GRY
 
 

Karmienie butelką - poradnik na początek

Nie wiesz, jak często przygotowywać mieszankę i co zrobić, gdy malec nie wypija wszystkiego? Albo płacze, bo chciałby dokładkę? Podpowiadamy.

karmienie butelką, mama, niemowlę
Myślałaś, że to takie proste: są przecież dobre butelki, smoczki i mieszanki. Ale gdy zabierasz się do karmienia, masz wątpliwości...

Jak często podawać maluszkowi mleko?
Kiedyś zalecano, żeby robić to co trzy godziny (z dłuższą, co najmniej sześciogodzinną przerwą w nocy). Teraz jednak specjaliści są zdania, że „butelkowego” maluszka karmi się dokładnie tak samo jak z piersi, czyli na żądanie. Nie znaczy to jednak, że co pół godziny musisz biec do niego z butelką, gdy tylko zapłacze. Niektóre maluchy lubią jednak jeść co dwie i pół godziny, bo wolą mniejsze porcje. Inne preferują większe podjadania i potem dłuższe przerwy. Każdy malec jest inny. Nie martw się tym, już wkrótce nauczysz się rozpoznawać jego potrzeby.

Co zrobić, jeśli dziecko nie wypija calej porcji?
Przede wszystkim pamiętaj, że normy podane na opakowaniu mleka dla niemowląt są tylko orientacyjne. Dziecko wcale nie musi wypijać za każdym razem dokładnie tyle, ile to jest zalecane. Jedne maluszki jedzą mniej, inne więcej. Jeśli dziecko raz czy dwa razy wypije mniej, nie ma czym się martwić. Gdy jednak za każdym razem jest to połowa porcji (lub niewiele więcej), to dokładnie policz, ile malec wypija w ciągu całego dnia. Zważ go też w przychodni, sprawdź, ile ostatnio przybyło mu na wadze. A potem porozmawiaj z pediatrą, czy to jednak nie jest za mało.

Synek wypija wszystko z butelki i widzę, że ma ochotę na więcej. Dawać mu większe porcje?
Jeśli zauważyłaś, że maluszek jest po jedzeniu głodny, to możesz mu przygotować nieco więcej mleka. Są dzieci, które bardzo lubią jeść i wypiją wszystko, co znajdzie się w butelce. Sprawdź jednak, ile w sumie maluszek zjada w ciągu dnia. Jeśli jest to sporo więcej, niż zalecają normy, zważ go. Gdy okaże się, że zbyt szybko przybiera na wadze, porozmawiaj z lekarzem. Staraj się nie doprowadzać do nadwagi. Pamiętaj, że nie każdy płacz oznacza głód. Dziecko może też w ten sposób sygnalizować, że jest mu zimno, gorąco, boli je brzuszek lub po prostu chce zwrócić na siebie uwagę. Za każdym razem, gdy płacze, nie musisz mu podawać butelki. Lepiej nie uczyć malca, że wszystkie problemy można „załatwić” jedzeniem.

Czy mogę przygotować mleko na kilka porcji?
Lepiej nie. Mleko modyfikowane łatwo się psuje, szybko mogą się w nim namnażać bakterie, dla których jest ono świetną pożywką. W wyjątkowych przypadkach możesz przygotować dla malca mleko na zapas (np. przed nocnym karmieniem). Musisz jednak szybko je schłodzić i od razu wstawić do lodówki. Gdy malec się obudzi i będzie głodny, podgrzej je tylko. Innym dobrym sposobem jest przygotowanie na noc przegotowanej wody. Wystarczy potem szybko rozrobić w niej mleko i ewentualnie leciutko podgrzać.


Dyskutuj na forum:
Ciekawa jestem ile jedzą Wasze maluszki? Moja mała wypija ok. 180 ml mleka modyfikowanego na raz. Chyba wszystko jest OK? Wiem, że niektóre dzieci piją jednak więcej?
Redakcja poleca: Czy łatwo jest powrócić do pracy po ciąży? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, czy powrót do pracy po ciąży jest łatwy. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj