GRY

Przełomowy 5. miesiąc - rewolucja w karmieniu dziecka

Przez całe 4 miesiące twoje dziecko piło tylko mleko. Teraz przychodzi czas na pierwszą zmianę w diecie. To pierwszy etap na drodze ku samodzielności.
niemowlę, mama, karmienie, butelka

Rozszerzanie diety niemowlaka, zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt, rozpoczynamy w 5. miesiącu. Niemowlęciu wcale niełatwo może być zaakceptować nowe danie, które mu zaproponujesz. To dla niego nie tylko całkowicie nowy smak, lecz także zmiana konsystencji. Do momentu rozszerzania diety niemowlak nauczył się połykać płynne mleko, teraz przyszedł czas na nieco gęściejszy pokarm. Dlatego nauka jedzenia pierwszej zupki może być dość długa i niezbyt łatwa. Jak wygląda rozszerzanie diety niemowlaka w 5. miesiącu wg schematu żywienia?

Rozszerzanie diety: pierwszy posiłek niemowlaka

Choć bardzo się starasz, twoje dziecko może nie zjeść na początku całej porcji, którą mu przygotujesz. Bądź cierpliwa i spokojnie po troszku podawaj niemowlęciu nową potrawę. Zacznij najpierw od 2 łyżeczek i codziennie stopniowo zwiększaj ilość podawanej jarzynki. Nie zrażaj się jednak, gdy dziecko wcale nie będzie miało ochoty próbować nowego dania i na sam widok łyżeczki z zupką będzie odwracało główkę w drugą stronę. Trzeba czasu, by przyzwyczaiło się do nowości. Próbuj codziennie podawać dziecku przecier jarzynowy lub zupkę, ale niczego nie rób na siłę. Niekiedy trzeba kilku lub nawet kilkunastu prób. Dziecko z pewnością w końcu zaakceptuje nowość.

Może zdarzyć się i tak, że niemowlak będzie bardzo zainteresowany jedzeniem nowego dania, ale nie będzie jeszcze umiał dobrze poradzić sobie z gęściejszym pokarmem, jakim są przetarte warzywa. Jarzynka może początkowo wypływać mu z buzi. Minie trochę czasu, nim nauczy się jeść pokarmy o konsystencji innej niż płynna.
Redakcja poleca: Programowanie żywieniowe u dzieci: radzi ekspert – film
Czy wiesz, że karmiąc niemowlę, programujesz jego zdrowie na długie lata? Co to jest programowanie żywieniowe wyjaśnia prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Gluten w diecie niemowlaka

Jako pierwszej niemowlak powinien spróbować kaszki manny - to zmniejszy ryzyko rozwoju celiakii. Uwaga, kaszkę możesz podać już w 4. miesiącu życia dziecka karmionego piersią i w 5. miesiącu życia dziecka karmionego butelką. Podaj pół łyżeczki rozgotowanej na wodzie kaszki, np. w swoim pokarmie albo w jarzynowym przecierze. Takie niewielkie ilości dziecko może jeść codziennie.

Pierwsza zupka z jarzyn

Rozszerzanie diety niemowlaka zacznij od dwu-, maksimum trzyskładnikowej zupki. Jarzynki ugotuj do miękkości – wystarczy 20 minut pod przykryciem. Jeśli będziesz gotować je dłużej, stracą większość wartości odżywczych. Potem zmiksuj je na gładko lub przetrzyj przez sitko. Przełóż zupkę do podgrzanej miseczki. Przed podaniem sprawdź, czy nie jest zbyt gorąca. Kropla zupki na przegubie dłoni powinna dawać przyjemne wrażenie ciepła.

Sprawdź, czy Twoje dziecko prawidłowo przybiera na wadze (kliknij w obrazek):

A może danie ze słoiczka?

Pierwsze zupki dla dziecka możesz gotować sama. W ten sposób będzie się od razu przyzwyczajało do smaków, jakie mają twoje potrawy. Ale dobrym i wygodnym, choć nieco droższym rozwiązaniem są gotowe dania w słoiczkach. Mają odpowiedni dla małego niemowlęcia skład i konsystencję. Możesz mieć też pewność, że zostały przygotowane ze składników najwyższej jakości. To produkty, które przechodzą drobiazgowe kontrole, bo są przeznaczone dla najmłodszych. W sprzedaży oprócz zupek z kilku warzyw są też słoiczki zawierające jeden produkt, np. marchewkę lub dynię.

Karmienie dziecka - łyżeczką i w leżaczku

Dzieci w 5. miesiącu życia nie umieją jeszcze zwykle samodzielnie stabilnie siedzieć. Dlatego wysokie krzesełko podczas pierwszego „prawdziwego” posiłku nie sprawdzi się. Na ten czas posadź pociechę w leżaczku lub weź ją na swoje kolana i trzymaj w pozycji półsiedzącej.

Najlepiej od początku rozszerzania diety podawaj zupkę łyżeczką. W ten sposób dziecko od początku przyzwyczai się, że właśnie tak się ją jada. Wybierz łyżeczkę o zaokrąglonych brzegach, by nie urazić nią buzi dziecka (kształtem powinna przypominać „dorosłe” sztućce).

Nałóż też niemowlęciu śliniaczek lub podłóż mu pod szyję tetrową pieluszkę, by zabezpieczyć ubranko przed zabrudzeniem. Nauka jedzenia z łyżeczki z pewnością trochę potrwa – dziecko musi się nauczyć, jak sprawnie zbierać ustami pokarm z łyżeczki.

Co nowego w diecie dziecka?

W menu 5-miesięcznego dziecka mogą się już znaleźć:
  • owoce: przeciery z jabłka, malin, moreli,
  • warzywa: przetarte jarzynki - marchew, ziemniak, dynia; w zupce jarzynowej dodatkowo pietruszka, seler. 

Wydrukuj gotowy jadłospis dla niemowlaka na 5. miesiąc.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zima z niemowlakiem

Żywienie niemowląt