Logo 1000 dni dla zdrowia
fot. Mat. pras.

Jak karmić małe dzieci -1000 pierwszych dni dla zdrowia

Okazuje się, że prawidłowe karmienie dzieci nie jest tak oczywiste jak mogłoby się zdawać. Bo rodzice popełniają błędy - to pokazały badania. Jakie są najczęstsze.
Aleksandra Sobieraj
Logo 1000 dni dla zdrowia
fot. Mat. pras.

Wystartował Program „1000 Pierwszych dni dla zdrowia”, poświęcony edukacji żywieniowej rodziców dzieci do 3. roku życia. W ramach Programu kilkanaście organizacji pozarządowych i instytucji publicznych przeprowadzi warsztaty i spotkania edukacyjne dotyczące zasad zdrowego żywienia maluchów.

Program jest odpowiedzią na zdiagnozowany przez ekspertów w ostatnich latach problem niewłaściwego żywienia dzieci w wieku do 3 lat w Polsce. Tymczasem 1000 pierwszych dni życia jest kluczowe dla zdrowego rozwoju człowieka. W tym okresie dziecko aż 5-krotnie zwiększa swoją masę urodzeniową, a długość jego ciała podwaja się – już nigdy w ciągu życia wzrost i rozwój organizmu nie będzie tak intensywny. W tym czasie programuje się też metabolizm, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka, również w wieku dorosłym.

Jakie błędy rodzice popełniają najczęściej?

1. Przygotowywanie zbyt gęstego mleka modyfikowanego

Mleko modyfikowane należy zawsze przygotowywać zgodnie z przepisem znajdującym się na opakowaniu - tylko wtedy będzie ono miało odpowiednią ilość składników dostosowaną do potrzeb dziecka. Przygotowywanie zarówno zbyt skondensowanej mieszanki, jak i zbyt rozcieńczonej nie jest korzystne dla dziecka.

2. Podawanie nadmiernej ilości słodzonych napojów

Głownie chodzi tu o herbatki i inne napoje zawierające dużą ilość cukru (lub dosładzane sacharozą). Takie napoje dostarczają zbyt dużą ilość kalorii, co może przyczyniać się do rozwoju próchnicy zębów, wystąpienia u dziecka nadwagi, zaburzeń łaknienia i zaparć. Maluch powinien zaspokajać pragnienie wodą źródlaną niskozmineralizowaną.  

3. Podawanie zbyt dużej ilości soków

Dziecko w pierwszym roku życia może wypić do 150 ml soku owocowego dziennie, natomiast maluch powyżej pierwszego roku 200-250 ml, czyli szklankę soku dziennie. Podawanie soków dziecku w nieograniczonych ilościach nie służy jego zdrowiu, a także zmniejsza u niego apetyt na inne wartościowe posiłki, które dostarczają mu potrzebnych składników odżywczych.

4. Zbyt długie podawanie zmiksowanych potraw

Tylko przez pierwsze 2-3 miesiące rozszerzania diety malucha zupki czy owocki powinny mieć gładką konsystencję. Od 8-9. miesiąca życia dziecka w posiłkach stopniowo powinny być wyczuwalne grudki, a potem coraz większe kawałeczki, co będzie powodowało, że dziecko będzie się uczyło żuć i gryźć. Dziecko powinno też uczyć się jeść samodzielnie - można zacząć od podawania mu małych miękkich kawałeczków gotowanych warzyw lub miękkich owoców.

5. Dosładzanie i dosalanie potraw

Z badań wynika, że około 90% dzieci do trzeciego roku życia spożywa zbyt dużo soli, a 80% zbyt dużo cukru. Rodzice często doprawiają potrawy podawane dziecku, ponieważ wydają im się one zbyt mało wyraziste w smaku. Tymczasem sól i cukier nadmiernie obciążają rozwijający się dopiero układ pokarmowy i utrudniają jego prawidłowe działanie. Soki i słodzone napoje, słodycze oraz inne dosładzane sacharozą produkty przyczyniają się do rozwoju próchnicy zębów, nadmiaru masy ciała, zaburzeń łaknienia i zaparć.

Chcesz sprawdzić, czy dobrze karmisz swoje dziecko? Wejdź na: www.1000dni.pl i rozwiąż quiz.
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy