zasady karmienia butelką
fot. Adobe Stock

Karmienie mieszane - kiedy, jak i po co?

Trochę piersią, trochę butelką - to właśnie jest karmienie mieszane. Jest konieczne, gdy masz za mało pokarmu, kiedy musisz wyjechać bez dziecka lub dziecko nie chce ssać piersi. Jak zorganizować takie kramienie mieszane? Odpowiadamy na 9 najważniejszych pytań.
zasady karmienia butelką
fot. Adobe Stock

Młode mamy mają wiele pytań o karmienie mieszane noworodka. Dopóki nie ma wskazań medycznych, dziecka karmionego piersią nie trzeba dokarmiać mlekiem modyfikowanym. Jeśli maluch ssie regularnie, w piersi mamy będzie tyle mleka, ile potrzebuje. Są jednak sytuacje, kiedy karmienie mieszane jest dobrym rozwiązaniem, np. gdy wracasz do pracy, ale nie chcesz zrezygnować z podawania piersi. 

1. Czy karmienie mieszane można stosować już u noworodka?

Tak, ale lepiej, by w pierwszych dniach i tygodniach po narodzinach dziecko uczyło się ssać pierś. Choć cel jest ten sam, ssanie mleka przez smoczek przebiega inaczej niż z piersi. Wymaga odmiennej koordynacji mięśni języka, żuchwy i gardła.

Najlepsza butelka do karmienia - sprawdź opinie rodziców
Redakcja poleca: Jak wypadło mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 w naszym teście? Sprawdź!
Badania nad składem mleka z piersi trwają od lat i stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt. W ręce mam oddaliśmy mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 i poprosiliśmy o jego przetestowanie. Dowiedz, się jak wypadł ten sprawdzian!

2. Dlaczego picie przez smoczek jest łatwiejsze?

Aby sprawić, że mleko wypłynie z piersi, dziecko musi popracować 30–60 sekund. Nic dziwnego, że niemowlę, które nie nauczyło się jeszcze skutecznego jej ssania, a dostaje od razu mleko modyfikowane, może ją odrzucić. Na szczęście to nie reguła. Bywa, że dziecko dokarmiane w szpitalu butelką, w domu ssie już tylko pierś. Jeśli planujesz karmienie naturalne, nie wprowadzaj butelki wcześniej niż po 6 tygodniach, by mechanizm prawidłowego ssania się utrwalił.
 

3. Kiedy karmienie mieszane dziecka jest uzasadnione?  

  • Gdy masz mało pokarmu (ale zazwyczaj udaje się wtedy pobudzić laktację).
  • Gdy musisz wyjechać na pewien czas bez dziecka, a wcześniej nie udało ci się odciągnąć mleka, by zrobić zapas.
  • Gdy dziecko urodziło się słabe, mało aktywne i nie chce ssać piersi. Decyzję o karmieniu mieszanym podejmuje tylko lekarz.
Bywa, że dziecko ma trudności ze skutecznym ssaniem z powodu zbyt krótkiego wędzidełka lub zbyt mało przybiera na wadze. Wtedy musisz wybrać: przejść całkowicie na butelkę lub przetrwać kryzys, dokarmiając, a potem wrócić do karmienia piersią.

Mleko modyfikowane dla noworodka - sprawdź opinie!

4. Czy w czasie karmienia mieszanego można podawać mleko inaczej niż butelką?

Tak i warto spróbować, by uniknąć przyzwyczajenia dziecka do butelki.
Dobre jest karmienie łyżeczką, kubeczkiem z miękkim dzióbkiem, pipetką lub strzykawką (bez igły). Pomocny bywa też specjalny zestaw do karmienia (tzw. SNS). Maluch ssie pierś, mając w buzi koniec cienkiej rurki, którą spływa mleko z butelki zawieszonej na szyi mamy.

5. W jaki sposób oswoić dziecko ze smoczkiem?

Wiele dzieci karmionych piersią nie chce zaakceptować gumowego smoczka. Najlepiej sprawdza się wtedy smoczek silikonowy o szerokiej podstawie, bezwonny i neutralny w smaku. Przed podaniem można go zmoczyć mlekiem. Do takiej zmiany warto wcześniej przyzwyczaić dziecko: w pierwszych dniach podaj mu butelkę na godzinę lub dwie po nakarmieniu piersią – gdy jest głodny, ale jeszcze w dobrym humorze.
Potem spróbuj zamienić najpierw jedno karmienie piersią, a później dwa na posiłki z butelki. W ten sposób malec będzie się przyzwyczajał, a u ciebie stopniowo ureguluje się mechanizm wytwarzania pokarmu.
 

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka