karmienie mieszane
fot. Adobe Stock

Karmienie mieszane – 10 pytań o karmienie piersią i butelką

Trochę piersią, trochę butelką – to właśnie jest karmienie mieszane. Jest konieczne, gdy masz za mało pokarmu, wracasz do pracy lub musisz wyjechać bez dziecka. Jak je zorganizować? Odpowiadamy na 10 najważniejszych pytań.
karmienie mieszane
fot. Adobe Stock

Młode mamy mają wiele pytań o karmienie mieszane noworodka. Dopóki nie ma wskazań medycznych, dziecka karmionego piersią nie trzeba dokarmiać mlekiem modyfikowanym. Jeśli maluch ssie regularnie, w piersi mamy będzie tyle mleka, ile potrzebuje. Są jednak sytuacje, kiedy karmienie mieszane jest dobrym rozwiązaniem, np. gdy mimo wszystko mleka jest za mało lub gdy wracasz do pracy, ale nie chcesz zrezygnować z podawania piersi. 

1. Czy karmienie mieszane można stosować już u noworodka?

Tak, ale lepiej, by w pierwszych dniach i tygodniach po narodzinach dziecko uczyło się ssać pierś. Choć cel jest ten sam, ssanie mleka przez smoczek różni się od ssania piersi. Wymaga odmiennej koordynacji mięśni języka, żuchwy i gardła. Dziecko poza tym chwyta smoczek płytko. Nie musi mocno się wysilać, aby popłynęło mleko. 

Zobacz też: Najlepsza butelka do karmienia – sprawdź opinie rodziców
Redakcja poleca: Czego brakuje w diecie kobiet karmiących piersią? - film
Niestety, kobiety karmiące piersią nie odżywiają się dobrze... Badania wykazały, że całkiem niepotrzebnie wykluczają ze swojej diety niektóre produkty - i choć robią to w trosce o dziecko, to nie jest to korzystne. Zobacz, co możesz poprawić w swojej diecie, jeśli karmisz piersią.

2. Dlaczego picie przez smoczek jest łatwiejsze?

Aby sprawić, że mleko wypłynie z piersi, dziecko musi popracować 30–60 sekund. Nic dziwnego, że niemowlę, które nie nauczyło się jeszcze skutecznego ssania piersi, a dostaje od razu mleko modyfikowane, może ją odrzucić. Na szczęście to nie reguła. Bywa, że dziecko dokarmiane w szpitalu butelką, w domu ssie już tylko pierś. Jeśli planujesz karmienie naturalne, nie wprowadzaj butelki wcześniej niż po 6 tygodniach, by mechanizm prawidłowego ssania się utrwalił.
  [content:1_2651,0_20276,0_18560,0_17412:CMNews]

3. Kiedy karmienie mieszane dziecka jest uzasadnione?  

 • Gdy masz mało pokarmu – ale zazwyczaj udaje się wtedy pobudzić laktację.
 • Gdy musisz wyjechać – na pewien czas bez dziecka, a wcześniej nie udało ci się odciągnąć tyle mleka, by zrobić zapas.
 • Gdy dziecko urodziło się słabe – mało aktywne i nie chce ssać piersi. Decyzję o karmieniu mieszanym podejmuje tylko lekarz.

Bywa, że dziecko ma trudności ze skutecznym ssaniem z powodu zbyt krótkiego wędzidełka lub zbyt mało przybiera na wadze. Wtedy musisz wybrać: przejść całkowicie na butelkę lub przetrwać kryzys, dokarmiając noworodka, a potem wrócić do karmienia piersią.

4. Czy można podawać mleko inaczej niż butelką?

Tak i warto spróbować, by uniknąć przyzwyczajenia dziecka do smoczka. Możesz dokarmiać dziecko:
 • łyżeczką
 • specjalnym kubeczkiem
 • pipetką
 • strzykawką (bez igły)
 • specjalnym zestawem do karmienia (tzw. SNS) – maluch ssie pierś, mając w buzi koniec cienkiej rurki, którą spływa mleko z butelki zawieszonej na szyi mamy.
Jeśli dokarmianie łyżeczką, kubeczkiem lub specjalnym zestawem się nie udaje, pozostaje karmienie butelką. Na szczęście wiele dzieci ceni sobie przytulenie się do mamy i nie chce zrezygnować ze ssania piersi. Możesz zrobić dużo, aby stało się tak także w waszym przypadku.

5. Jak często stosować karmienie mieszane?

Są dwa sposoby dokarmiania dziecka:
 • po każdym karmieniu piersią możesz podawać dodatkowe mleko
 • podczas jednego posiłku podajesz pierś, a na kolejny butelkę.

Doradcy laktacyjni uważają, że pierwszy sposób jest lepszy. Po pierwsze dlatego, że w mleku mamy znajdują się przeciwciała odpornościowe i immunoglobuliny typu A (IgA). Uszczelniają one błonę śluzową przewodu pokarmowego, zapobiegając alergii i chroniąc przed infekcjami. Po drugie, głodne dziecko chętniej ssie pierś, a tym samym pobudza ją do dodatkowego wytwarzania mleka. Dzięki temu może okazać się, że dokarmianie wkrótce nie będzie potrzebne. 
 

Jeśli będziesz dokarmiać dziecko butelką, wybierz szklaną. Jest nie tylko ekologiczna, ale najłatwiej utrzymać ją w czystości.

Ile mleka powinno wypijać dziecko?

Karmienie mieszane powinno organizować w ten sposób, by dziecko otrzymywało jak najwięcej mleka z piersi. Mleko modyfikowane musi być tylko uzupełnieniem jego diety. Dzięki temu można jak najdłużej utrzymać laktację.

6. Jak oswajać dziecko ze smoczkiem?

Dobierz smoczek, który trzeba ssać podobnie jak pierś. Powinien mieć kształt typu „bańka” (przypominający pierś). Twardy, silikonowy i koniecznie z małą dziurką. Dziecko będzie musiało sporo się napracować, zanim wypije porcję mleka. Wiele dzieci karmionych piersią nie chce zaakceptować gumowego smoczka. Najlepiej sprawdza się smoczek silikonowy o szerokiej podstawie, bezwonny i neutralny w smaku. Przed podaniem można go zmoczyć mlekiem.

Do takiej zmiany warto wcześniej przyzwyczaić dziecko: w pierwszych dniach podaj mu butelkę na godzinę lub dwie po nakarmieniu piersią – gdy jest głodny, ale jeszcze w dobrym humorze. Potem spróbuj zamienić najpierw jedno karmienie piersią, a później dwa na posiłki z butelki. W ten sposób malec będzie się przyzwyczajał, a u ciebie stopniowo ureguluje się mechanizm wytwarzania pokarmu.


  [content:0_23118,0_12013,0_7037,0_12125:CMNews]

7. Czy  da się utrzymać laktację, dokarmiając dziecko mlekiem modyfikowanym?

To możliwe, choć trudne. Najlepiej byłoby w czasie nieobecności mamy podawać dziecku zupki, kaszki, soki, przeciery owocowe. Ale jeśli dziecko jest za małe, trzeba wprowadzić mleko modyfikowane. Wtedy wystarczy przystawiać maluszka do piersi rano, po przyjściu z pracy i nocą.

8. Jakie mleko do karmienia mieszanego?

Oczywiście nie może to być zwykłe mleko krowie. Najlepiej w tej sprawie porozumieć się z pediatrą, który zna dziecko – dobierze odpowiednie mleko modyfikowane. Trzeba też wziąć pod uwagę preferencje smakowe malca, bo rozmaite rodzaje mleka modyfikowanego różnią się także smakiem.

W pierwszym półroczu dziecko powinno pić mleko początkowe, potem następne. Czasem nawet jeśli niemowlę ma więcej niż 6 miesięcy, pediatra zaleca rozpoczęcie dokarmiania od mleka początkowego. Jeśli któreś z rodziców ma skłonność do alergii, dziecko powinno pić mleko HA.

9. Jak podawać mleko butelką przy karmieniu mieszanym?

Jeśli dziecko pije mleko z piersi i modyfikowane, podawanie go butelką powinno jak najbardziej przypominać karmienie piersią. Zadbaj o to, aby:
 • dziecko obejmowało smoczek szeroko ustami – podobnie jak pierś, nie może ssać tylko jego przedniej części. Chodzi o to, by wykonywało językiem prawidłowe ruchy ssące;
 • dziurka w smoczku nie była zbyt duża – niemowlę musi się natrudzić podobnie jak przy karmieniu naturalnym;
 • butelka była podawana pod odpowiednim kątem – tak możesz wpływać na szybkość wypływania mleka. Jeśli trzymasz butelkę dość płasko, dziecko dzięki sile ssania określa ilość pobieranego mleka, a język zachowuje się podobnie jak przy ssaniu piersią;
 • tobie i dziecku było wygodnie – wybierz jedną z 6 pozycji do karmienia butelką.
  [content:0_26282,0_23118,0_27436,8_1809:ECVideo]  

10. Czy z karmienia mieszanego można przejść na wyłącznie naturalne?

Nie jest to łatwe, ale możliwe. Nawet krótki okres uzupełniania karmienia piersią mlekiem modyfikowanym wpływa na zmniejszenie laktacji. Niektórym mamom udaje się przejść na wyłączne karmienie piersią po kilku dniach, innym – po tygodniach. Będzie to wymagać od ciebie cierpliwości i samozaparcia. Oto powinnaś robić…
Często przystawiaj dziecko do piersi lub odciągaj pokarm – w dzień co 2 i pół godziny, nocą co 3-4.
Na zakończenie karmienia piersią trzeba też ściągać mleko przez 5–10 minut.
Nie odzwyczajaj dziecka gwałtownie od butelki – podawaj ją po posiłku z piersi tak długo, aż się pojawi wystarczająca ilość pokarmu.
Karmienie mieszane wymaga, abyś znała się i na karmieniu piersią, i na karmieniu butelką. Ale czego się nie robi, dla zdrowia i dobra dziecka, prawda?

Konsultacja: dr n. med. Teresa Kibalenko-Nowak, pediatra.

Zobacz też:

 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 25 głosy

Zobacz także

Popularne tematy