karmienie mieszane
fot. Adobe Stock

Karmienie mieszane: jak karmić, co ile godzin i jak nie przekarmić dziecka? [ZASADY]

Karmienie mieszane to karmienie częściowo piersią, a częściowo butelką. Takie karmienie może być konieczne, gdy masz za mało pokarmu, wracasz do pracy lub musisz wyjechać bez dziecka. Z pomocą pediatry zebrałyśmy najważniejsze zasady karmienia mieszanego, a wśród nich reguły dotyczące dopajania i dobierania ilości mleka modyfikowanego.
karmienie mieszane
fot. Adobe Stock

Karmienie mieszane budzi wiele wątpliwości wśród młodych mam. Dopóki nie ma wskazań medycznych, nie trzeba przechodzić na karmienie mieszane i dokarmiać dziecka mlekiem modyfikowanym. Jeśli niemowlę ssie regularnie, w piersi mamy będzie tyle mleka, ile potrzebuje. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy karmienie mieszane jest dobrym rozwiązaniem: np. gdy mimo wszystko mleka jest za mało lub gdy wracasz do pracy, a nie chcesz rezygnować z podawania piersi. Skąd zatem wiedzieć, ile mleka modyfikowanego przygotować dla dziecka, i jak go nie przekarmić? I co z dopajaniem niemowlaka podczas karmienia mieszanego?

1. Czy karmienie mieszane można stosować już u noworodka?

Tak, ale lepiej, by w pierwszych dniach i tygodniach po narodzinach dziecko uczyło się ssać pierś. Choć karmienie mieszane ma ten sam cel, ssanie mleka przez smoczek różni się od ssania piersi. Wymaga odmiennej koordynacji mięśni języka, żuchwy i gardła. Dziecko poza tym chwyta smoczek płytko. Nie musi mocno się wysilać, aby popłynęło mleko. 

2. Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze?

Karmienie mieszane może zaburzyć naukę ssania piersi, a więc utrudnić karmienie naturalne. Aby sprawić, że mleko wypłynie z piersi, dziecko musi popracować 30–60 sekund. Nic dziwnego, że niemowlę, które nie nauczyło się jeszcze skutecznego ssania piersi, a dostaje od razu mleko modyfikowane, może ją odrzucić. Na szczęście to nie reguła. Bywa, że dziecko dokarmiane w szpitalu butelką, w domu ssie już tylko pierś. Jeśli planujesz karmienie piersią, nie wprowadzaj butelki wcześniej niż po 6 tygodniach od porodu, by mechanizm prawidłowego ssania się utrwalił.

3. Karmienie mieszane: czy warto?

Nie zawsze warto przechodzić na karmienie naprzemienne. Karmienie mieszane jest uzasadnione, gdy:
 • masz mało pokarmu – ale zazwyczaj udaje się wtedy pobudzić laktację.
 • musisz wyjechać – na pewien czas bez dziecka, a wcześniej nie udało ci się odciągnąć tyle mleka, by zrobić zapas.
 • dziecko urodziło się słabe – mało aktywne i nie chce ssać piersi. Decyzję o karmieniu mieszanym podejmuje tylko lekarz.
Zdarza się, że dziecko ma trudności ze skutecznym ssaniem z powodu zbyt krótkiego wędzidełka lub zbyt mało przybiera na wadze. Wtedy musisz wybrać: przejść całkowicie na butelkę lub przetrwać kryzys, dokarmiając noworodka, a potem wrócić do karmienia piersią.

4. Karmienie mieszane: czy można podawać mleko inaczej niż butelką?

Tak, i warto spróbować, by uniknąć przyzwyczajenia dziecka do smoczka. W czasie karmienia mieszanego możesz dokarmiać dziecko:
 • łyżeczką
 • specjalnym kubeczkiem do karmienia
 • pipetką
 • strzykawką (bez igły)
 • specjalnym zestawem do karmienia (tzw. SNS) – maluch ssie pierś, mając w buzi koniec cienkiej rurki, którą spływa mleko z butelki zawieszonej na szyi mamy.
Jeśli dokarmianie łyżeczką, kubeczkiem lub specjalnym zestawem się nie udaje, pozostaje karmienie butelką. Na szczęście wiele dzieci ceni sobie przytulenie się do mamy i nie chce zrezygnować ze ssania piersi.

5. Karmienie mieszane: co ile godzin podawać mleko?

Jeśli decydujesz się na karmienie mieszane, masz do wyboru dwa sposoby dokarmiania dziecka:
 • po każdym karmieniu piersią możesz podawać dodatkowe mleko
 • podczas jednego posiłku podajesz pierś, a na kolejny butelkę

Doradcy laktacyjni uważają, że pierwszy sposób jest lepszy. Po pierwsze dlatego, że w mleku mamy znajdują się przeciwciała odpornościowe i immunoglobuliny typu A (IgA). Uszczelniają one błonę śluzową przewodu pokarmowego, zapobiegając alergii i chroniąc przed infekcjami. Po drugie, głodne dziecko chętniej ssie pierś, a tym samym pobudza ją do dodatkowego wytwarzania mleka. Dzięki temu może okazać się, że dokarmianie wkrótce nie będzie potrzebne. Karmienie niemowlęcia powinno odbywać się ok. 8-9 razy na dobę, a więc mniej więcej co 2,5-3 godziny.

7. Jak nie przekarmić dziecka w czasie karmienia mieszanego?

Istnieje prosta zasada, dzięki której nie przekarmisz dziecka, karmiąc je naprzemiennie piersią i butelką. Karmienie mieszane trzeba organizować w taki sposób, by dziecko otrzymywało jak najwięcej mleka z piersi. Mleko modyfikowane powinno być tylko uzupełnieniem jego diety. Dzięki temu można jak najdłużej utrzymać laktację.

8. Karmienie mieszane a dopajanie

Jeśli zastanawiasz się, czy dopajać dziecko karmione i piersią, i butelką, odpowiedź brzmi: to zależy. Dzieci karmionych tylko piersią nie trzeba dopajać, ale dzieciom, które piją wyłącznie mleko modyfikowane, podaje się czasem dodatkowo picie. Jeżeli wybrałaś karmienie mieszane, obserwuj dziecko: zwróć uwagę przede wszystkim na kupki niemowlaka (zbyt twarde mogą oznaczać, że dziecko za mało pije). Dopajanie jest też zwykle konieczne podczas upałów oraz zimą, gdy w mieszkaniu jest suche powietrze. Dopajane niemowlę powinno wypijać mniej więcej tyle dodatkowego płynu (przegotowanej wody niskozmineralizowanej) na dobę, ile mleka wypija podczas jednego karmienia.
Uwaga, aby niemowlę karmione butelką było dobrze nawodnione, przestrzegaj proporcji podczas przyrządzania mleka. Szykuj je dokładnie tak, jak wynika z przepisu na opakowaniu. Nie dosypuj większej ilości proszku ani nie zmieniaj ilości dodawanej wody.

9. Jak oswajać dziecko ze smoczkiem z butelki?

Dobierz smoczek, który trzeba ssać podobnie jak pierś. Powinien mieć kształt typu „bańka” (przypominający pierś). Twardy, silikonowy i koniecznie z małą dziurką. Dziecko będzie musiało sporo się napracować, zanim wypije porcję mleka. Wiele dzieci karmionych piersią nie chce zaakceptować gumowego smoczka. Najlepiej sprawdza się smoczek silikonowy o szerokiej podstawie, bezwonny i neutralny w smaku. Przed podaniem można go zmoczyć mlekiem.

Warto wcześniej przygotować dziecko do karmienia mieszanego: w pierwszych dniach podaj mu butelkę na godzinę lub dwie po nakarmieniu piersią – gdy jest głodne, ale jeszcze w dobrym humorze. Potem spróbuj zamienić najpierw jedno karmienie piersią, a później dwa na posiłki z butelki. W ten sposób malec będzie się przyzwyczajał do karmienia mieszanego, a u ciebie stopniowo ureguluje się mechanizm wytwarzania pokarmu.

Polecamy także rewolucyjną butelkę na mleko matki marki Nanobebe. To hit wśród mam: butelka ma znajomy dla dziecka kształt przypominający pierś oraz unikalną geometrię, dzięki której mleko równomiernie wypełnia jej wnętrze. Mleko ogrzewa się w butelce dwa razy szybciej, a wartości odżywcze zostają w pełni zachowane!
butelka nanobebe

zdjęcie: marko-baby.pl, cena od 39,50 zł
NANOBEBE BUTELKA DO KARMIENIA PRZECHOWYWANIA
ALLEGRO
26.9 zł

10. Czy da się utrzymać laktację, dokarmiając dziecko mlekiem modyfikowanym?

To możliwe, choć trudne. Najlepiej byłoby w czasie nieobecności mamy podawać dziecku zupki, kaszki, soki, przeciery owocowe. Ale jeśli dziecko jest za małe, trzeba wprowadzić karmienie mieszane i podawać mleko modyfikowane. Wtedy wystarczy przystawiać maluszka do piersi rano, po przyjściu z pracy i nocą.

11. Karmienie mieszane: jakie mleko wybrać?

Karmienie mieszane nie może polegać na podawaniu zwykłego mleka krowiego. Najlepiej w tej sprawie porozumieć się z pediatrą, który zna dziecko – dobierze odpowiednie mleko modyfikowane. Trzeba też wziąć pod uwagę preferencje smakowe malca, bo rozmaite rodzaje mleka modyfikowanego różnią się także smakiem.

W pierwszym półroczu dziecko powinno pić mleko początkowe, potem następne. Czasem, nawet jeśli niemowlę ma już więcej niż 6 miesięcy, pediatra zaleca rozpoczęcie dokarmiania od mleka początkowego. Jeśli któreś z rodziców ma skłonność do alergii, dziecko powinno pić mleko z oznaczeniem HA.

12. Jak podawać mleko butelką przy karmieniu mieszanym?

Jeśli dziecko pije mleko z piersi i modyfikowane, podawanie go butelką powinno jak najbardziej przypominać karmienie piersią. Zadbaj o to, aby:
 • dziecko obejmowało smoczek szeroko ustami – podobnie jak pierś, nie może ssać tylko jego przedniej części. Chodzi o to, by wykonywało językiem prawidłowe ruchy ssące;
 • dziurka w smoczku nie była zbyt duża – niemowlę musi się natrudzić podobnie jak przy karmieniu naturalnym;
 • butelka była podawana pod odpowiednim kątem – tak możesz wpływać na szybkość wypływania mleka. Jeśli trzymasz butelkę dość płasko, dziecko dzięki sile ssania określa ilość pobieranego mleka, a język zachowuje się podobnie jak przy ssaniu piersią;
 • tobie i dziecku było wygodnie – wybierz jedną z 6 pozycji do karmienia butelką.  

13. Czy z karmienia mieszanego można przejść na karmienie wyłącznie naturalne?

Nie jest to łatwe, ale jest możliwe. Nawet krótki okres uzupełniania karmienia piersią mlekiem modyfikowanym wpływa na zmniejszenie laktacji. Niektórym mamom udaje się przejść na wyłączne karmienie piersią po kilku dniach, innym – po tygodniach. Zakończenie karmienia mieszanego będzie wymagać od ciebie cierpliwości i samozaparcia. Oto co powinnaś robić:
Często przystawiaj dziecko do piersi lub odciągaj pokarm – w dzień co 2 i pół godziny, nocą co 3-4.
Na zakończenie karmienia piersią też ściągaj mleko przez 5–10 minut.

Nie odzwyczajaj dziecka gwałtownie od butelki – podawaj ją po posiłku z piersi tak długo, aż się pojawi wystarczająca ilość pokarmu. Pamiętaj, że karmienie mieszane wymaga, abyś znała się i na karmieniu piersią, i na karmieniu butelką. Ale czego się nie robi dla zdrowia i dobra dziecka, prawda?
 

Zobacz też:
Redakcja poleca: Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]
Karmienie piersią lub butelką, ale zawsze z czułością i miłością - to 3. zasada (filar) nurtu rodzicielstwa bliskości. Agnieszka Stein, psycholożka, ekspertka RB, opowiada, co jest ważne w relacji mamy i dziecka podczas karmienia malucha według tej metody wychowywania dzieci.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 27 głosy

Zobacz także

Popularne tematy