karmienie butelką
fot. Fotolia

Włochy: 12 pediatrów aresztowanych za łapówki od koncernów mlekowych

Lekarze namawiali młode mamy do przechodzenia z karmienia piersią na karmienie mieszanką modyfikowaną. W zamian wyjeżdżali na wycieczki sponsorowane przez koncerny.
Sylwia Niemczyk
karmienie butelką
fot. Fotolia
12 pediatrów zostało aresztowanych za przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za namawianie pacjentek na przechodzenie z karmienia naturalnego na karmienie mieszanką modyfikowaną.

Jak podaje agencja Reutera, w ostatni piątek (21 listopada 2014 r.) włoska policja zastosowała areszt domowy wobec 12 pediatrów, którzy w zamian za promowanie karmienia mieszanką modyfikowaną przyjmowali od przedstawicieli produkujących je firm drogie prezenty (m.in. iPhony czy telewizory) albo wyjeżdżali na ekskluzywne wycieczki np. do Indii czy Francji.

Wśród aresztowanych lekarzy znajduje się dwóch ordynatorów szpitalnych. Oprócz tego zaaresztowano też pięciu przedstawicieli z trzech różnych firm, produkujących mieszanki modyfikowane.

Sprawę komentuje dla Babyonline.pl prof. dr hab. n. med. Kamil Hozyasz, kierujący Kliniką Pediatrii w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie:

– Bezdyskusyjnie najlepszym sposobem karmienia niemowlęcia jest karmienie piersią, i wszyscy lekarze powinni wspierać w tym kobietę. Zresztą nie tylko lekarze. Istnieje Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece, w którym jasno jest napisane, że wyższość karmienia naturalnego jest udowodniona i że nie powinno się reklamować mleka tzw. pierwszego (oznaczonego cyfrą 1). Lekarz oczywiście może zalecić dokarmianie mieszanką modyfikowaną, ale w ściśle określonych sytuacjach, np. kiedy dziecko ma słabe przyrosty masy ciała i jest pewność, że mama nie ma wystarczającej ilości pokarmu. Nieuzasadnione zalecanie dokarmiania jest naganne.

Czytaj także: Prof Kamil Hozyasz z IMiD mówi, jak wspierać odporność dziecka
Redakcja poleca: Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]
Karmienie piersią lub butelką, ale zawsze z czułością i miłością - to 3. zasada (filar) nurtu rodzicielstwa bliskości. Agnieszka Stein, psycholożka, ekspertka RB, opowiada, co jest ważne w relacji mamy i dziecka podczas karmienia malucha według tej metody wychowywania dzieci.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy