Sposób na niejadka. Rady eksperta [WIDEO]

Skuteczny sposób na niejadka może być czasochłonny, ponieważ trzeba zadbać np. o to, by posiłki były estetyczne, zachęcające, różnorodne i przede wszystkim jedzone wspólnie. Warto jednak podejmować ten wysiłek, by nauczyć dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych.
Dr n. med. Agnieszka Jarosz, dietetyk, kierowniczka Centrum Promocji Zdrowego Żywienia wyjaśnia w naszym materiale wideo, jak karmić niejadka i jak sprawić, by malec przestał nim być. Sposobów na niejadka jest wiele. Podpowiadamy, które są najbardziej skuteczne i najzdrowsze.

Sposób na niejadka

„Dziecka nie możemy traktować jak jakiegoś robocika, któremu dostarczymy paliwa i już będzie nam działać” – twierdzi dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia. Aby dziecko chętnie siadało do stołu, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki i zadbać o to, by wszystkie jego zmysły były zainteresowane danym posiłkiem. Żywienie niejadka wymaga od rodziców więcej zaangażowania i kreatywności, ale naprawdę się opłaca.

Jak karmić niejadka?

Istnieje kilka zasad, których należy się trzymać, by nauczyć niejadka prawidłowego odżywania. Dietetyk wymienia następujące rady na dzieci-niejadków:
  • posiłki powinny być jedzone wspólnie – dzieci lubią nasze towarzystwo i przy wspólnym stole z pewnością będą jadły chętniej i dłużej będą się skupiać na tym, co mają na talerzu;
  • posiłki muszą być estetyczne – dziecko o wiele chętniej zje coś, co będzie wyglądało zachęcająco (można przyrządzić mu np. kanapeczki w kształcie zwierząt albo podać choćby jabłuszka-jeżyki);
  • trzeba pilnować stałych pór posiłków – dzieci w żłobkach czy przedszkolach zwykle siadają do posiłków i zjadają je ładnie, ponieważ tam odbywają się one regularnie;
  • należy zachować odstępy między posiłkami – przewód pokarmowy dziecka, tak samo jak i osoby dorosłej musi odpocząć, musi mieć czas na strawienie.
Jeżeli pozwolimy dziecku na kapryszenie przy jedzeniu i będziemy ciągle chodzić za nim z łyżką, nauczy się, że nie musi się samo wysilać i zjadać, bo inni go w tym wyręczą. Poza tym, jak podkreśla ekspertka, „ciągłe podawanie dziecku jedzenia, a przez to ciągłe stymulowanie soków trawiennych nie jest korzystne”. Unikajmy tego!

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy