GRY
 
 

Jak karmić niemowlę? 7 błędów, które najczęściej popełniamy

Karmiąc niemowlęta, popełniamy błędy, które mogą powodować u dziecka nadwagę, otyłość, a w przyszłości cukrzycę i choroby serca. Najważniejsze są pierwsze trzy lata: to wtedy kształtują się nawyki żywieniowe na całe życie.

niemowlę, picie przez smoczek
fot. RF

 

Parówki, kotlety schabowe, ogórki konserwowe, napoje owocowe, chipsy: takie rzeczy jedzą dzieci już pod koniec pierwszego roku życia! Błędy, które popełniają rodzice, wyszły na jaw przy okazji pierwszego w Polsce badania sposobu odżywiania niemowląt, które przeprowadzono w Centrum Zdrowia Dziecka. Błędy popełnione w okresie dzieciństwa mszczą się w dorosłości. Dlatego lepiej ich nie popełniać.

Tu zobacz, jak prawidłowo rozszerzać dietę dziecka karmionego piersią oraz karmionego mlekiem modyfikowanym.

Błąd 1: dosypywanie za dużo mleka w proszku do wody

Co piąta mama wsypuje za dużo mleka w proszku do wody, przygotowując dziecku mieszankę! Chce dobrze: by dziecko było "lepiej odżywione", dostało więcej witamin i składników mineralnych. Niestety, okazuje się, że za duża ilość witamin i składników mineralnych jest szkodliwa (m.in. dla nerek), a za duża ilość białka może spowodować otyłość.
Redakcja poleca: Od kiedy można podać jajko niemowlęciu? [WIDEO]
Czy rozszerzając dietę niemowlakowi można podawać mu jajko? I w jaki sposób: samo żółtko, czy całe jajko?

Błąd 2: za częste karmienie niemowlęcia

W drugim półroczu życia dziecko powinno jeść nie więcej niż 5-6 razy dziennie. Rodzice często popełniają błąd: gdy dziecko nie chce zjeść całego przygotowanego posiłku, po godzinie podsuwają mu znów coś do zjedzenia. Mali rekordziści jedzą nawet kilkanaście razy dziennie, co całkiem rozregulowuje przemianę materii. Pamiętaj, że mały żołądek musi odpocząć!

Błąd 3: podawanie niemowlęciu słodkich napojów

Przyzwyczajaj niemowlę do picia wody. Od czasu do czasu może wypić herbatkę owocową lub ziołową, ale najlepiej niesłodzoną (uwaga: gotowe herbatki dla niemowląt najczęściej zawierają cukier, sprawdź to na opakowaniu). Jeśli chcesz podać dziecku gotową słodzoną herbatkę, wsyp o połowę mniej granulatu niż to zaleca producent.

Błąd 4: podawanie za dużej ilości soków niemowlęciu

Gdy dziecko karmione mlekiem modyfikowanym skończy cztery miesiące (a karmione piersią – sześć miesięcy), możesz wprowadzić do jego diety soki. Ale nie za dużo: półroczne dziecko może wypić ok. 60 ml soku, a roczne – nie więcej niż 120 ml. Nie musi pić soku każdego dnia: lepiej zamiast niego podać owoce.

Błąd 5: dosładzanie posiłków

Co robisz, gdy dziecko nie chce jeść kaszki, owoców? Jeśli dodajesz do nich cukier, to popełniasz błąd. Co prawda dziecko rzeczywiście chętniej zje słodkie danie, ale w ten sposób przyzwyczaisz je do nadmiernego słodzenia. Są mamy, które dodają cukier nawet do zupki jarzynowej. Za duża ilość cukru to najczęstsza przyczyna nadwagi, próchnicy, problemów z apetytem. Są badania świadczące o tym, że cukier osłabia też odporność!

Doładuj
Przeładuj