GRY
 
 

Kiedy karmienie piersią daje najwięcej? Nocą! Sprawdź, dlaczego!

Niemowlę na początku musi jeść również w nocy. Bo właśnie wtedy twoje mleko jest dla dziecka najcenniejsze.

karmienie piersią, niemowlę przy piersi, karmienie piersią a przeziębienie
fot. mat. arch.

Pojemność żołądka noworodka jest jeszcze niewielka, dlatego musi on jeść często. Również w nocy. A właśnie wtedy twoje mleko jest dla dziecka najcenniejsze.

Jeżeli chcesz karmić dziecko naturalnie, nie rezygnuj z nocnych karmień. I pamiętaj, że podanie mu w nocy piersi jest znacznie prostsze niż przygotowanie i podgrzanie dla niego mleka z butelki.
Zawiera więcej kalorii niż w dzień, dlatego maleństwo dostaje duży „zastrzyk” energii, by rosnąć i przybierać na wadze. W nocnym pokarmie znajduje się też aż trzy razy więcej tłuszczu niż w ciągu dnia! A co najważniejsze, to m.in. cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, bardzo ważne dla rozwoju mózgu, tkanki nerwowej dziecka, a także siatkówki oka. Kiedy więc będziesz zbyt zmęczona, aby wstawać na karmienie, może doda Ci energii myśl, że podając nocą pierś, przyczyniasz się do... rozwoju inteligencji maluszka. Czy to jest dobry argument dla zaspanej mamy?

Pierś na żądanie

Jeśli masz niewiele pokarmu, karmienia w nocy są wręcz zbawienne. Wzrasta wtedy stężenie we krwi prolaktyny, hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową, co powoduje wzrost ilości wytwarzanego mleka.
Jak często maluszka trzeba w nocy przystawiać do piersi? Tak często, jak ma on na to ochotę. Karm na żądanie: zwykle noworodek ssie co 2–3 godziny. U dwumiesięcznego niemowlęcia nocna przerwa może już wydłużyć się do sześciu godzin. W pierwszym półroczu nie powinna jednak być większa, jeśli chcesz karmić maleństwo wyłącznie piersią (w przeciwnym wypadku może ci się zmniejszyć ilość pokarmu).
Redakcja poleca: Kiedy mama wcześniaka może przystawić swoje dziecko do piersi?
Wcześniaki urodzone w okolicy 35-36. tygodnia, zwykle są na tyle silne, że mogą ssać pierś mamy tuż po narodzinach. U mniejszych wcześniaków trzeba czasem poczekać z przystawieniem do piersi, a póki zadbać, żeby nie zaburzyć u nich odruchu ssania.

Pobudka na jedzenie

Są niemowlęta, które w nocy... śpią. Rodzice malców, którzy budzą się co godzinę, uważają, że to cudowne dzieci. Ale mama śpiocha wcale się tym nie cieszy. Obawia się, że jej pociecha będzie gorzej przybierać na wadze. Może więc budzić dziecko na posiłek?
Tak, jeśli malec nie skończył pierwszego miesiąca życia. Koniecznie przerwij zbyt długi sen wcześniaka i noworodka o niskiej masie urodzeniowej lub maluszka z obniżonym napięciem mięśniowym.
Jak to zrobić? Wyjmij bobaska z łóżeczka, zmień pieluszkę, a potem ubierz i przystaw do piersi. Jeśli przysypia, łaskocz go delikatnie w policzek, w uszko, mów do niego. Karm przy zapalonej lampce. Maluszek powinien possać intensywnie co najmniej 5–7 minut. Po najedzeniu najprawdopodobniej szybko zaśnie.
Jeśli jednak cztero-, pięciomiesięczne dziecko, które dobrze się rozwija, rośnie i przybiera na wadze, ma ochotę przespać już całą noc, nie musisz go budzić.

Zobacz też: Nocne karmienie piersią
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!