GRY
 
 

Jak karmić noworodka butelką? Najważniejsze zasady

Jak często karmić noworodka butelką? Jak długie muszą być przerwy między kolejnymi karmieniami butelką? Zasady karmienia noworodka mlekiem modyfikowanym przedstawia Krystyna Polak, pediatra.

jak karmić butelką
fot. Fotolia

Karmienie butelką noworodka powinno odbywać się według ścisłych wytycznych lekarza. Mleko modyfikowane podaje się dziecku na żądanie, ale nieco inaczej niż w przypadku karmienia piersią. Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące karmienia noworodka butelką:

Jak często podawać butelkę noworodkowi?

Niemowlęta karmione mieszankami mlecznymi nie mogą otrzymywać pokarmu za każdym razem, kiedy tylko zażądają. Należy zachować co najmniej 2-3-godzinne przerwy. To ważne, gdyż żołądek dziecka nie jest w stanie strawić w szybszym czasie sztucznych mieszanek. Przychodzi mu to z o wiele większym trudem niż w przypadku mleka mamy. Idealna liczba karmień w pierwszym miesiącu życia to początkowo ok. 7-8 razy na dobę (potem rzadziej).


Przykładowy rozkład posiłków noworodka karmionego butelką:
 • 6:00
 • 9:00
 • 12:00
 • 15:00
 • 18:00
 • 21:00
 • 24:00
Chociaż przerwy między posiłkami muszą być zachowane, można zachować pewną elastyczność w wyznaczaniu godzin posiłków, przy karmieniu noworodka butelką. Nic się nie stanie, jeśli noworodek zje kolejną porcję kilkanaście minut wcześniej (lub później).
Redakcja poleca: Zobacz, jak Anna Dereszowska znalazła talent w sobie i co odkryła u swojej córki! [WIDEO]
"Szkoliłam rysunek, bo miałam być architektem" – mówiła aktorka podczas spotkania w Akademii 5.10.15. Zdradziła jedną ważną rzecz, która pomogła jej znaleźć klucz do tego, co chce w życiu robić!

Ile mieszanki powinien wypijać noworodek?

Ważna w karmieniu noworodka butelką jest również dyscyplina przy odmierzaniu ilości proszku. Na opakowaniach podane są ilości mieszanki zalecane dla danego wieku. Mleka modyfikowanego nie można odmierzać na oko. Jeśli dziecko zje nieodpowiednio przygotowany pokarm, może mieć kłopoty z trawieniem, a jego nerki będą przeciążone nadmiarem białka. Często powoduje to: wymioty, biegunkę, kolkę.
Jeśli dziecko jest głodne po karmieniu butelką, można po prostu przygotować nieco większą ilość mleka, ale zawsze zachować odpowiednie proporcje, dodając o 30 ml wody i jedną miarkę proszku więcej. Warto porozumieć się z lekarzem - być może należałoby zwiększyć liczbę karmień noworodka butelką. O tym jednak powinien zadecydować pediatra zajmujący się noworodkiem.

Ile mleka zjada noworodek każdego dnia?

Schemat karmienia noworodka mlekiem modyfikowanym wygląda następująco:
 •  Pierwsze dni życia: 30–60 ml, karmienie butelką co ok. 2–3 godziny, ilość wypijanego mleka dziennie: 360–480 ml.
 •  Koniec 1. tygodnia: 60–70 ml, karmienie butelką co ok. 3 godziny, ilość wypijanego mleka dziennie: 500–520 ml.
 • 2. tydzień życia: 70–80 ml, karmienie butelką co ok. 3 godziny, ilość wypijanego mleka dzienne: 520–530 ml.
 •  3. tydzień: 80–90 ml, karmienie butelką co 3–4 godziny, ilość wypijanego mleka dziennie: 530–540 ml.
 •  Koniec 1. miesiąca: 90–110 ml, karmienie butelką co ok. 4 godziny, ilość wypijanego mleka dziennie: 540–560 ml.
Uwaga: podane ilości są orientacyjne. Każde dziecko ma nieco inny apetyt. Dlatego jeśli karmisz noworodka butelką, policz, ile w sumie zjada w ciągu dnia i sprawdź, jak przybiera na wadze. Porozmawiaj na ten temat z pediatrą.

Przeczytaj też:
Doładuj
Przeładuj