O noworodku

Karmienie piersią: techniki, pozycje, najważniejsze zasady [PROSTA INSTRUKCJA WIDEO]

Karmienie piersią niekiedy bywa trudne dla świeżo upieczonej mamy. Przedstawiamy szczegółową instrukcję karmienia piersią, która z pewnością bardzo ułatwi młodym mamom tę czynność. Położna Malwina Sierzan krok po kroku wyjaśnia, jak należy karmić piersią oraz jakie pozycje będą dla ciebie najlepsze. Dzięki naszej instrukcji naprawdę szybko opanujesz karmienie piersią.
Karmienie piersią sprawia ci trudność? Obejrzyj nasz film, na którym położna Malwina Sierzan opowiada o najważniejszych zasadach karmienia piersią i dokładnie pokazuje, w jaki sposób należy karmić malucha. Nauczysz się rozpoznawać oznaki głodu noworodka. Zobaczysz także, jaka jest prawidłowa technika przystawiania noworodka do piersi. Poznasz również kilka najpopularniejszych i najwygodniejszych pozycji do karmienia piersią. Gwarantujemy, że nigdzie nie znajdziesz tak prostej instrukcji, jak karmić malucha piersią!

Techniki karmienia piersią

Zalecanym schematem karmienia jest karmienie na żądanie, czyli wtedy kiedy potrzebuje tego dziecko lub jego mama. Pamiętaj, że ty też możesz mieć potrzebę przystawienia dziecka, gdy twoje piersi są obrzmiałe, ciężkie, pełne pokarmu.

Karmienie piersią: zasady

 1. Podstawowym warunkiem udanego karmienia jest prawidłowe uchwycenie przez dziecko piersi mamy. Przede wszystkim musisz poczekać, aż twoje dziecko szeroko otworzy buzię.
 2. Następnie nałóż jego głowę na swoją pierś w ten sposób, by kąt między wargami wynosił 130 stopni.
 3. Dolna warga twojego dziecka powinna być wywinięta, a czerwień wargowa górnej wargi powinna dotykać delikatnie skóry twojej piersi.
 4. Nosek i bródka dziecka również powinny być bardzo blisko twojej piersi.
 5. Na koniec sprawdź, czy buzia twojego maluszka obejmuje jak największą część otoczki brodawki.
Jeżeli będą spełnione wszystkie te warunki, karmienie powinno być łatwe i bezbolesne.

Pozycje do karmienia piersią

Bardzo ważne jest, byś znalazła odpowiednią pozycję do karmienia piersią również dla siebie. Przede wszystkim usiądź wygodnie, plecy muszą mieć solidne oparcie – w ten sposób będziesz chroniła swój kręgosłup. Twoje stopy powinny stać pewnie na podłożu – jeżeli siedzisz wysoko, powinnaś zaopatrzyć się w podnóżek.

Najbardziej lubiane zarówno przez mamy, jak i maluchy pozycje do karmienia piersią to:
 • Pozycja klasyczna – ułóż dziecko w taki sposób, aby jego brzuszek był naprzeciwko twojej klatki piersiowej. Od góry powinnaś widzieć ucho, ramię i udo malucha w linii prostej. Jego główka powinna być na zgięciu łokciowym, natomiast twoja ręka powinna przytrzymywać kręgosłup dziecka. Prawą ręką przytrzymuj sobie pierś, aby ułatwić dziecku uchwycenie brodawki i otoczki.
 • Pozycja „spod pachy” – ta pozycja zalecana jest kobietom po cesarskim cięciu, mamom wcześniaków. Sprawdzi się również w przypadku dzieci z niską masą urodzeniową oraz dla dzieci słabiej ssących. W tej pozycji mama musi ułożyć sobie poduszki za plecami, aby nie opierała się bezpośrednio o fotel. Przełóż malucha razem z poduszką na swój bok tak, aby jego ucho, ramię i udo były w linii prostej, natomiast brzuszek dziecka dotykał twojego boku. Swoją prawą rękę przyłóż do główki dziecka, natomiast lewą podaj dziecku pierś. Istotne jest, aby nóżki dziecka nie opierały się o oparcie fotela.
 • Pozycja półleżąca lub leżąca (naturalna) – będzie ona dobra, jeżeli jesteś zmęczona pozycjami siedzącymi lub chciałabyś po prostu urozmaicić karmienie. Ułóż się wygodnie, przełóż maluszka na swoją klatkę piersiową i brzuch, układając jego rączki z przodu. Nóżki powinny być lekko podgięte w pozycji tzw. żabki. Kręgosłup dziecka powinien tworzyć literkę C. Dziecko naturalnie będzie szukało piersi, a więc będzie odginało główkę. Swoją lewą ręką przytrzymuj pierś, żeby ułatwić maluchowi odnalezienie brodawki sutkowej. W tej pozycji brzuch ma wspaniały masaż, a karmienie jest przyjemnością dla mamy i dla dziecka.

Oznaki głodu u niemowlaka

Po czym poznać, że dziecko jest głodne? Najczęstszymi oznakami głodu u noworodka jest:
 • szukanie piersi,
 • ruchy gałek ocznych,
 • odwracanie główki,
 • wysuwanie języka,
 • ssanie rączek (paluszków lub całych pięści).

Istotne jest, by nie dopuścić to tzw. późnych oznak głodu u noworodka. Są to:
 • płacz,
 • odchylanie głowy do tyłu.

Czasami kwilenie i szukanie piersi jest tak naprawdę oznaką potrzeby bliskości u noworodka. Nie żałuj jej ani sobie, ani swojemu dziecku. Przeznacz te pierwsze tygodnie na naukę siebie nawzajem.
Mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla dziecka. Jest bogate między innymi w immunoglobuliny, przeciwciała odpornościowe. Dopasowuje się także do wieku malucha i jego potrzeb. Inne proporcje składników ma mleko dla noworodka, a inne dla dziecka, które ma 6 miesięcy lub rok. Mleko mamy naprawdę jest pokarmem idealnym.
Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Popularne tematy