karmienie piersią, dieta karmiącej mamy, karmienie niemowlaka
fot. Panthermedia

7 wpadek karmiącej mamy

Choć karmienie piersią wydaje się naturalne i proste, to nie zawsze idzie jak z płatka. Jeśli czasem pytasz, dlaczego twoje dziecko nie chce ssać, zastanów się, czy nie popełniasz tych błędów.
karmienie piersią, dieta karmiącej mamy, karmienie niemowlaka
fot. Panthermedia
Bywa, że dziecko pręży się przy piersi, krztusi mlekiem i odpycha od ciebie z całej siły. Albo odwrotnie: w ogóle nie daje się „odłączyć” od cycusia. Powodem tych kłopotów często są wpadki, z których mama nie zdaje sobie w ogóle sprawy. Na szczęście wiele da się zmienić!

Podawanie piersi, kiedy tylko dziecko zapłacze  

Płacz nie zawsze jest spowodowany głodem. W ten sposób niemowlak mówi ci też o wielu innych rzeczach, które mu się nie podobają: ma mokro, jest mu niewygodnie, boli go brzuszek, bo napił się za dużo mleczka... A może wcale nie chce jeść, tylko chciałby się trochę przytulić do mamy? Podejdź do niego, weź go na ręce, sprawdź, co się dzieje. Bo gdy ciebie boli brzuch, też nie masz ochoty na jedzenie.

Zobacz najlepsze pozycje do karmienia piersią.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Obwinianie się za kłopoty z karmieniem piersią

Czasem może myślisz, że twoje mleko jest słabej jakości lub że nawet dziecku szkodzi. To nieprawda! Jeśli niemowlę wierci się i popłakuje, to nie znaczy, że cię nie kocha albo że masz „zwarzone” mleko. Może po prostu boli je brzuszek? Uspokój malucha, pogłaszcz po brzuszku, ponoś chwilę na rękach, uśmiechnij się do niego. Gdy przestanie się złościć, zaproponuj pierś. Zwróć również uwagę na to, co jesz: może w twoim menu jest coś, co maluchowi szkodzi? Na liście podejrzanych są przede wszystkim: kawa, herbata i wszelkie dania smażone.

Opijanie się mlekiem i bawarką  

Między bajki włóż przesąd, że bawarka wzmaga laktację. Mleko i nabiał są potrzebne, ale we wszystkim konieczny jest umiar. Wystarczą 2 szklanki mleka dziennie albo – według twoich upodobań – jogurt, 2–3 plasterki żółtego sera, kubeczek twarożku. Za duża ilość nabiału może u wrażliwego niemowlaka spowodować objawy alergii lub nietolerancji. A tobie pokarmu wcale nie przybędzie!

Podawanie dziecku wody z glukozą                     

Woda z glukozą jest całkowicie bezwartościowa (szczególnie jeśli porównasz ją ze skarbami, które znajdują się w twoim pokarmie). Jeśli myślisz, że dziecku chce się pić, po prostu podaj mu pierś. Na początku każdego karmienia mleko jest bardziej wodniste, wspaniale więc zaspokaja pragnienie.

Picie bez przerwy herbatek na laktację         

Anyż, koper włoski, czarnuszka – te zioła rzeczywiście wspomagają laktację. Nie pij jednak więcej niż 3 filiżanki herbatek dziennie, i to tylko wtedy, jeśli naprawdę czujesz, że mleka masz mniej. Zioła mlekopędne pite zbyt długo po prostu przestają działać, a czasem mogą wywołać u dziecka kłopoty z brzuszkiem.


Dawanie dziecku smoczka uspokajacza  

Zwłaszcza w pierwszych tygodniach, gdy maluch dopiero uczy się jeść z piersi. Smoczek, nawet ten o anatomicznym kształcie, ssie się zupełnie inaczej. Podawanie go może spowodować, że dziecko przyzwyczai się do płytszego ssania piersi, a przez to nie „wyciągnie” z niej tyle mleka, ile potrzebuje. Jeśli się uda, to lepiej, szczególnie w pierwszych sześciu tygodniach życia dzidziusia, zrezygnować ze smoka.

Dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym 

Wydaje ci się, że masz mało pokarmu? Sprawdź, jak dziecko przybiera na wadze. Jeśli niewiele, poradź się położnej lub konsultanta laktacyjnego. Podpowiedzą ci, co zrobić, by mleka było więcej. Dużo odpoczywaj, a najlepiej połóż się z dzidziusiem na cały dzień do łóżka i podawaj pierś, kiedy tylko ma na to ochotę. Oczywiście czasem konieczne jest dokarmianie mieszanką. Powinien to jednak zlecić lekarz (zarówno rodzaj mleka, jak i jego ilość).

Wypróbuj 5 najlepszych przepisów dla karmiących mam.

Karmienie piersią - zasady, których warto się trzymać

  • Karm na żądanie. Dzieci są różne – jedne robią się głodne po 2–3 godzinach, innym mleczka starcza na dłużej.
  • Prawidłowo przystawiaj do piersi. W buzi maluszka powinna się znaleźć brodawka wraz z otoczką. Zbyt płytkie ssanie sprawi, że dziecko się nie naje, a ty będziesz miała poranione brodawki.
  • Bądź spokojna. Twój nastrój udziela się dziecku. Poza tym stres może zmniejszyć u ciebie laktację.


Dyskutuj na forum: Jakie są według was największe błędy popełniane w karmieniu niemowląt?

tm_dopisek.gif

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy