Karmienie piersią po porodzie
fot. Fotolia

Cesarka a karmienie piersią – jak poród wpływa na laktację?

Dlaczego cesarka ma wpływ na karmienie piersią? Jak przeciwdziałać jej negatywnym skutkom i rozkręcić laktację po cesarskim cięciu. Poznaj fakty.
Karmienie piersią po porodzie
fot. Fotolia

Często przyszłe mamy na pytanie, czy zamierzają karmić piersią odpowiadają: „Tak, jeśli tylko będę mieć pokarm”. To bardzo ciekawe, że w dzisiejszym świecie wiele kobiet straciło wiarę we własne ciało. Skąd wzięło się przekonanie, że tylko nieliczne mamy są w stanie wykarmić swoje dziecko?
Warto to wiedzieć.

Organizm kobiety zaczyna wytwarzać pokarm już w okolicy 20. tygodnia ciąży. Nie ma więc znaczenia, czy dziecko rodzi się w 32. czy 42. tygodniu ciąży – piersi już dawno zaczęły przygotowanie do podjęcia pracy po porodzie.

Sygnałem do uruchomienia laktacji jest moment oddzielenia łożyska od ściany macicy. Oznacza to, że bez względu na rodzaj porodu: czy odbywa się on drogami i siłami natury, czy przez cesarskie cięcie, organizm kobiety dostaje sygnał, że czas uruchomić wypływ mleka. Dlaczego więc, tak często słyszy się opinie, że cesarskie cięcie utrudnia karmienie piersią? Czy przebieg i rodzaj porodu ma wpływ na karmienie piersią? Oto garść faktów.

Wpływ porodu na karmienie piersią:

 • Podczas porodu drogami i siłami natury w ciele kobiety zachodzi szereg procesów hormonalnych. Wielkim sprzymierzeńcem jest oksytocyna – odpowiada za skurcze macicy, ale jest także ważnym elementem w karmieniu piersią – ułatwia wypływ mleka. Podanie sztucznej oksytocyny lub cesarskie cięcie zaburzają delikatną równowagę hormonalną. Może to utrudnić chwilowo wypływ mleka. Jest to trudność tymczasowa, która mija wraz z systematycznym przystawianiem dziecka do piersi.
   
 • Zdrowy, donoszony, niebędący pod wpływem środków farmakologicznych noworodek położony na brzuchu mamy w kontakcie skóra do skóry jest w stanie samodzielnie przemieścić się do piersi, chwycić sutek i rozpocząć karmienie (breast crawl). W przypadku stosowania znieczulenia zewnątrzoponowego lub tym bardziej znieczulenia ogólnego w przypadku cięcia cesarskiego dziecko może być leniwe, ospałe i nie mieć siły na ssanie piersi. Przeważnie są to problemy przejściowe. Ważne, aby przystawiać noworodka jak najczęściej. Jeśli dziecko w pierwszych dobach jest wyjątkowo ospałe i leniwe, należy je budzić na karmienie co 2,5-3 h.
   
 • W polskich szpitalach cesarskie cięcie jest przeważnie „przeciwskazaniem’’ do kontaktu skóra do skóry. A szkoda. Kontakt nagiego noworodka z nagim ciałem mamy pobudza receptory oksytocyny i ułatwia wypływ mleka. Po cięciu noworodki przeważnie są zabierane na jakiś czas, aby mama mogła dojść do siebie. Opóźnienie pierwszego karmienia jest często jedną z przyczyn powodujących problemy z rozpoczęciem karmienia. Choć oczywiście nie oznacza to, że mama nie będzie miała pokarmu. Będzie musiała po prostu więcej czasu spędzić na rozbudzeniu laktacji.
   
 • Przebieg i rodzaj porodu ma również olbrzymi wpływ na samopoczucie mamy: jej samoocenę, poczucie kontroli i wiele innych czynników psychologicznych. Kobiety, które swoje doświadczenia porodowe oceniają jako „dobre” i są zadowolone z przebiegu porodu rzadziej zapadają na depresją poporodową, mają lepsze samopoczucie, co ma także duże znaczenie w bezproblemowym rozpoczęciu karmienia naturalnego. Złe samopoczucie po cesarskim cięciu, boląca blizna, lub trudno gojąca się rana po epizjotomii (nacięciu krocza) są przeszkodami, z którymi musi sobie poradzić młoda mama. Mogą stanowić pewnego rodzaju barierę lub utrudniać opiekę nad dzieckiem w pierwszych dobach po porodzie.
Czytaj także: Jak cesarskie cięcie wpływa na odporność dziecka?
 • Przeprowadzono badania, które miały na celu sprawdzenie, w jaki sposób interwencja medyczna wpływa na poziom lęku i rodzaj interakcji społecznych. Porównywano 4 grupy kobiet: pierwszą, która otrzymała dożylną oksytocynę w czasie porodu, drugą – matki, które otrzymały znieczulenie zewnątrzoponowe, z lub bez wlewu oksytocyny, trzecią grupą były matki, które otrzymały oksytocynę domięśniowo po porodzie, a czwartą grupą – matki, które przeszły niezmedykalizowany poród. W grupie niezmedykalizowanej i tej, która otrzymała jedynie oksytocynę odnotowano znacząco niższy poziom lęku i agresji oraz wyższy poziom kompetencji społecznych w porównaniu z grupą kontrolną. Badanie wykazało, że podanie oksytocyny w większym stopniu wiąże się ze zmniejszeniem poczucia lęku i agresji niż znieczulenie zewnątrzoponowe.
   
 • Ilość pokarmu regulowana jest zasadą popytu i podaży: im częściej dziecko przystawiane jest do piersi, tym więcej mleka się pojawi. Nie ma znaczenia w którym tygodniu ciąży dziecko się urodziło, ani jak odbył się poród. Mleko pojawi się, jeśli piersi będą odpowiednio często stymulowane. Jeśli z jakiś przyczyn niemożliwe jest dostawianie dziecka do piersi, mama powinna pracować z laktatorem co 2,5-3 h, aby pobudzić piersi do pracy.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Koniec z mitami o karmieniu piersią

W temacie karmienia piersią krąży wiele błędnych mitów i przekonań. Często zamiast naukowych faktów słyszymy raczej subiektywne opinie. Mamy otrzymują błędne informacje (często także od personelu medycznego), które odbierają im wiarę w siebie i rodzicielskie kompetencje. Butelki z mlekiem modyfikowanym w każdym szpitalu są na wyciągnięcie ręki. Kobiety tracą wiarę w to, że są w stanie wykarmić swoje dziecko. Słyszą uwagi o „miękkich piersiach”, „silnym odruchu ssania” i „chudym mleku”. Tymczasem jedynym czynnikiem warunkującym ilość mleka jest podaż i popyt. Rodzaj i przebieg porodu ma bardziej wpływ pośredni – wpływając na samopoczucie mamy i dziecka może być swego rodzaju utrudnieniem w walce o udaną laktację. Nie jest jednak barierą nie do pokonania.

Czytaj także: Karmienie piersią: prawdy i mity

Autorka: Ewa Krogulska, organizatorka akcji Lepszyporod.pl, psycholog, doula i certyfikowana przez CNOL Promotorka Karmienia Piersią.

Przydatne linki:
http://www.kobiety.med.pl/cnol/index.php
http://www.lllpolska.org

Źródła:
http://www.kobiety.med.pl/cnol/images/cnol/Publikacje/zjazd2013/Wzajemne_zaleznosci_Nissen.pdf
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy