GRY
 
 

Karmienie piersią a palenie i picie alkoholu

Alkohol i papierosy należy odstawić nie tylko na czas ciąży. Palić i pić wysokoprocentowych napojów nie wolno również karmiącej mamie, ponieważ toksyczne składniki alkoholu i papierosów przenikają do pokarmu.

Karmienie piersią
fot. Fotolia

Jak szkodzą papierosy karmiącej mamie i maluszkowi?

W papierosach i dymie z nich znajduje się 4000 szkodliwych substancji, w tym 40 rakotwórczych. Nałogowa palaczka karmiąc malca dostarcza mu więc je wszystkie z pokarmem. Palące matki poza tym produkują mniej pokarmu, więc szybciej wygasa im laktacja (także tym, które "tylko" wdychają dym papierosowy, bo ktoś pali przy nich).
Jednak warto pamiętać, że w pokarmie nie obserwuje się substancji toksycznych już w 12 godzin po wypaleniu przez mamę ostatniego papierosa. Warto więc rzucić ten nałóg naprawdę w każdym momencie!

Wydrukuj jadłospis dla karmiącej mamy.
 
Redakcja poleca: Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm? [WIDEO]
Nie zawsze jest tak, że możesz podać dziecku mleko prosto z piersi. Jeśli chcesz karmić malucha tylko swoim mlekiem, możesz je odciągnąć laktatorem i zostawić, żeby podał je kto inny. Ale pokarm z piersi trzeba odpowiednio przechowywać. Czy wiesz jak?

Jak działa alkohol na karmiącą i dziecko?

Badania wskazują, że alkohol zaburza laktację poprzez hamowanie odruchu oksytocynowego. W pokarmie mamy pojawia się po 30-60 minutach od wypicia, a pozostaje w nim przez dwie godziny. Jeżeli więc chciałabyś wyjść i wypić jednego czy dwa drinki, nakarm maluszka przed samym pożegnaniem, po czym po spożyciu alkoholu odczekaj 2-3 godziny. Po tym czasie możesz ponownie przystawić malca do piersi i mieć pewność, że  poczułaś trochę wolności, a maluszek wciąż jest zdrowo karmiony.

Zobacz też: alkomat online

Karmienie piersią – 5 korzyści dla ciebieKrótki film, jak karmić piersią niemowlę:

Ocena (4 oceny)

5.5
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!