Wpływ alkoholu i papierosów na karmienie piersią
fot. AdobeStock

Jak papierosy i alkohol wpływają na kobiecy pokarm?

Na czas karmienia piersią najlepiej jest odstawić wszelkie używki. O ile pewne ilości alkoholu są dopuszczalne w określonych warunkach, o tyle papierosy są stanowczo zakazane. Sprawdź dlaczego!
Wpływ alkoholu i papierosów na karmienie piersią
fot. AdobeStock

Chyba nikogo nie musimy przekonywać, że palenie papierosów w trakcie karmienia piersią nie jest dozwolone i ma zły wpływ na malutki organizm niemowlaka. Mama karmiąca może natomiast pozwolić sobie od czasu do czasu na lampkę czerwonego wina, ale to również tylko pod pewnymi względami. Generalnie jednak jeśli tylko mamy taką możliwość, lepiej zrezygnować z wszelkich używek, jeśli karmimy piersią. Dlaczego?

Jak szkodzą papierosy karmiącej mamie i maluszkowi?

W papierosach i dymie z nich znajduje się 4000 szkodliwych substancji, w tym 40 rakotwórczych. Nałogowa palaczka karmiąc piersią malca, dostarcza mu je wszystkie razem z pokarmem. Poza tym palące matki produkują mniej pokarmu, więc szybciej wygasa im laktacja (także w przypadkach, jeśli "tylko" wdychają dym papierosowy, bo ktoś pali przy nich).
Redakcja poleca: Czego brakuje w diecie kobiet karmiących piersią? - film
Niestety, kobiety karmiące piersią nie odżywiają się dobrze... Badania wykazały, że całkiem niepotrzebnie wykluczają ze swojej diety niektóre produkty - i choć robią to w trosce o dziecko, to nie jest to korzystne. Zobacz, co możesz poprawić w swojej diecie, jeśli karmisz piersią.

Po jakim czasie z mleka mamy znikają substancje toksyczne?

Jak podają badania naukowe, w kobiecym pokarmie nie obserwuje się substancji toksycznych już w 12 godzin po wypaleniu przez kobietę ostatniego papierosa. To onacza, że warto porzucić ten nałóg naprawdę w każdym momencie i zawsze wyjdzie to na korzyść dla malucha. Jeśli zatem myślałaś, że nawet jeśli rzucisz palenie, to twój pokarm nadal będzie zawierać szkodliwe substancje, które skumulowały się w twoim organizmie, uspokajamy - tak nie jest. 
  [content:0_17901,0_23018,0_22986,2_1325:PsychologicalTest]

Jak działa alkohol na karmiącą i dziecko?

Badania wskazują, że alkohol zaburza laktację poprzez hamowanie odruchu oksytocynowego. W pokarmie mamy pojawia się po 30-60 minutach od wypicia, a pozostaje w nim przez dwie godziny. Jeżeli więc chciałabyś wyjść i wypić piwo lub lampkę wina, nakarm maluszka przed samym pożegnaniem, po czym po spożyciu alkoholu odczekaj minimum 3 godziny. Po tym czasie możesz ponownie przystawić malca do piersi i mieć pewność, że poczułaś nieco wolności, a maluszek wciąż jest zdrowo karmiony.

Krótki film, jak karmić piersią niemowlę:


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy