karmienie piersią
fot. Fotolia

Płodność w czasie karmienia piersią

Powrót płodności po porodzie uzależniony jest od tego, jak często dziecko ssie pierś, oraz od indywidualnych cech karmiącej mamy. 
Czy karmienie piersią chroni przed ciążą?
karmienie piersią
fot. Fotolia
Płodność po porodzie hamowana jest przez hormon wydzielany prze przysadkę mózgową, prolaktynę (PRL). To właśnie ten hormon odpowiedzialny jest za produkcję mleka w gruczołach sutkowych. Prolaktyna blokuje także wydzielanie przez przysadkę mózgową hormonu folikulotropowego (FSH) i luteinizującego (LH) – skutkiem tego jest brak owulacji.

Karmienie piersią a płodność

W pierwszym tygodniu karmienia dziecka piersią stężenie prolaktyny utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W drugim tygodniu karmienia poziom prolaktyny jest nieznacznie podwyższony. Taki stan utrzymuje się do końca trzeciego miesiąca po porodzie. Gigantyczny wzrost tego hormonu zauważalny jest w czasie ssania piersi przez dziecko.
  [content:8_1672,0_23139,2_1332,0_25396:CMNews]

Jak widać, czas powrotu płodności po porodzie ściśle uzależniony jest od karmienia piersią. Jeśli matka nie karmi piersią lub karmi metodą mieszaną (np. w dzień piersią, w nocy butelką) poziom prolaktyny gwałtownie spada. W efekcie płodność może wrócić już w czwartym tygodniu po porodzie i już wtedy można zajść w ciążę.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Płodność a karmienie na żądanie

Przy karmieniu naturalnym, czyli:
  • na żądanie dziecka,
  • gdy czas między karmieniami nie przekracza sześciu godzin,
  • dobowa liczba kamień nie jest mniejsza niż sześć (w dzień dziecko powinno ssać co trzy–cztery godziny)
  • i dziecko nie dostaje innych płynów
płodność powraca dopiero po rozpoczęciu dokarmiania dziecka, czyli około szóstego–siódmego miesiąca. Jeśli tak się dzieje, to skuteczność tej metody antykoncepcji wynosi ok. 98 proc. przez pierwsze sześć miesięcy.

Kiedy wraca płodności po porodzie

W rozważaniach dotyczących powrotu płodności po porodzie musimy brać pod uwagę indywidualność procesu wytwarzania prolaktyny przez organizm karmiącej mamy. W medycynie znane są przypadki wahania płodności w obu kierunkach. Matka karmiąca wyłącznie piersią może być niepłodna dłużej lub krócej niż sześć–siedem miesięcy. Na okres niepłodności matki karmiącej ma także wpływ:
  • stres,
  • środki farmakologiczne,
  • sposób odżywiania.

ZOBACZ TEŻ: jakie masz szanse, by zajść w ciążę, karmiąc piersią – rozwiąż test
 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 20 głosy

Zobacz także

Popularne tematy