fot. Fotolia.pl

Kobiety karmiące piersią lepiej zwalczają raka

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko umieralności na raka piersi o 25 proc. - dowodzą amerykańscy naukowcy w najnowszych badaniach. To nie jedyne dobre wiadomości na tym polu.
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl

O tym, że karmienie piersią zapobiega zachorowalności na raka wiadomo już dawno. Jednak najnowsze badania amerykańskich naukowców dowiodły, że naturalne karmienie obniża prawdopodobieństwo nawrotu choroby nowotworowej aż o 30 proc. a umieralność z powodu raka wśród tej grupy matek jest mniejsza o 25 proc.

Czytaj też: Karmienie piersią lepsze niż ubezpieczenie zdrowotne
 

Dlaczego karmienie piersią pomaga w walce z rakiem

Naukowcy uważają, że działanie ochronne jest spowodowane obniżeniem poziomu estrogenu. W badaniach pod lupę wzięto najczęściej występujący typ genetyczny raka piersi, który w Wielkiej Brytanii dotyka aż 40 proc. kobiet. W tym kraju rokrocznie diagnozuje się 50 tys. nowych przypadków zachorowalności na ten typ nowotworuNaukowcy w tym celu przebadali grupę 1.636 chorych kobiet. Te z nich, które karmiły dziecko zalecane minimum, czyli przez sześć miesięcy zmniejszały prawdopodobieństwo nawrotu choroby aż do 30 proc.
Autor badań Marylin Kwan naukowiec z Wydziału Kaiser Permanente w Oakland w Kalifornii, twierdzi, że to pierwsze badania, które udowadniają tak znaczną rolę karmienia piersią w nawrocie choroby.

Polecamy: WHO potwierdza: karmienie piersią chroni przed rakiem
 

Byłaś karmiona piersią – masz podwójną ochronę przed rakiem

Badania, które zostały opublikowane w Journal of National Institute przyniosły jeszcze jedną genialną nowinę. Mianowicie jeszcze silniejszy efekt prewencyjny jest u kobiet, które same były karmione piersią. Naukowcy w swej analizie zaznaczali również, że im dłuższy okres karmienia tym większa i silniejsza ochrona w walce z rakiem.
Pozostaje mieć nadzieję, że te informację przyczynią się do poprawy statystyki.
Liczby pokazują, że 82 proc. matek rozpoczyna karmienie piersią, ale  liczba ta spada do 55 proc., gdy dziecko ma 6. tygodni. W Wielkiej Brytanii tylko 1 na 100 kobieta karmi dziecko przez pierwsze 6 miesięcy. Jak podaje WHO w Polsce  co 10. mama karmi wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku życia malucha.

Polecamy: Ciąża, rak piersi i amputacja a potem....

 

A Wy karmicie/karmiłyście? 

Jaki dla ciebie był najważniejszy powód, by karmić naturalnie. Piszcie w komentarzach.

Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy