karmienie piersią
fot. Fotolia

Anna Lewandowska wie, co robi! Mleko mamy chroni przed rakiem i...

Anna Lewandowska, Natalia Kukulska i inne znane mamy, które karmią piersią, mają rację! Badania naukowców pokazują, że karmienie piersią to nie tylko najlepszy sposób karmienia niemowlęcia, ale też ochrony przed infekcjami, alergią, cukrzycą. Obecny w mleku kompleks HAMLET chroni też dziecko przed nowotworami.
Katarzyna Pinkosz
karmienie piersią
fot. Fotolia
W Polsce za mało kobiet karmi piersią, dlatego to dobrze, że modę na karmienie lansują znane osoby, jak Anna Lewandowska czy Natalia Kukulska. Coraz więcej badań potwierdza, że karmienie piersią chroni dziecko przed wieloma chorobami cywilizacji, w tym przed rakiem.

Zobacz też: Anna Lewandowska pokazała, jak karmi piersią

Bez alergii, dysleksji, anemii, ADHD

W kobiecym pokarmie znajdują się wszystkie składniki odżywcze potrzebne dziecku, w dodatku bardzo dobrze przyswajalne. Zawarty w kobiecym pokarmie trypofan (rodzaj białka) poprawia zdolności intelektualne dziecka. Laktoferyna (inny rodzaj białka) poprawia przyswajanie żelaza, co nie tylko zapobiega anemii, ale też poprawia IQ dziecka. Kwasy omega-3 obecne w mleku mamy budują strukturę mózgu, mają też wpływ na rozwój mowy, zapobiegają alergii, dysleksji, ADHD.
W pokarmie mamy znajdują się składniki, których nie da się dodać do żadnego modyfikowanego mleka, jak enzymy, hormony, przeciwciała odpornościowe, chroniące przed wieloma chorobami. - W kobiecym pokarmie znajduje się ponad 200 substancji biologicznie aktywnych, przeciwinfekcyjnych, enzymy, hormony, cytokiny, czynniki wzrostu - mówi prof. Wanda Furmaga-Jabłońska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Redakcja poleca: Przełomowe odkrycie dotyczące składu mleka matki [WIDEO]
Mleko mamy: wiadomo, że odżywia, wiemy, że chroni przed chorobami, zwiększa IQ dziecka... Teraz naukowcom udało się odkryć jeszcze jedną ważną rzecz dotyczącą pokarmu kobiecego - pełniący niezwykle istotną funkcję składnik - HMO.

Karmienie piersią: korzyści po latach

- Z wielu badań przeprowadzonych w ostatnich latach wynika, że karmienie piersią przynosi korzyści po latach - mówi prof. Piotr Socha, gastroenterolog z Centrum Zdrowia Dziecka. Karmienie piersią:
  • zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2,
  • zmniejsza ryzyko nadciśnienia tętniczego,
  • zmniejsza o 25 proc. ryzyko nadwagi (m.in. dzięki niskiej zawartości białka).
  • zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 1, zależnej od insuliny,
  • zmniejsza ryzyko osteoporozy (obecne w kobiecym mleku glikoproteiny mają korzystny wpływ na masę kostną dziecka),
  • poprawia zdolności intelektualne dziecka.

HAMLET chroni przed rakiem

HAMLET to cząsteczka złożona z kwasu oleinowego i ludzkiej a-laktoalbuminy (obecnej w mleku mamy). Przyczynia się on do śmierci komórek nowotworowych. Najprawdopodobniej cząsteczka ta tworzy się w kwaśnym środowisku w żołądku dziecka karmionego piersią. Testy laboratoryjne wykazały, że HAMLET zabija bakterie z rodzaju paciorkowców oraz komórki 40 różnych nowotworów złośliwych.
W mleku mamy znajduje się też inne białko o właściwościach antynowotworowych, zwale TRAIL. Dzięki niemu niemowlęta pijące mleko mamy w przyszłości mają mniejsze ryzyko zachorowania na białaczkę, chłoniaka Hodgkina (ziarnicę złośliwą) i inne nowotwory.

Zobacz także: Karmienie piersią lepsze niż... ubezpieczenie zdrowotne!
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy