GRY
 
 

Jak rozbudzić laktację

Hania ma dwa tygodnie. Karmię ją piersią. Niestety, córeczka słabo przybiera na wadze – od wyjścia ze szpitala w ciągu dziesięciu dni przytyła 150 g.

Konsultacja: dr Katarzyna Raczek-Pakuła, pediatra
noworodek, mama i dziecko
Podaję jej pierś, kiedy tylko zapłacze, ale często przesypia posiłek. Mam wrażenie, że przez to mam mniej pokarmu niż po porodzie. Boję się, że mi go zabraknie.
Agnieszka, mama dwutygodniowej Hani

Dziecko karmione piersią powinno przybierać na wadze minimum 120 g tygodniowo. Tak radzą pediatrzy. W świetle tych zaleceń wynik Hani jest lekko poniżej dolnej granicy normy. Zapewne przyczyną tego jest zbyt długa przerwa między posiłkami – dziewczynka przesypia porę jedzenia. Co wpływa nie tylko na jej wagę, ale także na laktację. Co ma robić mama małej Hani? Być cierpliwą, zachować spokój i zastosować się do naszych rad.

Stres może zahamować laktację

Może trudno w to uwierzyć, ale wszystko dzieje się... w twojej głowie! Ilość pokarmu zależy także od twojej psychiki. Pod wpływem bodźca, jakim jest ssanie piersi przez dziecko (czasem wystarcza tylko ciepła myśl o maleństwie), w mózgu uwalnia się hormon zwany prolaktyną. To dzięki niemu w piersiach pojawia się pokarm. Inny z hormonów – oksytocyna – powoduje, że kurczą się maleńkie mięśnie wokół przewodów mlecznych. Dzięki temu pokarm z piersi może wypłynąć. Niestety, stres i przemęczenie powodują zahamowanie wydzielania tych hormonów. Dlatego wyluzuj!
Redakcja poleca: Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm? [WIDEO]
Nie zawsze jest tak, że możesz podać dziecku mleko prosto z piersi. Jeśli chcesz karmić malucha tylko swoim mlekiem, możesz je odciągnąć laktatorem i zostawić, żeby podał je kto inny. Ale pokarm z piersi trzeba odpowiednio przechowywać. Czy wiesz jak?

Przystawiaj dziecko często do piersi

Czyli tak często, jak maluszek ma ochotę ssać, ale nie rzadziej niż siedem–osiem razy dziennie, przynajmniej w pierwszym miesiącu życia. A co zrobić, gdy malec długo i dużo śpi?
O tym w następnym punkcie.

Nie pozwalaj za długo spać

To nie pomyłka! Mało przybierające na wadze dzieci to często te, które przesypiają pory karmienia. Pilnuj, by w dzień przerwa pomiędzy posiłkami wynosiła maksymalnie trzy godziny, a w nocy sześć. Kwadrans różnicy to nie problem. Gdy brzdąc śpi, a pora posiłku się zbliża, rozbudź go, np.przewijaniem.

Pilnuj, by jadł przy piersi

Intensywne ssanie powinno trwać u noworodka 10–20 minut. Wyraźnie usłyszysz odgłosy przełykania pokarmu, przypominające postękiwanie. Jeśli dziecko przy piersi zasypia, budź je, np. łaskotaniem w policzek. Gdy to nie pomoże, delikatnie odłącz je na chwilę od piersi, rozbudź, np. zmieniając pieluszkę, i przystaw do piersi.

Karm w nocy

Obowiązkowe! Nocne karmienia są bardzo ważne dla laktacji, gdyż wtedy wydziela się więcej prolaktyny. To jeden z najlepszych sposobów na podtrzymanie laktacji. A do tego nocne mleko zawiera więcej tłuszczu, jest bardziej sycące.

Polecamy: Nie pozwól, żeby dziecko zasypiało w trakcie karmienia piersią - radzi psycholog

Ocena (2 oceny)

4.0
Doładuj
Przeładuj