GRY
 
 

Karmienie piersią: co stymuluje laktację? Sprawdź!

Karmisz piersią i martwisz się, że masz za mało pokarmu dla dziecka? Zobacz, co pomoże ci rozkręcić laktację - wbrew obiegowym opiniom nie będzie to bezalkoholowe piwo czy bawarka.

karmienie piersią
fot. Fotolia
Karmienie piersią często łączy się z obawą o dostateczną ilość pokarmu. Karmiące mamy często sięgają po różne sposoby na zwiększenie laktacji, ale jak się okazuje to nie osławiona bawarka czy herbatki z anyżkiem pomogą piersiom w produkcji mleka, lecz zupełnie coś innego. Co takiego? Sprawdź.

Przystawianie do piersi na żądanie.

Laktacja rządzi się zasadą popytu i podaży: im więcej dziecko ssie, tym więcej mleka produkuje pierś. Jeżeli maluch jest dobrze przystawiony, ssie aktywnie, przy każdym zassaniu połyka pokarm i ma siłę, aby rytmicznie, bez podsypiania ssać przynajmniej 10 minut z jednej piersi, to możesz być pewna, że laktacja jest prawidłowo stymulowana. Nie czekaj z podaniem piersi, aż poczujesz, że są pełne mleka (to częsty błąd karmiących mam). Mleko powstaje, gdy dziecko ssie pierś.
Redakcja poleca: Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm? [WIDEO]
Nie zawsze jest tak, że możesz podać dziecku mleko prosto z piersi. Jeśli chcesz karmić malucha tylko swoim mlekiem, możesz je odciągnąć laktatorem i zostawić, żeby podał je kto inny. Ale pokarm z piersi trzeba odpowiednio przechowywać. Czy wiesz jak?

Karmienie wyłącznie piersią.

Dokarmianie mieszanką to najprostsza droga do zahamowania laktacji. Przekarmiane niemowlę rzadziej domaga się ssania piersi, przez co produkcja pokarmu się zmniejsza, aż w końcu może zacząć zanikać.

Ściąganie laktatorem.

Jeżeli lekarz stwierdzi, że dziecko za mało przybiera na wadze, porozmawiaj z nim o dokarmianiu twoim odciągniętym pokarmem. Po karmieniu albo między karmieniami odciągaj pokarm laktatorem według zasady:
  • najpierw 7 minut z jednej piersi,
  • potem 7 minut z drugiej,
  • następnie 5 minut z pierwszej
  • i 5 minut z drugiej
  • i jeszcze po 3 minuty z każdej.
Zasada 7-5-3 jest polecana przez konsultantów laktacyjnych jako jeden ze skutecznych sposobów „rozkręcenia” laktacji. 

O tym pamiętaj! Jeżeli twoje dziecko prawidłowo przybiera na wadze i moczy 6–8 pieluszek dziennie, to znaczy, że z twoją laktacją jest wszystko w porządku i nie musisz robić nic poza tym, co robiłaś do tej pory.

Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!