karmienie piersią
fot. Fotolia

Karmienie piersią: co stymuluje laktację? Sprawdź!

Karmisz piersią i martwisz się, że masz za mało pokarmu dla dziecka? Zobacz, co pomoże ci rozkręcić laktację - wbrew obiegowym opiniom nie będzie to bezalkoholowe piwo czy bawarka.
Sylwia Niemczyk
karmienie piersią
fot. Fotolia
Karmienie piersią często łączy się z obawą o dostateczną ilość pokarmu. Karmiące mamy często sięgają po różne sposoby na zwiększenie laktacji, ale jak się okazuje to nie osławiona bawarka czy herbatki z anyżkiem pomogą piersiom w produkcji mleka, lecz zupełnie coś innego. Co takiego? Sprawdź.

Przystawianie do piersi na żądanie.

Laktacja rządzi się zasadą popytu i podaży: im więcej dziecko ssie, tym więcej mleka produkuje pierś. Jeżeli maluch jest dobrze przystawiony, ssie aktywnie, przy każdym zassaniu połyka pokarm i ma siłę, aby rytmicznie, bez podsypiania ssać przynajmniej 10 minut z jednej piersi, to możesz być pewna, że laktacja jest prawidłowo stymulowana. Nie czekaj z podaniem piersi, aż poczujesz, że są pełne mleka (to częsty błąd karmiących mam). Mleko powstaje, gdy dziecko ssie pierś.
Redakcja poleca: Czego brakuje w diecie kobiet karmiących piersią? - film
Niestety, kobiety karmiące piersią nie odżywiają się dobrze... Badania wykazały, że całkiem niepotrzebnie wykluczają ze swojej diety niektóre produkty - i choć robią to w trosce o dziecko, to nie jest to korzystne. Zobacz, co możesz poprawić w swojej diecie, jeśli karmisz piersią.

Karmienie wyłącznie piersią.

Dokarmianie mieszanką to najprostsza droga do zahamowania laktacji. Przekarmiane niemowlę rzadziej domaga się ssania piersi, przez co produkcja pokarmu się zmniejsza, aż w końcu może zacząć zanikać.

Ściąganie laktatorem.

Jeżeli lekarz stwierdzi, że dziecko za mało przybiera na wadze, porozmawiaj z nim o dokarmianiu twoim odciągniętym pokarmem. Po karmieniu albo między karmieniami odciągaj pokarm laktatorem według zasady:
  • najpierw 7 minut z jednej piersi,
  • potem 7 minut z drugiej,
  • następnie 5 minut z pierwszej
  • i 5 minut z drugiej
  • i jeszcze po 3 minuty z każdej.
Zasada 7-5-3 jest polecana przez konsultantów laktacyjnych jako jeden ze skutecznych sposobów „rozkręcenia” laktacji. 

O tym pamiętaj! Jeżeli twoje dziecko prawidłowo przybiera na wadze i moczy 6–8 pieluszek dziennie, to znaczy, że z twoją laktacją jest wszystko w porządku i nie musisz robić nic poza tym, co robiłaś do tej pory.

Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy