Jak rozkręcić laktację
fot. Adobe Stock

Jak rozkręcić laktację – co pomoże? Czy można rozkręcić laktację laktatorem?

Jeśli zastanawiasz się, jak rozkręcić laktację, pewnie martwisz się, że masz za mało pokarmu dla dziecka. Spokojnie, są sposoby na rozkręcenie laktacji, także laktatorem. Uwaga, wbrew obiegowym opiniom na pobudzenie laktacji nie pomoże bezalkoholowe piwo czy bawarka.
Sylwia Niemczyk
Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska
Jak rozkręcić laktację
fot. Adobe Stock
Jeśli karmisz piersią i szukasz sposobu na rozkręcenie laktacji, nie jesteś jedyna. Karmienie piersią często łączy się z obawą o dostateczną ilość pokarmu. To jednak nie osławiona bawarka czy herbatki z anyżkiem pomogą piersiom w produkcji mleka, lecz coś zupełnie innego. Podpowiadamy, jak skutecznie rozkręcić laktację.

Jak rozkręcić laktację? Przystawiaj do piersi na żądanie

Laktacja rządzi się zasadą popytu i podaży: im więcej dziecko ssie, tym więcej mleka produkuje pierś. Jeżeli maluch jest dobrze przystawiony, ssie aktywnie, przy każdym zassaniu połyka pokarm i ma siłę, aby rytmicznie, bez podsypiania ssać przynajmniej 10 minut z jednej piersi. W takiej sytuacji możesz być pewna, że laktacja jest prawidłowo stymulowana i nie musisz dodatkowo pobudzać piersi do produkowania pokarmu. Nie czekaj z podaniem piersi, aż poczujesz, że są pełne mleka (to częsty błąd karmiących mam). Mleko powstaje, gdy dziecko ssie pierś.

Aby rozkręcić laktację, karm wyłącznie piersią

Dokarmianie mlekiem modyfikowanym to najprostsza droga do zahamowania laktacji. Przekarmiane niemowlę rzadziej domaga się ssania piersi, przez co produkcja pokarmu się zmniejsza, aż w końcu może zacząć zanikać.

Sposób na rozkręcenie laktacji: ściąganie laktatorem

Jeżeli lekarz stwierdzi, że dziecko za mało przybiera na wadze, porozmawiaj z nim o dokarmianiu twoim odciągniętym pokarmem. Po karmieniu albo między karmieniami odciągaj mleko laktatorem według zasady:
  • najpierw 7 minut z jednej piersi,
  • potem 7 minut z drugiej,
  • następnie 5 minut z pierwszej
  • i 5 minut z drugiej
  • i jeszcze po 3 minuty z każdej piersi.

Zasada 7-5-3 jest polecana przez konsultantów laktacyjnych jako jeden ze skutecznych sposobów na to, by pobudzić laktację
Ważne! Jeżeli twoje dziecko prawidłowo przybiera na wadze i moczy 6–8 pieluszek dziennie, to znaczy, że z twoją laktacją jest wszystko w porządku i nie musisz szukać specjalnych sposobów na jej rozkręcenie.
Zobacz też:
Redakcja poleca: Czego brakuje w diecie kobiet karmiących piersią? - film
Niestety, kobiety karmiące piersią nie odżywiają się dobrze... Badania wykazały, że całkiem niepotrzebnie wykluczają ze swojej diety niektóre produkty - i choć robią to w trosce o dziecko, to nie jest to korzystne. Zobacz, co możesz poprawić w swojej diecie, jeśli karmisz piersią.
Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska

międzynarodowy dyplomowany konsultant laktacyjny, dyrektorka centrum nauki o laktacji

Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy