kobieta karmi piersią nowo narodzone dziecko
fot. AdobeStock

Dlaczego warto karmić piersią?

Planujesz karmić piersią? To najlepsza decyzja, jaką mogłaś podjąć! Dowiedz się, jakie korzyści daje karmienie naturalne oraz co ty i twoje dziecko możecie dzięki temu zyskać.
kobieta karmi piersią nowo narodzone dziecko
fot. AdobeStock
Matczyne mleko to bez wątpienia pokarm najlepiej dopasowany do potrzeb niemowlęcia, który dostarcza mu składniki niezbędne do wzrostu i rozwoju. To jego kluczowa zaleta, ale nie jedyna. Jakie są inne korzyści z karmienia piersią?

Zmniejsza ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości u dziecka

Karmienie piersią to dla dziecka dar na całe życie. Twój pokarm chroni je nie tylko w okresie karmienia, ale też zmniejsza ryzyko rozwinięcia się u niego w przyszłości tzw. chorób cywilizacyjnych, m.in. otyłości, cukrzycy typu 2, chorób serca czy nadciśnienia. Zjawisko to eksperci określają jako programowanie metaboliczne, czyli wpływ jaki żywienie w czasie ciąży oraz początkowym okresie życia wywiera na zdrowie dziecka później, nawet, gdy będzie już dorosłe. Zawdzięczamy to m.in. wysokiej jakości białka w mleku mamy i jego odpowiednio dopasowanej ilości.

Chroni maluszka przed chorobami

Unikalny skład mleka kobiecego sprawia, że dziecko jest lepiej chronione przed zakażeniami wirusowymi i bakteryjnymi oraz chorobami zapalnymi. Czy wiedziałaś, że dzieci karmione piersią rzadziej cierpią na zakażenia przewodu pokarmowego czy dróg oddechowych? To twój pokarm i zawarte w nim przeciwciała oraz oligosacharydy mleka kobiecego (HMO) sprawiają, że układ odpornościowy dziecka rośnie w siłę, a maluch rzadziej choruje lub lżej przechodzi infekcje.

Buduje więź z dzieckiem

Kiedy maluszek ssie pierś, w organizmie mamy wydzielana jest oksytocyna – hormon wpływający między innymi na jej stosunek do dziecka. Więź z maluszkiem pogłębia również bliski kontakt fizyczny, jaki ma miejsce podczas karmienia. Ma to bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju uczuciowego i psychicznego dziecka oraz jego relacji z ludźmi w przyszłości. Nie oznacza to jednak, że mamy, które z jakiegoś powodu nie karmią piersią, nie będą miały możliwości zbudowania z maluszkiem tej wyjątkowej bliskości – to również możliwe!

Pomaga zrzucić zbędne kilogramy

Karmisz piersią? Dzięki temu możesz szybciej wrócić do formy sprzed ciąży! Nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzony przez twoje ciało w ciąży jest wtedy spalany bardziej intensywnie, bo w procesie wytwarzania mleka zużywana jest całkiem spora ilość energii.

Obniża ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje raka

Bardzo istotną korzyścią z karmienia piersią jest obniżenie ryzyka zachorowania na raka piersi i raka jajnika. Karmienie stymuluje bowiem produkcję określonych hormonów o działaniu ochronnym. Kobiety, które karmią piersią, są także w grupie mniejszego ryzyka jeśli chodzi o możliwość zachorowania na osteoporozę.

Pomaga wytwarzać hormony szczęścia

Karmienie naturalne wyzwala w organizmie matki całą gamę hormonów. Efektem tego jest poprawa samopoczucia, przypływ sił i optymizm, co bezpośrednio przekłada się na łatwiejsze znoszenie trudów opieki nad noworodkiem i niemowlęciem. Dzięki takiemu hormonalnemu wsparciu kobiecie łatwiej jest wejść w niełatwą rolę mamy. Ponadto karmienie piersią stymuluje wydzielanie oksytocyny, która przyspiesza powrót macicy do rozmiarów sprzed ciąży.
 
Internetowa Szkoła Rodzenia
 
Materiał powstał przy współpracy z:Ważna informacja

W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy