Czy kobiety powinny być nakłaniane do karmienia piersią? [SONDA ULICZNA]

Czy uważasz, że kobiety powinny być nakłaniane do karmienia piersią? Czasami młode mamy żalą się, że jest na nie wywierany zbyt duży nacisk w tej sprawie. Zapytaliśmy o to przechodniów - zobaczcie, co mieli do powiedzenia w naszej sondzie!

Zobacz inne z serii: Sonda MamoToJA (28)

Czy kobiety powinny być nakłaniane do karmienia piersią? Zapytaliśmy w sondzie mamotoja.pl o to nie bez powodu. W ministerstwie zdrowia przygotowano nowe standardy opieki okołoporodowej. Przewidują one, że jeszcze w czasie ciąży kobiety będą zachęcane do karmienia piersią, a po porodzie będą mieć zapewnioną pomoc laktacyjną. Preferowanym sposobem karmienia dziecka będzie karmienie piersią, jeśli to się nie uda – odciągniętym mlekiem mamy. Jeśli to również nie będzie możliwe - mlekiem z banku kobiecego mleka. Jeśli to też będzie niemożliwe – mlekiem modyfikowanym.

Zostawmy kobietom możliwość wyboru

"My jesteśmy zwolenniczkami karmienia piersią. Hania ma 13 miesięcy i jeszcze karmimy piersią, jeszcze zamierzamy kontynuować naszą drogę mleczną" - mówi młoda mama na placu zabaw. Ale jak zastrzega, jest zwolenniczką, aby każdy postępował w tej sprawie tak, jak mu pasuje.

Kobiety nie chcą karmić naturalnie z różnych powodów. Mama bliźniaków mówi, że wiedziała, iż będzie to dla niej za  trudne technicznie. Jeszcze przed porodem podjęła taką decyzję. "W szpitalu spotykałam się z pewnym ostracyzmem. Na szczęście to bardziej było skierowane na mojego męża, który wtedy tę sytuację rozwiązał z personelem" - opowiada.

Nie miałam pokarmu, zmuszali mnie

Inna mama z kolei mówi, że miała mało pokarmu. "Mnie zmuszali, nie chcieli dawać sztucznego mleka. Ja mówię, że i tak wrócę do domu i tak będę karmiła sztucznym. (...) Kobieta sama powinna decydować o sobie" - stwierdziła. Jeszcze jedna młoda mama dodaje, że też była poddawana naciskom. "To też w pewnym momencie pogłębiło mój gorszy humor" - zwierzyła się.

Młoda mama, w drugiej ciąży apeluje, aby do niczego nie zmuszać kobiet. "Każda kobieta w ciąży, jeżeli jest to świadoma ciąża, chce jak najlepiej dla swojego dziecka" - podkreśliła."Są sytuacje, w których kobieta nie może, bądź nie chce karmić piersią i uważam, że nie powinno być odgórnego przymusu, aby każda z nas kierowała się przede wszystkim tym, że musi karmić piersią" - powiedziała.

Inna mama dwójki maluszków mówi, że nie zawsze karmienie piersią jest wystarczające. "Kiedy urodziłam syna, obok dziecko tak dużo jadło, że nawet pokarm mamy nie dawał rady i od razu pielęgniarki przynosiły mleko modyfikowane i nie było z tym żadnego problemu" - powiedziała.

Nie chcieli dawać sztucznego mleka

Bywa, że lekarze nie chcą dawać mleka modyfikowanego dziecku. Jak mówi jedna z mam, taką sytuację widziała w szpitalu. "Młoda dziewczyna urodziła dziecko i ona nie chciała karmić piersią, bolało ją po prostu, miała problemy. Był nacisk, nawet nie chcieli podać dziecku mleka modyfikowanego"- relacjonuje.

Tydzień z nagrodami na MamoToJa.pl! Codziennie nowy konkurs! Sprawdź, klikając w grafikę:Młody tata bardzo sobie chwali naturalne karmienie. "Moja żona karmiła do roku. Jestem z tego zadowolony, mam fajną córkę, zdrową, jest ekstra" - mówi. "Decyzja zawsze jest po stronie mamy, czy karmić, ale jeżeli można liczyć na taką pomoc, to jest to fajny pomysł" - oceniła młoda mama."Mleko mamy ma super wartości odżywcze. (...) Ale róbmy tak, żeby nam było wygodnie i żebyśmy były szczęśliwe i miały wspaniałe macierzyństwo" - apeluje mama.

A wy co uważacie na ten temat? Czy waszym zdaniem rozwiązanie proponowane w nowych standardach okołoporodowych to dobry kierunek zmian, czy może jednak oznacza on zbyt duży nacisk na karmienie naturalne? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy