GRY
 
 

Karmienie piersią: jak dobrze odciągać pokarm? – radzi doradca laktacyjny

Odciąganie pokarmu z piersi nie dla każdej karmiącej mamy jest łatwe. Jak to robić, żeby odpowiednio pobudzić laktację albo zgromadzić zapasy mleka z piersi? Podpowiada dr Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny.

poradnia laktacyjna
fot. Fotolia
Odciąganie pokarmu pobudza laktację a dla pracującej mamy może być sposobem na dłuższe karmienie piersią. Jak zatem odciągać, żeby było dobrze? Podpowiada ekspert:

1. Zadbaj o swój komfort podczas odciągania pokarmu.

Zanim zaczniesz odciągać pokarm, zadbaj o spokojne, wygodne miejsce (fotel przy stoliku, szklanka wody w zasięgu ręki) i odpowiednią pozycję, bez obciążania pleców i ramion. Zrelaksuj się myśleniem o czymś przyjemnym, bo stres może zahamować wypływ pokarmu.
Redakcja poleca: Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm? [WIDEO]
Nie zawsze jest tak, że możesz podać dziecku mleko prosto z piersi. Jeśli chcesz karmić malucha tylko swoim mlekiem, możesz je odciągnąć laktatorem i zostawić, żeby podał je kto inny. Ale pokarm z piersi trzeba odpowiednio przechowywać. Czy wiesz jak?

2. Przed odciąganiem ogrzej pierś.

Zrób to np. pod ciepłym prysznicem albo połóż na pierś ciepły kompres z pieluszki. Ciepło ułatwi wypływ pokarmu. Aby pobudzić wypływ mleka, przez chwilę delikatnie głaskaj pierś od podstawy w kierunku brodawki. Możesz też opukać ją lekko opuszkami palców.

3. Dopiero gdy poczujesz się zrelaksowana, rozpocznij odciąganie.

By ulżyć przepełnionym piersiom, wystarczy odciąganie ręczne lub ręcznym laktatorem, ale jeśli musisz często i dużo odciągać, wybierz laktator elektryczny. Nałóż jego lejek tak, aby brodawka była ułożona centralnie. Na początku nastaw na delikatne ssanie. Dopiero kiedy ruszy wypływ pokarmu, możesz zwiększyć siłę ssania (w niektórych laktatorach samo się tak dzieje).

4. Odciągaj na zmianę: raz z jednej, raz z drugiej piersi. 

Wypróbuj metodę polecaną przez doradców laktacyjnych: najpierw po 5–7 minut z każdej piersi, potem po 2–3 minuty i na koniec jeszcze po 1–2 minuty.

5. Bądź dla siebie delikatna.

Podczas odciągania możesz lekko masować pierś, ale nigdy nie ściskaj jej ani nie ugniataj boleśnie. Takie zabiegi nie tylko nie pobudzą wypływu mleka, lecz odwrotnie: mogą hamować jego wydzielanie
albo nawet prowadzić do uszkodzenia gruczołu.

6. Nie nastawiaj się na wielkie ilości mleka.

Odciąganie laktatorem rzadko jest tak samo skuteczne jak ssanie piersi przez dziecko. Nie martw się zatem, jeżeli odciągniesz mniej pokarmu, niż oczekiwałaś.

Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl

Obejrzyj film „Jak odciągać pokarm”:


Czytaj także:

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj