odciaganie pokarmu metoda 7 5 3
fot. Adobe stock

Odciąganie pokarmu metodą 7 5 3 wspomaga laktację

Odciąganie pokarmu metodą 7 5 3 nosi nazwę schematu Chele Marmet. Stworzyła go specjalistka z Instytutu Laktacji w Kaliforni. Metoda 7 5 3 polega na odciąganiu pokarmu po każdym karmieniu, z każdej piersi, przez określony w minutach czas.
Sylwia Niemczyk
Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska
odciaganie pokarmu metoda 7 5 3
fot. Adobe stock
Odciąganie pokarmu metodą 7 5 3 warto polecić każdej kobiecie, która chce stymulować laktację. Aby do tego doszło, schemat Chele Marmet trzeba kontynuować przez minimum 7 dni z rzędu. Metoda pozwala odciągnąć maksymalną ilość pokarmu w najkrótszym możliwym czasie: 30 lub 20 minut – odciąganie pokarmu tym sposobem obejmuje dwa schematy, które podajemy niżej.

Spis treści:

Schematy odciągania pokarmu metodą 7 5 3

Dłuższy schemat 7 5 3 wymaga odciągania pokarmu przez 30 minut. Wykonuje się go następująco:
 • 7 minut z jednej piersi, 7 minut z drugiej,
 • 5 minut z jednej, 5 minut z drugiej,
 • 3 minuty z jednej, 3 minuty z drugiej.

Można też zastosować krótszy, 20-minutowy schemat 5 3 2, jeśli kobieta nie ma czasu na realizację dłuższego schematu. Ten krótszy wygląda następująco:
 • 5 minut z jednej piersi, 5 minut z drugiej,
 • 3 minut z jednej, 3 minut z drugiej,
 • 2 minuty z jednej, 2 minuty z drugiej.

Jeżeli kobieta zastosuje podwójny laktator, którym można odciągać pokarm z obu piersi jednocześnie, schemat dłuższy skraca się do 15 minut, a krótszy do 10. To wygodne rozwiązanie, gdyż przy stosowaniu schematu dłuższego, przez pierwsze 10 dni odciąganie pokarmu 8 razy na dobę w sumie zajmuje aż 4 godziny.

Zasady odciągania pokarmu metodą 7 5 3

Aby metoda była skuteczna, należy przestrzegać określonych zasad odciągania pokarmu:
 • odciąganie pokarmu trzeba przeprowadzać 8-10 razy w ciągu doby, w tym przynajmniej raz w nocy,
 • aby uzyskać efekt stymulacji laktacji, metoda powinna być stosowana minimum przez tydzień,
 • odciąganie pokarmu musi za każdym razem odbywać się po karmieniu,
 • nie ma znaczenia, od której piersi rozpocznie się odciąganie pokarmu,
 • do odciągania pokarmu metodą 7 5 3 można używać laktatora elektrycznego lub ręcznego,
 • nie należy wydłużać sesji odciągania, jeśli w 20 lub 30 minut udało się odciągnąć mało pokarmu,
 • jeśli ilość odciągniętego w 20 czy 30 minut mleka jest duża, można wydłużyć odciąganie o 2 minuty z każdej piersi.

Po 10. dobie ilość odciągniętego mleka w ciągu doby powinna wynosić ok. 750 ml (nie mniej niż 500 ml). Jeśli tak się stanie, mleko można odciągać rzadziej, ale nie mniej niż 5 razy na dobę, nadal stosując metodę 7 5 3.

Dodatkowe rady ułatwiające odciąganie pokarmu

Zanim zaczniesz odciągać pokarm, zadbaj o spokojne, wygodne miejsce (fotel przy stoliku, szklanka wody w zasięgu ręki) i odpowiednią pozycję, bez obciążania pleców i ramion. Zrelaksuj się myśleniem o czymś przyjemnym, bo stres może zahamować wypływ pokarmu.

Na piersi możesz położyć ciepły kompres z pieluszki. Ciepło ułatwi wypływ pokarmu. Aby pobudzić wypływ mleka, przez chwilę delikatnie głaszcz pierś od podstawy w kierunku brodawki. Możesz też opukać ją lekko opuszkami palców.

Podczas odciągania możesz lekko masować pierś, ale nigdy nie ściskaj jej ani nie ugniataj boleśnie. Takie zabiegi nie tylko nie pobudzą wypływu mleka, lecz odwrotnie: mogą hamować jego wydzielanie albo nawet prowadzić do uszkodzenia gruczołu.

Odciąganie laktatorem rzadko jest tak samo skuteczne jak ssanie piersi przez dziecko. Nie martw się zatem, jeżeli odciągniesz mniej pokarmu, niż oczekiwałaś.
Pamiętaj: kiedy uczucie odciągania stanie się nieprzyjemne, należy nieznacznie zmniejszyć podciśnienie. Jeśli odczuwasz ból podczas odciągania, to najlepiej skonsultować to z certyfikowanym doradcą laktacyjnym. Ból może być również spowodowany podrażnieniami brodawek lub skóry.

Czytaj także:
Redakcja poleca: Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm? [WIDEO]
Nie zawsze jest tak, że możesz podać dziecku mleko prosto z piersi. Jeśli chcesz karmić malucha tylko swoim mlekiem, możesz je odciągnąć laktatorem i zostawić, żeby podał je kto inny. Ale pokarm z piersi trzeba odpowiednio przechowywać. Czy wiesz jak?
Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska

międzynarodowy dyplomowany konsultant laktacyjny, dyrektorka centrum nauki o laktacji

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy