Karmienie piersią: jak dobrze odciągać pokarm? – radzi doradca laktacyjny

Odciąganie pokarmu z piersi nie dla każdej karmiącej mamy jest łatwe. Jak to robić, żeby odpowiednio pobudzić laktację albo zgromadzić zapasy mleka z piersi? Podpowiada dr Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny.
Sylwia Niemczyk
jak odciągać pokarm
fot. Adobe stock
Odciąganie pokarmu pobudza laktację a dla pracującej mamy może być sposobem na dłuższe karmienie piersią. Jak zatem odciągać, żeby było dobrze? Podpowiada ekspert, Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji:

1. Zadbaj o swój komfort podczas odciągania pokarmu

Zanim zaczniesz odciągać pokarm, zadbaj o spokojne, wygodne miejsce (fotel przy stoliku, szklanka wody w zasięgu ręki) i odpowiednią pozycję, bez obciążania pleców i ramion. Zrelaksuj się myśleniem o czymś przyjemnym, bo stres może zahamować wypływ pokarmu.

2. Przed odciąganiem ogrzej pierś

Zrób to np. pod ciepłym prysznicem albo połóż na pierś ciepły kompres z pieluszki. Ciepło ułatwi wypływ pokarmu. Aby pobudzić wypływ mleka, przez chwilę delikatnie głaskaj pierś od podstawy w kierunku brodawki. Możesz też opukać ją lekko opuszkami palców.

3. Dopiero gdy poczujesz się zrelaksowana, rozpocznij odciąganie


By ulżyć przepełnionym piersiom, wystarczy odciąganie ręczne lub ręcznym laktatorem, ale jeśli musisz często i dużo odciągać, wybierz laktator elektryczny. Nałóż jego lejek tak, aby brodawka była ułożona centralnie. Na początku nastaw na delikatne ssanie. Dopiero kiedy ruszy wypływ pokarmu, możesz zwiększyć siłę ssania (w niektórych laktatorach samo się tak dzieje).4. Odciągaj na zmianę: raz z jednej, raz z drugiej piersi

Wypróbuj metodę polecaną przez doradców laktacyjnych: najpierw po 5–7 minut z każdej piersi, potem po 2–3 minuty i na koniec jeszcze po 1–2 minuty. Dzięki temu mleko będzie napływało falami i większą jego ilość uda się uzyskać. Możesz też spróbować odciągania mleka z dwóch piersi naraz. Zdecydowanie skraca to czas odciągania, bo jest ono o połowę krótsze i bardziej efektywne. Czy wiesz, że używając laktatora z dwiema końcówkami, jesteś w stanie uzyskać 18% więcej pokarmu w trakcie jednej sesji.
 
To jedyna butelka na mleko mamy! Chłodzenie, zamrażanie i podgrzewanie odciągniętego mleka może prowadzić do utraty jego właściwości odżywczych. Dzięki produktom marki Nanobébé nie musi!
SPRAWDŹ

5. Bądź dla siebie delikatna

Podczas odciągania możesz lekko masować pierś, ale nigdy nie ściskaj jej ani nie ugniataj boleśnie. Takie zabiegi nie tylko nie pobudzą wypływu mleka, lecz odwrotnie: mogą hamować jego wydzielanie albo nawet prowadzić do uszkodzenia gruczołu.

6. Nie nastawiaj się na wielkie ilości mleka

Odciąganie laktatorem rzadko jest tak samo skuteczne jak ssanie piersi przez dziecko. Nie martw się zatem, jeżeli odciągniesz mniej pokarmu, niż oczekiwałaś.
Pamiętaj, kiedy uczucie odciągania stanie się lekko nieprzyjemne, ale w żadnym razie – bolesne, należy nieznacznie zmniejszyć podciśnienie. Jeśli odczuwasz ból podczas odciągania, to najlepiej skonsultować to z certyfikowanym doradcą laktacyjnym. Ból może być również spowodowany podrażnieniami brodawek lub skóry.

Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl

 
Czytaj także:

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka