mama karmi piersią
fot. Fotolia

Karmisz piersią? Po tym poznasz, że dziecko się najada

Karmienie piersią często wiąże się z lękiem, że dziecko się nie najada. Sprawdź, jakie oznaki świadczą o tym, że karmione piersią dziecko dostaje odpowiednią ilość mleka.
Sylwia Niemczyk
mama karmi piersią
fot. Fotolia
Żeby mieć pewność, że karmione piersią dziecko się najada, wystarczy uważnie je obserwować.  odpowiedź na to pytanie, musisz tylko uważnie obserwować dziecko. Możesz być pewna, że wszystko jest w porządku, jeżeli:
 • Przystawiasz dziecko do piersi przynajmniej 8 razy dziennie. Ważna będzie jednak nie tylko liczba karmień, ale też prawidłowe przystawienie dziecka do piersi. W trakcie ssania dziecko powinno obejmować ustami całą brodawkę piersiową z większą częścią otoczki i miarowo ruszać buzią. Mięśnie jego twarzy powinny wyraźnie pracować.
   
 • Podczas karmienia słyszysz, jak niemowlę ssie i połyka mleko (co najmniej przez 10 minut z jednej piersi). Odgłosy przypominają raczej stękanie, a nie cmokanie czy mlaskanie. Jeśli dziecko cmoka, pewnie za płytko chwyciło pierś i nie będzie mogło jej dobrze opróżnić. W takim przypadku trzeba przystawić je jeszcze raz.
   
 • Niemowlę moczy co najmniej 6–8 pieluszek dziennie, a jego mocz jest jasny i bezwonny.
   
 • Skóra zdrowego dziecka jest napięta i błyszcząca, a ciemiączko nie jest zapadnięte (zapadnięcie się ciemiączka może, choć nie musi, świadczyć o odwodnieniu).
   
 • Waga dziecka systematycznie przyrasta. W pierwszych 3 miesiącach życia dziecko powinno przybierać 180–220 g na tydzień, w kolejnych trzech – 120–130 g na tydzień, a w drugim półroczu już tylko 60-80 g na tydzień. Mniej więcej w 6. miesiącu życia maluch powinien podwoić swoją masę urodzeniową, a około pierwszych urodzin potroić ją.
Konsultacja: Dr med. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy