dziecko ssie pierś
fot. Panthermedia

Karmienie piersią - 5 korzyści dla ciebie

Karmienie piersią jest korzystne nie tylko dla dziecka, lecz także dla mamy. Sprawdź, co zyskujesz, karmiąc naturalnie.
Sylwia Niemczyk
dziecko ssie pierś
fot. Panthermedia

1. Dzięki naturalnemu karmieniu szybciej wracasz do formy po porodzie

Oksytocyna, która wydziela się pod wpływem ssania dziecka, nie tylko pobudza wypływ mleka, ale też przyspiesza obkurczanie się macicy po porodzie. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko poporodowych infekcji i nadmiernej utraty krwi.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

2. Karmiąca mama lepiej się wysypia

Bo kiedy malec budzi się czwarty raz w ciągu nocy, ani ty, ani twój mąż nie musicie zwlekać się z łóżka, aby przyrządzić kolejną butelkę z mieszanką modyfikowaną. Wystarczy, że na wpół śpiąco rozepniesz koszulę nocną, przystawisz dziecko i... na powrót zamkniesz oczy.

Poznaj wygodne pozycje do karmienia i wybierz najlepszą dla siebie


3. Karmienie piersią chroni przed chorobami

Karmiąc przynajmniej przez trzy miesiące, zmniejszasz o jedną czwartą ryzyko zachorowania w przyszłości na nowotwór jajnika i aż o połowę na raka piersi. Do tego karmienie piersią zapobiega osteoporozie, bo choć podczas karmienia z twojego organizmu są pobierane minerały (np. wapń), to po zakończeniu karmienia kości odbudowują się i są jeszcze mocniejsze niż wcześniej.

4. Dzięki karmieniu piersią oszczędzasz pieniądze

I to podwójnie! Po pierwsze oszczędzasz na mieszankach modyfikowanych, butelkach, smoczku, podgrzewaczu, termoopakowaniu... Po drugie, dowiedziono, że maluch karmiony piersią rzadziej choruje, zatem rzadziej chodzisz z nim do lekarza i kupujesz mniej (drogich!) lekarstw.

Jakie gadżety ułatwią ci karmienie piersią?


5. Prawo dla karmiącej mamy – karmisz: krócej pracujesz

Karmiącej mamie ustawowo przysługują w pracy dwie półgodzinne przerwy na karmienie, które może połączyć w jedną godzinną i np. wychodzić wcześniej do domu. Warunek: musi pracować na umowę o pracę i być zatrudniona przynajmniej na 3/4 etatu.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy