niemowlę, karmienie piersią

Trudne początki karmienia piersią

Maluszek nie chce ssać, nie potrafi albo nie budzi się na karmienie. Nie poddawaj się! Problemy pierwszych dni można pokonać.
Konsultacja: dr Katarzyna Raczek-Pakuła, pediatra
niemowlę, karmienie piersią
Laktacyjni doradcy zalecają, by noworodka przystawić do piersi zaraz po porodzie, i to jak najszybciej. Teoretycznie wszystko powinno być w porządku, bo małe dziecko, które przychodzi na świat, ma dwa odruchy umożliwiające mu jedzenie: poszukiwania piersi i ssania. Gdy połaskoczesz go w policzek, na zasadzie odruchu otworzy buzię. A kiedy znajdzie się w niej pierś, zacznie ją ssać. To znaczy... tak być powinno. Czasem jednak dziecko musi nauczyć się ssać, a mama karmić. Początki bywają trudne. Zobacz, jak dać sobie radę w trudnych sytuacjach.

Karmienie piersią wcześniaka

O tym, jak odżywiać wcześniaka, zadecyduje lekarz. Często możliwe jest karmienie mlekiem mamy – jeśli nie bezpośrednio, to odciągniętym pokarmem. To ważne, bo jego skład jest niepowtarzalny. Zawiera więcej białka, żelaza, cynku, miedzi, magnezu i przeciwciał odpornościowych, niż gdybyś urodziła dziecko o czasie. Twój pokarm jest skarbem dla wcześniaka!
Redakcja poleca: Jak karmienie naturalne wpływa na zdrowie wcześniaka?
Karmienie naturalne ma kluczowe znaczenie dla zdrowia wcześniaka. Mleko mamy jest lekarstwem dla dziecka urodzonego przed terminem. Praktycznie wszystko, co może uchronić takiego maluszka przed chorobami, znajduje się w pokarmie naturalnym – mówi ekspertka ds. laktacji.

Gdy noworodek nie umie ssać

Przyczyną może być zbyt krótkie wędzidełko (to część języka, która łączy dolną powierzchnię zębów z dnem jamy ustnej), za silne lub zbyt słabe napięcie mięśni buzi. Sama tego jednak nie rozpoznasz. Dlatego poproś o radę położną lub doradcę laktacyjnego, jeśli masz jakiekolwiek problemy z karmieniem. Pomóc może masaż buzi i języka. Jak masować – pokaże ci doradca laktacyjny lub neurologopeda (adresy i pomoc znajdziesz na stronach: www.laktacja.pl oraz www.mlekomamy.pl).

Czy dziecko, które piło z butelki będzie potrafiło ssać pierś?

Przez kapturek nakładany na pierś czy przez smoczek na butelce ssie się inaczej niż prosto z piersi. Dziecku nie tak łatwo jest się potem przestawić. Nic dziwnego, że z piersi ssie płytko, nie wypija całego mleka. Musisz cierpliwie przystawiać niemowlaka do piersi, pilnując, by zawsze szeroko otwierał buzię. A najważniejsze: nie pozwalaj mu już więcej ssać przez kapturek. I nie podawaj smoczka!

Karmienie piersią, a sen dziecka

Noworodki przeważnie same budzą się na karmienie i głośnym płaczem oznajmiają, że są głodne. Zdarzają się jednak śpiochy, które trzeba budzić. Przyczyn może być wiele: znieczulenie po porodzie, żółtaczka. Wśród zdrowych dzieci też czasem zdarzają się takie, które przesypiają pory karmienia i słabo przybierają na wadze. Jeśli twoje dziecko jest śpioszkiem, w pierwszych tygodniach życia musisz je budzić na posiłek. Noworodek powinien jeść w dzień co trzy godziny, w nocy zaś najdłuższa przerwa nie powinna przekroczyć sześciu godzin. To ważne, gdyż jeśli malec je rzadko, to słabo przybierze na wadze, a ty będziesz miała w piersiach coraz mniej mleka. Po pewnym czasie wytwarza się go tyle, ile potrzebuje twoje dziecko.

Polecamy: Czy prawidłowo karmisz dziecko piersią? - test

Co robić, gdy dziecko cały czas chce ssać pierś?

Niektóre dzieci spędzają całe dnie przy piersi. Nie znaczy to wcale, że jedzą; raczej śpią, tylko czasem poruszając buzią. Niestety, dziecko szybko zasypiające przy piersi wypija jedynie mleko pierwszej fazy, w którym jest mało tłuszczu i białka. Śpioszka musisz budzić i zachęcać do większej aktywności przy piesi. Połaskocz go delikatnie w policzek, pod brodę, a jeśli to nie pomaga, połóż do łóżeczka i rozbudź, np. zmieniając ubranko.

Dziecko odpycha się od piersi

Mleczko początkowo wypływa z piersi powoli, po chwili jednak – gdy uruchamia się odruch szybkiego wypływu – wręcz tryska. Wiele dzieci nie radzi sobie z połykaniem mleka, krztusi się, nie może oddychać. Nic więc dziwnego, że odpycha się od piersi. Spróbuj zmienić pozycję, w jakiej karmisz. Najlepiej połóż się na plecach, a dziecko ułóż na sobie, na brzuszku. Pokarm będzie wtedy wypływał wolniej, więc niemowlę na pewno poradzi sobie z jego ssaniem.

Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi?

Po to, by niemowlę najadało się, musi dobrze chwycić pierś. Tylko wtedy będzie mógł języczkiem wymasować z zatok mlecznych cały pokarm. Jeśli źle uchwyci pierś, nie naje się, a w piersiach będzie się wytwarzać coraz mniej mleka. Zobacz, jak dobrze przystawiać dziecko do piersi:
  1. Ujmij pierś od dołu, czterema palcami podtrzymaj ją pod spodem, a kciukiem od góry. Połaskocz usta dziecka brodawką, przesuwając nią w dół i w górę. Ma to na celu pobudzenie odruchu szukania. Powiedz: „Otwórz buzię”.
  2. Gdy niemowlę szeroko otworzy buzię, energicznym, ale pełnym czułości ruchem ramienia przytul je do siebie. Przysuwaj dziecko do piersi, nie odwrotnie!
  3. Sprawdź, czy maluszek ma w buzi brodawkę i dużą część otoczki. Jego wargi muszą być wywinięte, bo dziecko ma pierś uchwycić, a nie wciągać. Gdy dziecko prawidłowo ssie, słyszysz wyraźnie odgłosy połykania mleka (przypomina postękiwanie).
  4. Jeśli dziecko uchwyciło pierś zbyt płytko, ssanie nie ma sensu. Niemowlę nie naje się, bo nie będzie w stanie wypić całego mleka, które jest w piersiach. Dlatego jeśli widzisz, że maluszek wciągnął brodawkę, albo słyszysz cmokanie, to przerwij karmienie. Włóż mały palec w kącik ust dziecka (wypuści wtedy pierś z buzi). A potem spróbuj spokojnie jeszcze raz przystawić dziecko do piersi.
  5. Po nakarmieniu potrzymaj dziecko w pozycji pionowej (oczywiście podtrzymując mu przy tym plecki i główkę). Poczekaj, aż odbije mu się powietrze, które niechcący połknął w czasie ssania. Gdy niemowlę się go nie pozbędzie, będzie miał bóle brzuszka (kolkę).
Zobacz także: Dlaczego rezygnujemy z karmienia piersią tuż po urodzeniu dziecka?
dr Katarzyna Raczek-Pakuła
Konsultacja: dr Katarzyna Raczek-Pakuła, pediatra

Międzynarodowy konsultant laktacyjny IBCLC. Pracuje w Szpitalu Specjalistycznym im. św. Zofii w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy