GRY
 
 

Karmienie piersią ma niezwykły wpływ na ciało matki po cesarce!

Karmienie piersią wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Hiszpańscy naukowcy dowiedli, że długie karmienie piersią ma także pozytywny wpływ na ciało mam!

Karmienie piersią po cesarskim cięciu
fot. Fotolia
Karmienie piersią przez co najmniej dwa miesiące po narodzinach dziecka zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia przewlekłego bólu po cesarce aż trzykrotnie – poinformowali naukowcy z Hospital Universitario Nuestra Señora de Valme w Sewilli podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Anestezjologów, który odbył się w Genewie.

Karmienie piersią a ból po cesarskim cięciu

Badanie przeprowadzono na grupie 185 kobiet, które w latach 2015-2016 miały przeprowadzone cesarskie cięcie. Wywiady dotyczące karmienia piersią i odczuwalnego bólu przeprowadzono 24 i 72 godziny po porodzie i po upływie 4 miesięcy. Przy badaniu wzięto pod uwagę technikę wykonania cesarskiego cięcia, wiek, wykształcenie i zawód kobiet, występowanie bólu w pierwszych dobach po porodzie i odczuwanie lęku w okresie karmienia piersią.

Badanie wykazało, że jedynie 8% kobiet, które karmiły piersią dłużej niż 2 miesiące, odczuwało przewlekły ból w okolicach blizny po cięciu. W przypadku kobiet, które karmiły krócej niż dwa miesiące, odsetek ten wynosił aż 23%. Zaobserwowano również, że przewlekły ból występował rzadziej u kobiet... z wyższym wykształceniem.

Autorzy badania przekonują, że uzyskane wyniki powinny przekonać młode mamy do karmienia piersią. Przypominamy, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by kobiety karmiły piersią co najmniej do 6. miesiąca życia dziecka.

Wiedziałyście, że karmienie piersią może zmniejszyć ból po cesarce? Jak długo karmiłyście piersią wasze maluchy?

Zobacz także: 8 gadżetów, które ułatwią karmienie piersią

Źródło: rynekzdrowia.pl
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 3
Zobacz, jak karmić dziecko w pozycji spod pachy.
Doładuj
Przeładuj