Mama karmiąca piersią niemowlę
fot. Fotolia

"Nie karmisz piersią? Mam prawo cię osądzać!" – co WY o tym myślicie?

Ten tekst wywołał burzę! Czy rzeczywiście mamy prawo oceniać kobiety, które nie karmią piersią? Poznaj punkt widzenia tej mamy i zdecyduj!
Hanna Szczesiak
Mama karmiąca piersią niemowlę
fot. Fotolia
Ten artykuł opublikowany w serwisie Popsugar może wzbudzać kontrowersje! Przeczytajcie go i odpowiedzcie: czy rzeczywiście mamy prawo oceniać kobiety niekarmiące piersią?

Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka

"Nie każdy wybór jest dobry – przyszedł czas, żeby ktoś to powiedział na głos.

Jeśli nie karmisz piersią, zasługujesz na bycie osądzoną. Nie mówię do was, ofiary przemocy seksualnej. Ani do was, mamy wcześniaków. Jeśli masz problemy z laktacją z powodów psychologicznych lub anatomicznych, jeśli miałaś operację, która uniemożliwia karmienie, jeśli miałaś raka, adoptowałaś dziecko, jeśli bierzesz leki, które nie pozwalają ci karmić, przestań czytać. To ciebie nie dotyczy.

Jeśli twoje dziecko ma zbyt krótkie wędzidełko języka, rozszczep podniebienia, refluks, alergie, jeśli twoje dziecko nie chce ssać piersi lub występują inne przyczyny, które uniemożliwiają ci karmienie piersią, rozumiem. Jeśli pracujesz na cały etat i musisz dokarmiać dziecko mieszanką, rozumiem. Jeśli trafiłaś na niekompetentnego doradcę w sprawie karmienia, w porządku. Jeśli masz inne wytłumaczenie, karm butelką. Nie mówię do żadnej z was. Mleko modyfikowane nie jest tak dobre jak pokarm matki, ale to nie trucizna. Rozumiesz?

Jeśli jednak nigdy nie próbowałaś – jeśli usta twojego dziecka nigdy nie dotykały twojego sutka, z powodów, które nie mają żadnego związku ze zdrowiem – oceniam cię. Dokładnie tak. Powinnaś chociaż spróbować karmić piersią. Jeśli tego nie zrobiłaś, popełniłaś ogromny rodzicielski błąd i mamy prawo cię osądzać. [...]

Czytaj także: 9 powodów, dla których warto karmić piersią

Podjęłaś decyzję, że będziesz nosić dziecko pod sercem przez 9 miesięcy. Podjęłaś decyzję, że chcesz urodzić człowieka. Z każdym wyborem wiąże się odpowiedzialność. Twoja odpowiedzialność nie kończy się na wypchnięciu z siebie bobasa wielkości arbuza. Masz obowiązek zapewnić dziecku chociaż odrobinę kobiecego mleka.

Karmienie piersią to nie tylko mleko, to tworzenie więzi, kontakt skóra do skóry, hormony, które uwalnia twoje ciało. Ty i twoje dziecko zasługujecie na to wszystko.

Nie, mleko modyfikowane nie zabije twojego dziecka, ale każdy się ze mną zgodzi, że gorzej się trawi. Mleko mamy ma mnóstwo witamin, zdrowych tłuszczów i wzmacniaczy odporności, których nie możesz zamknąć w puszce. Pokarm mamy to unikalna kompozycja składników, która zmienia się każdego dnia, która dostosowuje się do wieku dziecka, nawet od tego, jak długo i jak często karmisz. [...]

Więc tak, mamo, która nigdy nie przystawiła dziecka do piersi, oceniam cię. Odesłałaś dziecko do żłobka, żeby go nie karmić? To niezbyt dobra decyzja. I nie, nie wszczynam kolejnej wojny między mamami.

W tej dyskusji jest wiele prawdy. Wielu rodziców i wiele karmiących piersią mam się ze mną zgodzi. Po prostu siedzą cicho, w imię uprzejmości, w imię próby-przetrwania-i-myśli-że-wszystkie-wybory-są-dobre. Nie każdy musi się wpasować. Nie wszystkie wybory są dobre – już czas, żeby ktoś powiedział to na głos".

Zgadzacie się z tymi słowami?

Zobacz także: Heroiczna postawa matki po wypadku samochodowym. Zrobiłabyś to samo?

Źródło: popsugar.com
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy