Nocne karmienie piersią

To prawda, że ma mały żołądek, ale chyba piąte karmienie nocą to jednak przesada. Jest głodny, czy po prostu dobrze mu się zasypia przy piersi. A może podać mu butelkę.
Konsultacja: dr Katarzyna Raczek-Pakuła, pediatra
mama, karmienie piersią, niemowlę
Noworodek często je w nocy tyle samo, co w ciągu dnia. Wstajesz do niego pierwszy miesiąc, drugi, trzeci... W czwartym jesteś już mocno zmęczona, w szóstym wykończona! I marzysz, by wreszcie dziecko przespało całą noc. Jak długo nocne jedzenie jest potrzebne?

Przerwa między karmieniami noworodka nie powinna być dłuższa niż sześć, siedem godzin

Tak/nie To prawda, nocna przerwa nie powinna być dłuższa, ale tylko w pierwszych tygodniach życia. Dziecko wypija wtedy nie więcej niż 100 ml mleka (często mniej). Twój pokarm jest przy tym lekkostrawny, więc szybko „znika” z żołądka, a malec po kilku godzinach budzi się z głodu. Jeśli masz mało mleka, nie broń się przed nocnymi karmieniami – to właśnie wtedy stężenie prolaktyny (hormonu, od którego zależy ilość pokarmu) jest duże.
Redakcja poleca: Jak wybrać kocyk dla dziecka - film
Podpowiadamy, czym się kierować wybierając pierwszy kocyk dla dziecka. Zobacz najpiękniejsze kocyki dla malucha na każdą porę roku.

Jeśli noworodek przesypia noc, trzeba go obudzić na karmienie

Tak/nie Tylko wcześniaka albo maluszka, który miał problemy tuż po porodzie, np. żółtaczkę, osłabione napięcie mięśniowe. Może być wtedy słabszy, więcej spać, nie domagać się jedzenia. Musisz go budzić na karmienie. Pamiętaj, najdłuższa przerwa nie powinna przekraczać w nocy sześciu godzin. Noworodek powinien jeść minimum osiem razy na dobę. Nie musisz go mocno rozbudzać, wystarczy, że przystawisz na kilka minut do piersi. Zwróć jednak uwagę, czy dobrze ssie (usłyszysz wtedy wyraźne odgłosy połykania, przypominające postękiwanie). Jeśli maleństwo od razu usypia przy piersi, delikatnie je rozbudź, np. zmieniając pieluszkę. A w trakcie ssania lekko łaskocz w policzek. Gdy jednak smyk ma już dwa, trzy miesiące, dobrze rośnie, przybiera na wadze, świetnie się rozwija i ma ochotę przesypiać noc, nie ma żadnego powodu, by go budzić na jedzenie. Jesteś szczęściarą, że możesz się wyspać!

Noworodki, które dużo i często jedzą w nocy, znacznie szybciej rosną

Tak Nocny pokarm ma przecież inny skład niż dzienny. Nocny pokarm ma aż trzy razy więcej tłuszczu niż w ciągu dnia. Poza tym w nocy dziecko śpi, nie traci więc energii na ruch. Właśnie dlatego nocne karmienia są szczególnie korzystne dla niejadków i maluszków słabo przybierających na wadze.

Lepiej często nie podawać piersi w nocy, bo noworodek będzie grubaskiem

Nie Dzieci karmione piersią raczej nie mają problemów z otyłością. Jeśli nawet w wieku niemowlęcym przybierają na wadze (to często się zdarza), gdy zaczynają chodzić, szybko stają się szczuplejsze. W twoim pokarmie jest bowiem specyficzny rodzaj tłuszczów (głównie kwasy tłuszczowe z grupy omega-3). Tkankę tłuszczową, jaka się z nich tworzy, łatwo potem jest „spalić”.

Polecamy: Czy trzeba karmić dziecko w nocy?

Ocena (4 oceny)

2.3
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka