Korzyści karmienia piersią
fot. Fotolia

O tej jednej zalecie karmienia piersią jeszcze nie słyszałaś!

Karmienie piersią to mnóstwo korzyści dla mamy i dziecka. Okazuje się, karmienie piersią ma jeszcze jedną zaletę... To dobra wiadomość dla mam, które boją się, że ich maluchy będą niejadkami!
Hanna Szczesiak
Korzyści karmienia piersią
fot. Fotolia
Każda mama słyszała o zaletach karmienia piersią. Badacze z Filadelfii odkryli kolejną z korzyści: dzieci karmione piersią chętniej jedzą warzywa. Jest jednak jeden haczyk – żeby maluch jadł warzywa, jego mama sama musi je jeść podczas karmienia.

Sposób na niejadka – warzywa w diecie mamy

Dla dzieci przyzwyczajonych do smaku mleka mamy każdy inny smak wprowadzanych do diety produktów jest intensywny. Naukowcy z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii odkryli, że dzieci wyczuwają w mleku mamy smak warzyw i przyzwyczajają się do niego. Dzięki temu maluchy, których mamy jadły dużo warzyw i owoców podczas karmienia piersią, chętniej jedzą warzywa w przyszłości.
Redakcja poleca: Dieta rocznego dziecka - film
Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlaka? Czy to prawda, że roczne dziecko może jeść niemal wszystko? Posłuchaj porad pediatry.

Na czym polegało badanie?

W badaniu wzięło udział 97 kobiet. W okresie karmienia piły sok marchwiowy i jadły buraki oraz seler. Następnie obserwowały wybory żywieniowe swoich dzieci. Kobiety zostały podzielone na pięć grup. Trzy z nich piły pół szklanki soku przed karmieniem przez miesiąc. Każda z tych trzech grup rozpoczęła picie soku w innym momencie – kolejno w 2., 6., i 10. tygodniu życia dziecka. Czwarta grupa zaczęła pić sok w 2. tygodniu życia dziecka i piła go przez trzy miesiące. Piąta grupa była grupą kontrolną, która nie piła soku.

Drugim etapem badania było obserwowanie wyborów dzieci, gdy w ich diecie pojawiły się produkty stałe. Każdemu z maluchów zaproponowano trzy rodzaje płatków: zbożowe naturalne, z dodatkiem marchewki i z brokułem. Dzieci, których mamy piły sok marchwiowy, wybierały płatki z dodatkiem warzyw. Te z dzieci, których mamy zaczęły pić sok najwcześniej (w 2. tygodniu życia), zjadały więcej i szybciej niż pozostałe maluchy.

Co myślicie o tym badaniu? Czy wasza dieta w czasie karmienia miała wpływ na wasze dzieci? Piszcie komentarze!

Zobacz także: Anna Lewandowska ekspertką od diety karmiących? Krewetki z chili podzieliły fanów

Źródło: independent.co.uk
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy