Znieczulenie przed szczepieniem - ssanie piersi najlepsze
fot. Fotolia
O szczepieniach

Znieczulenie przed szczepieniem – ssanie piersi najlepsze!

O tym, że ssanie piersi to dobre znieczulenie przed szczepieniem, na pewno słyszała każda mama. Oceną skuteczności tej metody zajęli się kanadyjscy naukowcy. Wyniki ich badań zaskakują. Sprawdź, czy karmienie piersią rzeczywiście zmniejsza ból i czy można go stosować jako środek znieczulający podczas szczepienia podobnie jak plastry lub kremy znieczulające.

Partner

Hanna Szczesiak
Konsultacja: dr Aneta Górska-Kot
Mleko mamy to pokarm idealny – zmienia skład i dostosowuje się do potrzeb dziecka, zawiera przeciwciała chroniące przed chorobami i infekcjami, zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych w przyszłości. Okazuje się, że karmienie piersią ma jeszcze jedną zaletę: zmniejsza ból podczas szczepienia i pobierania krwi. W kwestii jego zmniejszania dobrze sprawdzą się również plastry i kremy znieczulające. 

Znieczulenie przed szczepieniem – ssanie piersi najlepsze!

Dzieci karmione piersią podczas szczepienia odczuwają mniejszy ból i mniej płaczą – do takiego wniosku doszli badacze z Uniwersytetu Ottawy w Kanadzie. Naukowcy przeanalizowali opublikowane badania i na ich podstawie doszli do wniosku, że niemowlęta karmione podczas szczepienia płaczą średnio 38 sekund krócej, niż inne maluchy. Chociaż 38 sekund to niewiele, żadna mama nie lubi, kiedy jej dziecko płacze, prawda?

Co więcej, karmienie piersią zmniejsza ból, jest przy tym skuteczniejsze od np. podawania słodkiej wody (niemowlęta w ogóle nie powinny spożywać cukru!), masażu czy przytulania i głaskania. Za zmniejszenie bólu może odpowiadać hormon, oksytocyna.

Podczas karmienia piersią organizm wydziela dwa hormony: prolaktynę i oksytocynę. Oksytocyna działa uspokajająco, zmniejsza stres i uczucie lęku. Przy kontakcie „skóra do skóry" podczas karmienia piersią maluszek, podobnie jak mama, jest spokojny i zrelaksowany. Poczucie bliskości podczas szczepienia sprawia, że malec czuje się bezpieczny, a ból podczas nakłucia jest mniej odczuwalny.
Redakcja poleca: Jak mama wcześniaka może zadbać o laktację?
Nawet jeśli wcześniak na początku życia nie może ssać piersi mamy, można – i warto! – zadbać o laktację. Dzięki temu, kiedy maleństwo będzie już silniejsze, jego mama będzie gotowa przystawić je do piersi i nakarmić. Karmienie piersią może się udać, ale dla sukcesu bardzo ważne będą pierwsze godziny i dni po porodzie.

Plastry przed szczepieniem

Są również inne metody znieczulenia przed szczepieniem, np plastry. Stosuje się je w celu miejscowego znieczulenia skóry. Świetnie sprawdzą się przed wkłuciem igły podczas wykonywania zastrzyku. Działanie plastrów polega na krótkotrwałym zaprzestaniu czucia w powierzchniowych warstwach skóry, a to z kolei pomaga znieść ból w skórze. Dziecko nadal będzie mogło odczuwać np. ucisk lub dotyk, ból będzie jednak zdecydowanie słabszy. Plastry (Emla) znieczulające dla dzieci można stosować również u noworodków (poza noworodkami urodzonymi przedwcześnie).

Z kolei liczba stosowanych plastrów, a także czas ich stosowania zależą od wieku dziecka. Należy zapoznać się z dołączona do opakowania ulotką. Plaster stosuje się zgodnie z opisem w ulotce lub według zaleceń lekarza lub pielęgniarki. Plaster przykleja się na skórę malucha (zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z lekarzem/ pielęgniarką). Zdejmuje się go bezpośrednio przed zabiegiem (zachowując również zalecany czas zostawienia plastra na skórze). Musisz wiedzieć, że są szczepionki przed którymi nie wolno znieczulać malucha, np. śródskórne, przeciwgruźlicze. 

Krem znieczulający

Kolejną metoda znieczulenia jest krem znieczulający. Zmniejsza on odczucie bólu podczas szczepienia, podobnie jak plastry. Krem zawiera lidokainę i prylokainę – są to substancje znieczulające. Nakłada się go w miejscu, gdzie ma nastąpić wkłucie. Bezapelacyjnie musisz zapoznać się z ulotką, w której zawarte są informacje o przeciwwskazaniach, dawkowaniu, ilości kremu, którą należy nałożyć. Kremu nie powinno stosować się u dzieci poniżej 3 miesiąca życia. Przed szczepieniem nałożenie kremu należy skonsultować z lekarzem lub pielęgniarką, pytając również o ewentualne przeciwwskazania do jego użycia.

Zobacz także:
Konsultacja: dr Aneta Górska-Kot

ordynator szpitala dziecięcego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie

Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Popularne tematy