nakładki na brodawki, karmienie dziecka, srebrne nakładki na brodawki, karmienie piersią

Jak karmić po cesarskim cięciu

Mamy po cesarskim cięciu mogą karmić tak samo jak te, które rodziły naturalnie. Choć na początku miewają z tym trochę więcej problemów.
Beata Turska
nakładki na brodawki, karmienie dziecka, srebrne nakładki na brodawki, karmienie piersią
Być może spotkałaś się ze stwierdzeniem, że po cesarskim cięciu nie będziesz mogła karmić piersią. To nieprawda. Twój organizm na długo przed zabiegiem zaczął przygotowywać się do wytwarzania mleka. Wie, co robić, choć czasem trzeba mu podpowiedzieć, że najwyższy czas zabrać się do roboty. W jaki sposób?

Jak rozpocząć karmienie piersią po cesarce?

Najlepiej „skórą do skóry” i tak szybko, jak to będzie możliwe. Jeśli miałaś znieczulenie miejscowe, być może będziesz w stanie to zrobić jeszcze na sali operacyjnej. Jeżeli byłaś pod narkozą – poproś o przyniesienie dziecka, gdy tylko dojdziesz do siebie.
To nie wszystko. Jak najczęściej przystawiaj dziecko do piersi. Rób to nawet wtedy, gdy pokarm nie wypływa, a noworodek jest dokarmiany sztucznie. Podczas ssania dziecko masuje językiem i dziąsełkami otoczkę oraz brodawkę. Pobudzone w ten sposób zakończenia nerwów czuciowych przekazują do przysadki mózgowej komunikat: „Potrzebne jest mleko!”. Zaalarmowana przysadka uwalnia hormony: prolaktyna sprawia, że piersi produkują pokarm, a oksytocyna – że zaczyna on wypływać.

Polecamy: Cesarka a karmienie piersią – jak poród wpływa na laktację?
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

W czasie karmienia noworodka bądź cierpliwa

Zdarza się, że na pojawienie się pokarmu trzeba trochę poczekać. Bywa, że nawet kilka dni. W chwilach zwątpienia pomyśl, że naprawdę warto: gdy w końcu się uda, dziecko dostanie to, co najlepsze.
Staraj się nie denerwować. To normalne, że na początku pokarmu jest niewiele, rana po operacji boli, a myśl o tym, że miałabyś kichnąć, przyprawia cię o dreszcze. Mimo to spróbuj się rozluźnić i uspokoić. Twoje nastawienie jest naprawdę bardzo ważne. Gdy jesteś spięta, kanaliki, którymi wypływa mleko, zwężają się i mleko nie może wypłynąć.

Co zrobić gdy rana po cesarce boli?

Jeśli boli cię rana, poproś o środki przeciwbólowe, które nie przenikają (albo przenikają w niewielkim stopniu) do pokarmu. Nie staraj się wytrzymać za wszelką cenę, ponieważ stres i złe samopoczucie może skutecznie zahamować produkcję mleka. Nie martw się tym, że dziecko jest dokarmiane. To naprawdę nie koniec świata. Już niedługo niemowlę zacznie pić tylko twój pokarm.

Zadbaj o wygodę swoją i noworodka

Zanim zaczniesz karmienie, rozluźnij ciało, zwłaszcza barki i kark. Ułóż malucha tak, by nie uciskał szwu. Masz kilka możliwości:
  1. Połóż się na wznak. Poproś kogoś (położną, męża), by ułożył dziecko na boku, w poprzek Twojego ciała, buzią skierowaną w stronę piersi.
  2. Usiądź wsparta o poduszki. Noworodek powinien leżeć na poduszce ułożonej na Twoim brzuchu.
  3. Ułóż dziecko na poduszce z nóżkami wsuniętymi pod Twoją pachę.
Konsultacja: Anna Kieżyńska, położna, I Klinika Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu

Zobacz także: Czy małe piersi przeszkadzają w karmieniu
Oceń artykuł

Ocena 2 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy