laktacja po cesarce
fot. AdobeStock

Laktacja po cesarce - jak ją pobudzić i w jakich pozycjach karmić noworodka

Laktację po cesarce pobudza się, przystawiając dziecko do piersi matki. Bez względu na to, w jakiej formie odbywa się poród - pierwsze karmienie powinno nastąpić jak najszybciej.
Małgorzata Malinowska
laktacja po cesarce
fot. AdobeStock
Karmienie po cesarce zwykle nie jest tak łatwe jak po porodzie naturalnym. Jeśli jednak wszystko przebiegnie dobrze i dziecko urodzi się zdrowe, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby karmić piersią. Za produkcję pokarmu w piersiach kobiety odpowiadają dwa hormony: oksytocyna i prolaktyna. Gdy kobieta rodzi przez cesarskie cięcie - ich poziom może być zbyt niski, stąd czasami brakuje pokarmu po cc. Najlepszym sposobem, by pobudzić laktację po cesarce, jest przystawianie noworodka do piersi matki. 

Spis treści:
  1. Karmienie piersią po cesarce
  2. Kiedy pokarm po cesarce?
  3. Pierwsze próby karmienia po cc
  4. Brak pokarmu po cc
  5. Jak pobudzić laktację po cesarce?
  6. Jakie pozycje są najlepsze do karmienia piersią po cesarce?
  7. Jak karmić noworodka, który leży w inkubatorze?

Karmienie piersią po cesarce

Krąży mit, jakoby brak naturalnego porodu miał znaczący wpływ na powodzenie laktacji. Tymczasem produkcja pokarmu w piersiach przyszłej matki rozpoczyna się już około 16. tygodnia ciąży. Sygnałem, by produkcja mleka ruszyła pełną parą, jest brak łożyska w łonie matki, czyli rodzaj porodu nie ma tu zupełnie znaczenia. Po przyjściu na świat dziecka zwiększa się poziom oksytocyny i prolaktyny, dwóch hormonów odpowiedzialnych za produkcję pokarmu w piersiach.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Kiedy pokarm po cesarce?

Kiedy powinno odbyć się pierwsze karmienie piersią po cc? Poziom oksytocyny i prolaktyny zwiększa się, gdy malec ssie pierś, dlatego tak istotne jest, by noworodek został przystawiony do piersi jak najszybciej. Pamiętaj jednak, że opóźnienie karmienia piersią może być mniej stymulujące do produkcji pokarmu, niż karmienie piersią od razu po urodzeniu dziecka, ale nie znaczy, że będzie nieskuteczne czy nieudane.

Pierwsze próby karmienia po cc

Bez względu na to, czy poród był naturalny, czy odbywał się poprzez cesarskie cięcie – pierwsze karmienie powinno odbyć się tuż po narodzinach dziecka. Możesz nakarmić noworodka jeszcze na sali porodowej lub już na sali poporodowej. Przy pierwszych karmieniach nie dasz rady ułożyć sobie noworodka, dlatego potrzebna jest ci pomoc – najlepiej doświadczonej położnej. Szczególnie jeśli miałaś znieczulenie ogólne. Możesz być zmęczona i senna. Dziecko zresztą też, bo przez łożysko leki przeniknęły do jego organizmu (choć podaje się je teraz w minimalnych dawkach). Jeżeli dasz radę, przystaw niemowlę do piersi. Gdyby nie miało ochoty ssać, nie ma wyjścia – pozwól mu odpocząć i ponownie przystaw je po przebudzeniu.

Brak pokarmu po cc

Brak pokarmu po cesarskim cięciu ma związek z niewystarczającym poziomem hormonów - prolaktyny i oksytocyny. To właśnie one są odpowiedzialne za wywoływanie laktacji. Gdy dziecko rodzi się w sposób naturalny - hormony te osiągają wystarczający poziom, dzięki czemu kobieta produkuje dużą ilość mleka. Cesarskie cięcie trwa krótko i narodziny są nagłe, przez co hormony nie mają wystarczająco dużo czasu, by osiągnąć poziom, który wystarcza do produkcji odpowiedniej ilości kobiecego mleka. Dlatego właśnie zdarza się, że po cesarce brakuje pokarmu lub jest go mało. 

Jak pobudzić laktację po cesarce?

Laktację przede wszystkim pobudza przystawianie dziecka do piersi matki (powinno mieć to miejsce w ciągu kilku godzin od porodu). Dlatego właśnie tak ważne jest, by maluch od początku mógł przebywać z matką - kobieta będzie mogła mieć przystawione dziecko do piersi, a tym samym będzie pobudzać laktację po cesarce. Poleca się także stosowanie laktatora, który dodatkowo pobudzi gruczoły do produkcji mleka. Odciągaj nawet niewielkie ilości mleka między karmieniami, by dać organizmowi sygnał, że powinien zwiększyć produkcję pokarmu.

Jakie pozycje są najlepsze do karmienia piersią po cesarce?

Zastanawiasz się, jak przystawić dziecko do piersi po cesarce? Jeśli chcesz karmić dziecko piersią tak, żeby było wygodnie i tobie, i dziecku, wybierz jedną z dwóch pozycji:
  • Leżącą na plecach. W pierwszych dniach po porodzie będziesz mogła karmić tylko w takiej pozycji. Dziecko leży na tobie tak, by nie uciskać rany. Mleko płynie wolno, noworodek więc pije powoli. Zasysa je jak napój przez słomkę. I nie połyka dużej ilości powietrza.
  • Spod pachy. W takiej pozycji możesz karmić, gdy będziesz już bez problemu siedzieć. Niemowlę ma nóżki pod twoją pachą, dłonią podtrzymujesz jego główkę i plecki. Dzięki tej pozycji nie naciskasz na bolącą jeszcze ranę brzucha po cesarce. Pilnuj, by noworodek zawsze prawidłowo ssał (powinien mieć w buzi całą brodawkę wraz z jak największą częścią otoczki). Jeśli musisz go dokarmiać, rób to łyżeczką lub kubeczkiem, by nie przyzwyczajał się na samym początku do smoczka, który ssie się inaczej niż pierś.

Jak karmić noworodka, który leży w inkubatorze?

Jeżeli noworodek leży w inkubatorze i nie może być z niego wyjmowany na czas karmienia, staraj się odciągać mleko. Jeśli nie masz pokarmu, lekarze dobiorą dla twojego dziecka mieszankę, a u ciebie mleko może pojawić się w drugiej dobie po porodzie, a nawet później. Warunek: odciągaj pokarm, nawet jeśli są to tylko kropelki. Rób to co trzy godziny (w nocy co sześć). W ten sposób rozbudzisz laktację, a kiedy będziesz już miała dziecko przy sobie, przystaw je do piersi. Pojawi się jeszcze więcej mleka.

Zobacz także:  
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy