GRY
 
 

Karmienie piersią po cesarce

Wszyscy straszą, że karmienie piersią po cięciu cesarskim nie może się udać. Bo mamę boli rana, bo maleństwo nie umie ssać... Przekonamy cię, że to nieprawda.

karmienie piersią
fot. Panthermedia
Karmienie po cesarce zwykle nie jest tak łatwe jak po porodzie naturalnym. Jeśli jednak wszystko przebiegnie dobrze i dziecko urodzi się zdrowe, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby karmić piersią. Wielu mamom to się znakomicie udaje!

Pierwsze próby karmienia piersią po cesarce

Przy pierwszych karmieniach nie dasz rady ułożyć sobie noworodka, dlatego potrzebna jest ci pomoc – najlepiej doświadczonej położnej. Szczególnie jeśli miałaś znieczulenie ogólne. Możesz być zmęczona i senna. Dziecko zresztą też, bo przez łożysko leki przeniknęły do jego organizmu (choć podaje się je teraz w minimalnych dawkach). Jeżeli dasz radę, przystaw niemowlę do piersi. Gdyby nie miało ochoty ssać, nie ma wyjścia – pozwól mu odpocząć i ponownie przystaw je po przebudzeniu.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 3
Zobacz, jak karmić dziecko w pozycji spod pachy.

Jak karmić noworodka, który leży w inkubatorze?

Jeżeli noworodek leży w inkubatorze i nie może być z niego wyjmowany na czas karmienia, staraj się odciągać mleko. Jeśli nie masz pokarmu, lekarze dobiorą dla twojego dziecka mieszankę, a u ciebie mleko może pojawić się w drugiej dobie po porodzie, a nawet później. Warunek: odciągaj pokarm, nawet jeśli są go tylko kropelki. Rób to co trzy godziny (w nocy co sześć). W ten sposób rozbudzisz laktację, a kiedy będziesz już miała dziecko przy sobie, przystaw je do piersi. Pojawi się jeszcze więcej mleka.

Polecamy: Co robić, gdy noworodek nie umie ssać piersi

Jakie pozycje są najlepsze do karmienia piersią?

Jeśli chcesz karmić dziecko piersią tak, żeby było wygodnie i tobie i dziecku, wybierz jedną z dwóch pozycji:
  • Leżącą na plecach. W pierwszych dniach po porodzie będziesz mogła karmić tylko w takiej pozycji. Dziecko leży na tobie tak, by nie uciskać rany. Mleko płynie wolno, noworodek więc pije powoli. Zasysa je jak napój przez słomkę. I nie połyka dużej ilości powietrza.
  • Spod pachy. W takiej pozycji możesz karmić, gdy będziesz już bez problemu siedzieć. Niemowlę ma nóżki pod twoją pachą, dłonią podtrzymujesz jego główkę i plecki. Dzięki tej pozycji nie naciskasz na bolącą jeszcze ranę brzucha.
Pilnuj, by noworodek zawsze prawidłowo ssał (powinien mieć w buzi całą brodawkę wraz z jak największą częścią otoczki). Jeśli musisz go dokarmiać, rób to łyżeczką lub kubeczkiem, by bobas nie przyzwyczajał się do smoczka, który ssie się inaczej niż pierś.

Zobacz także: Powikłania po cesarce - dyskutuj na forum

Ocena (2 oceny)

2.5
Doładuj
Przeładuj