karmienie w ciąży, karmienie piersią
fot. Fotolia

Karmienie piersią w ciąży jest możliwe?

Karmienie w ciąży może zaszkodzić dziecku w brzuchu? A może jest niebezpieczne dla mamy lub dla jej ssącego pierś dziecka? Sprawdź!
Aleksandra Sokalska
karmienie w ciąży, karmienie piersią
fot. Fotolia

Karmienie piersią nie jest groźne ani dla dziecka karmionego, ani dla dziecka w brzuchu, ani dla mamy. Oksytocyna wydzielana w czasie karmienia powoduje wprawdzie skurcze macicy, ale nie zagrażają one ciąży. Podobne występują podczas współżycia, a przecież jeśli jesteś zdrowa i zdrowo rośnie twoje dziecko w brzuchu, możesz spokojnie uprawiać seks w ciąży. Hormony odpowiedzialne za przebieg ciąży, które w niewielkich ilościach dostają się do pokarmu, również nie są groźne dla dziecka.

Minusy karmienia w ciąży

W czasie karmienia w ciąży możesz jednak odczuwać pewne dolegliwości, np. bolesność brodawek, niestabilność nastroju, zniechęcenie do karmienia. Oprócz tego obniży się ilość wytwarzanego w twoich piersiach pokarmu. Dziecko może także samo zrezygnować z karmienia, gdy zacznie odczuwać zmieniający się smak mleka.

Niekiedy, gdy ciąża jest zagrożona, trzeba zmniejszyć liczbę karmień (z powodu działania hormonu pobudzającego skurcze macicy). Zadecyduje o tym lekarz w drugiej połowie ciąży.

Jesteś w ciąży i masz dużo pytań? Odwiedzaj regularnie: kalendarz ciąży
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy