Karmienie piersią a ciąża
fot. Adobe Stock

Karmienie piersią a ciąża: czy karmienie w ciąży jest bezpieczne? Czy podczas karmienia można zajść w ciążę?

Czy karmienie piersią w ciąży może zaszkodzić dziecku w brzuchu? Tego obawia się wiele młodych mam. Inne zastanawiają się, czy możliwe jest zajście w ciążę podczas karmienia piersią. Wyjaśniamy wszystkie wątpliwości związane z karmieniem piersią i kolejną ciążą.
Aleksandra Sokalska
Karmienie piersią a ciąża
fot. Adobe Stock

Karmienie piersią a ciąża – to zagadnienie spędza sen z powiek wielu mamom. Niektóre, mimo kolejnej ciąży, chciałyby nadal karmić pierwsze dziecko. Inne obawiają się, że mimo karmienia zajdą w następną ciążę. Wyjaśniamy: karmienie piersią to nie rodzaj antykoncepcji – zajście w ciążę jest możliwe. Karmienie jest też bezpieczne dla poczętego dziecka.

Czy karmienie piersią w ciąży jest groźne dla dziecka?

Karmienie piersią w czasie ciąży nie jest groźne ani dla dziecka karmionego, ani dla dziecka w brzuchu, ani dla mamy. Oksytocyna wydzielana w czasie karmienia powoduje wprawdzie skurcze macicy, ale nie zagrażają one ciąży. Podobne występują podczas współżycia, a przecież jeśli jesteś zdrowa i zdrowo rośnie twoje dziecko w brzuchu, możesz spokojnie uprawiać seks w ciąży. Hormony odpowiedzialne za przebieg ciąży, które w niewielkich ilościach dostają się do kobiecego pokarmu, również nie są groźne dla dziecka karmionego piersią.

W czasie karmienia w ciąży możesz jednak odczuwać pewne dolegliwości, np. bolesność brodawek, niestabilność nastroju, zniechęcenie do karmienia. Oprócz tego obniży się ilość wytwarzanego w twoich piersiach pokarmu. Dziecko może także samo zrezygnować z karmienia, gdy zacznie odczuwać zmieniający się smak mleka.

Nie ma precyzyjnej odpowiedzi na pytanie, do kiedy można karmić piersią w ciąży. Ponieważ z reguły to bezpieczne, teoretycznie możesz karmić aż do porodu. Niekiedy jednak, gdy ciąża jest zagrożona, trzeba zmniejszyć liczbę karmień (z powodu działania hormonu pobudzającego skurcze macicy). Zadecyduje o tym lekarz w drugiej połowie ciąży.

Czy podczas karmienia piersią można zajść w ciążę?

Zajście w ciążę podczas karmienia jest możliwe. Co prawda w pierwszych tygodniach po porodzie laktacja rzeczywiście hamuje owulację, ale im więcej czasu mija (i im rzadziej karmisz), tym większe szanse na kolejną ciążę. Może się nawet zdarzyć, że miesiączka po porodzie w ogóle się nie pojawi, bo do zapłodnienia dojdzie podczas pierwszej owulacji po połogu. Bezpieczne i skuteczne metody antykoncepcji podczas karmienia piersią to jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, wkładka domaciczna lub zastrzyk hormonalny.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy