GRY
 
 

Czemu trzeba karmić niemowlę także w nocy?

Ty marzysz o śnie. Długim i spokojnym. Ono każdej nocy przerywa ciszę płaczem. Uspokaja się przy piersi. Jak długo to potrwa? I czy naprawdę nocne karmienie jest ważne?

niemowlę, karmienie piersią

Dla dziecka, które dopiero co się urodziło, dzień i noc wyglądają podobnie. Noworodek śpi, budzi się, gdy czuje głód lub coś mu przeszkadza, potem przez jakiś czas jest aktywny i znowu zasypia. Dopiero po 2–3 tygodniach zaczyna odróżniać dzień od nocy. Ale to wcale nie oznacza, że pomiędzy godziną 21 a 7 rano nie zechce jeść! Oj, zechce, i to pewnie nieraz!

Czy niemowlę karmione piersią musi jeść także w nocy?

Tak. Po pierwsze dlatego, że ma mały żołądek. Zjada niewiele i jest głodne niedługo po posiłku. Po drugie dlatego, że początkowo masz niewiele mleka. Po trzecie, kobiecy pokarm jest szybciej trawiony niż modyfikowana mieszanka. Nic więc dziwnego, że w pierwszych tygodniach noworodek chce jeść nawet co 2–3 godziny, na okrągło, przez całą dobę. Wkrótce jednak zacznie zjadać nieco więcej na każdy posiłek i wtedy przerwy pomiędzy karmieniami powinny się wydłużyć: w dzień do około trzech godzin, zaś w nocy nawet do sześciu. Spróbuj nakarmić dziecko około godziny 21, wtedy powinien dać ci pospać mniej więcej do trzeciej rano. Jeśli jesteś nocnym Markiem i nie śpisz do późna, możesz nakarmić niemowlę około północy, wówczas będziesz miała szansę na spanie do rana. Niestety, niektóre dzieci budzą się częściej, nawet co godzinę. Chociaż powodem tych pobudek zwykle nie jest głód, to jednak dziecko najszybciej uspokoi się, ssąc pierś. Najwygodniej będzie ci wziąć go do swojego łóżka i nakarmić w półśnie. Oczywiście jest ryzyko, że się do tego przyzwyczai i potem nie będzie dawał się odłożyć do łóżeczka. Zabranie go do swojego łóżka pozwoli ci się jednak wyspać. Nie martw się: z czasem twoje dziecko będzie coraz rzadziej się budziło.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 3
Zobacz, jak karmić dziecko w pozycji spod pachy.

Czy „butelkowe” niemowlę równie często robi nocne pobudki?

W pierwszym miesiącu życia on też może chcieć jeść przez całą dobę co trzy godziny. Zwykle jednak dziecko karmione butelką zjada więcej na jedną porcję, dlatego szybciej zacznie sobie robić dłuższą nocną przerwę. Nastaw się jednak raczej na to, że przez pierwsze pół roku będzie się domagać w nocy jedzenia co najmniej raz, a często nawet dwa razy.

Jak długo dziecko na piersi będzie chciał jeść w nocy?

To zależy od dziecka. Są dzieci, które już w drugiej połowie 1. roku przestają się budzić w nocy, są też i takie – dotyczy to zwłaszcza dzieci karmionych piersią – które domagają się karmienia także w 2. i 3. roku życia. Warto więc uzbroić się w cierpliwość.

Polecamy: Wszystko o nocnym karnieniu

Ocena (1 ocena)

3.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!