fot. Fotolia.pl

Jak bezpiecznie spędzić Sylwestra w ciąży? Sprawdź!

Żałujesz, że w tym roku przez ciążowy brzuszek nie zabawisz się w karnawale? Zupełnie niepotrzebnie. Jeśli czujesz się dobrze - nie spędzaj Sylwestra w fotelu. Wyjdź na imprezę. A my podpowiemy ci gdzie i jak spędzić Sylwestra w ciąży, by było to bezpieczne dla ciebie i twojego nienarodzonego jeszcze maluszka.
Małgorzata Wódz
fot. Fotolia.pl
Dopiero za rok będziesz miała kłopot, żeby wyjść na sylwestra lub spotkać się z przyjaciółmi. Gdy pojawi się dziecko, nie będzie to już takie proste. Więc teraz, jeśli czujesz się dobrze i masz pozwolenie od lekarza, nie spędzaj karnawału w fotelu. Sprawdź tylko, czy to, co tobie sprawia przyjemność, odpowiada też twojemu dziecku.

Domówka lepsza dla ciężarnej niż bal

Swoim lub przyjaciół. Wybierając prywatkę, mniej ryzykujesz. W gronie znajomych łatwiej o kompromisy. Jeśli maleństwo zacznie ci dokuczać z powodu głośnej muzyki, łatwiej liczyć na zrozumienie twojej prośby o jej przyciszenie. Możesz też pójść odpocząć do innego pokoju.
 
Redakcja poleca: Atrakcyjność kobiety w ciąży – film
W ciąży ciało kobiety bardzo się zmienia. Czy przyszła mama powinna martwić się, że przestaje być atrakcyjna? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Wolno tańczyć z brzuszkiem

Łagodne kołysanie bioder spodoba się maleństwu. Ale nie daj się ponieść muzyce. Unikaj mocnych skrętów ciała, podskoków i gwałtownych ruchów. Chyba że zbliża się już termin porodu i możesz już bezpiecznie zachęcać dziecko do wyjścia na świat.
 

Przyjrzyj się imprezowemu menu

Na prywatce nie krępuj się i pytaj panią domu, z czego przyrządzono potrawy. Powinnaś unikać: pasztetów, potraw z surowego mięsa i ryb (szynka parmeńska, owoce morza, sushi), serów pleśniowych, potraw z surowymi jajami (sernik na zimno, suflet, mus, lody, tiramisu). Nie przesadzaj z ilością kawy, herbaty, coli. Wszystkie zawierają kofeinę, jej nadmiar nie jest dla ciebie wskazany.

Czytaj też: Co jeść w ciąży a czego nie.

Nic na siłę

Zamiast na prywatce możesz spędzić sylwestra w filharmonii lub teatrze. Nie zdziw się, jeśli maleństwo zacznie mocno kopać podczas spektaklu w operze – nie tylko muzyka rockowa może je pobudzić, głośna klasyczna również.
 

Wygoda najważniejsza

Nogi muszą dźwigać więcej, a z powodu dużego brzuszka masz też przesunięty środek ciężkości ciała, lepiej więc nie zakładaj szpilek. Łatwiej w nich o upadek. Wybierz lekko podwyższone pantofle. Od 5–6. miesiąca więzadła stawowe miękną i stopa może się powiększyć. Sprawdź, czy mieścisz się w imprezowych butach.
 

Tylko bez toastów

Przyszła mama musi powstrzymać się od toastów. Alkohol przenika przez łożysko i może być zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Nowy rok przywitaj sokiem.

Salon piękności

  • Choć opalone ciało wygląda ładniej, nie korzystaj z solarium. Maleństwu może zaszkodzić wyższa temperatura, a ty możesz nabawić się szpecących przebarwień. Kilka dni przed imprezą użyj dobrego samoopalacza. A przed wyjściem posmaruj ciało balsamem z drobinkami złota i użyj brązującego pudru.
  •  Nie eksperymentuj z nowymi kosmetykami. Używaj sprawdzonych, hipoalergicznych, bo skóra kobiet w ciąży może nieprzewidzianie reagować na różne substancje.
  • Jeśli chcesz zmienić kolor włosów, użyj szamponu koloryzującego. Możesz być spokojna, nie zaszkodzisz maleństwu – jego składniki nie wnikają do wnętrza włosa tylko pokrywają go z zewnątrz. Jeśli masz już spory brzuszek, poproś o pomoc przyjaciółkę albo idź do fryzjera. Możesz zabrać ze sobą szampon koloryzujący, którego chcesz użyć. Zabiegi kosmetyczne nie są wskazane w pierwszym trymestrze, później unikaj tych wykonywanych w pozycji na brzuchu. Jeśli planujesz depilację – polecana jest na zimno.

Dyskutuj na forum: Jak o siebie zadbać?
 
td_dopisek.gif

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy