Karta cyklu miesiączkowego pozwoli ci określić, kiedy masz dni płodne, a kiedy dni niepłodne.
fot. Fotolia

Jak interpretować kartę cyklu – krok po kroku

Na co zwrócić szczególną uwagę przy interpretacji karty cyklu miesiączkowego ? Sprawdźcie, jak ją czytać.
Karta cyklu miesiączkowego pozwoli ci określić, kiedy masz dni płodne, a kiedy dni niepłodne.
fot. Fotolia
Karta cyklu miesiączkowego pozwoli ci kontrolować płodność, oznaczyć, kiedy masz dni płodne, a kiedy dni niepłodne (sprawdź, co to jest owulacja). Oto, na co zwrócić uwagę, czytając kartę cyklu miesiączkowego.

Numer karty cyklu miesiączkowego

Karta obserwacji cyklu ma numer, który jest bardzo ważny w przypadku stosowania obliczeń niepłodności przedowulacyjnej (czytaj też o fazie płodności i niepłodności bezwzględnej).
  • w cyklach od 4 do 6 przyjmuje się niepłodność w ciągu pierwszych pięciu dni, pod warunkiem, że żaden z wcześniejszych nie był krótszy niż 26 dni. Jeśli któryś z poprzednich cykli był krótszy niż 26 dni, stosujesz zasadę: najkrótszy cykl miesiączkowy minus 21.
  • w cyklach od 7 do 12 stosuje jako drugi wskaźnik (pierwszym jest śluz i zmiany zachodzące w szyjce macicy) obliczeń: najkrótszy z poprzednich cykli minus 21.
  • od 13 cyklu stosujemy zasadę najkrótszy z poprzednich cykli minus 20.
     
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Czy w poprzednim cyklu wystąpiła dwufazowość

Wskazuje na to skok temperatury w poprzednim cyklu. Jeśli był skok temperatury, cykl jest dwufazowy. Przypominamy, że w cyklach od 1 do 3 nie prowadzisz obliczeń "najkrótszy cykl" minus 20/21. Płodność występuje od pierwszego dnia cyklu.


Miejsce pomiaru temperatury i wiek kobiety

Wiek jest ważny w czasie okołomenopauzalnym (sprawdź, jakie są objawy menopauzy).

Długość najkrótszego cyklu

Informacje potrzebne do obliczeń "najkrótszy cykl" minus 20/21. Obliczony dzień jest ostatnim dniem niepłodności. Wyżej znajduje się krótki opis, ile dni odliczasz w danym numerze cyklu.

Dni płodne na karcie cyklu miesiączkowego

Dni płodne oznaczamy literką "P" – dniem płodnym jest pierwszy dzień po obliczeniach "najkrótszy cykl" minus 20/21. Przypominamy, że w cyklach od 1 do 3 nie prowadzisz obliczeń "najkrótszy cykl" minus 20/21. Płodność występuje od pierwszego dnia cyklu.

Wydrukuj szablon karty obserwacyjnej
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy