Rodzina
fot. Fotolia

Duże zmiany w Karcie Dużej Rodziny 2017

Do tej pory z Karty Dużej Rodziny korzystały głównie osoby w dużych miastach. Już niedługo to się zmieni. Każda rodzina może zgłosić firmę, która chce dołączyć do Karty Dużej Rodziny. A z samej Karty będzie mogło już wkrótce skorzystać więcej rodzin.
Katarzyna Pinkosz
Rodzina
fot. Fotolia
Na konieczność zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu Karty Dużej Rodziny wskazywała Najwyższa Izba Kontroli. NIK podkreślał ograniczoną skuteczność Karty ze względu na to, że uczestniczy w niej mało firm oferujących zniżki dla dużych rodzin oraz to, że uczestniczyły w niej głównie firmy z dużych miast. To ma się już niedługo zmienić.

Nowe firmy w Karcie Dużej Rodziny

Do tej pory to urzędy wojewódzkie wyszukiwały firmy, które uczestniczą w Karcie Dużej Rodziny. Być może dlatego były to głównie firmy z dużych miast, brakowało firm z małych miejscowości, przez co wiele osób nie miało możliwości korzystać z Karty Dużej Rodziny. Teraz ma to się zmienić: partnerzy będą wyszukiwani przez Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus", który skupia rodziny wielodzietne. To szansa, że znajdzie się więcej firm, także w mniejszych miejscowościach, które będą chciały oferować zniżki w ramach Karty Dużej Rodziny. - Każda rodzina może zgłosić kolejnego partnera, firmę gotową do udzielenia zniżek - mówi Joanna Krupska, Prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus".

Wydrukuj: wniosek o Kartę Dużej Rodziny
Redakcja poleca: Mama rekordzistka: Danuta Ulidowicz jest najdłużej pracującą mamą SOS Wiosek Dziecięcych [WIDEO]
W tej historii jest wszystko, co najpiękniejsze w macierzyństwie: miłość, cierpliwość, wyrozumiałość i oddanie. Pani Danuta przez 34 lata tworzyła dom dla 19 dzieci, nie posiadających rodziny. To o niej powstał film "Mistrzyni świata". Zobacz relację z jego prapremiery - to historia z wielokrotnym happy endem.

Rozszerzenie i ułatwienia w Karcie Dużej Rodziny

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada też inne zmiany w Karcie Dużej Rodziny:
  • Rozszerzenie Karty Dużej Rodziny. Kartę Dużej Rodziny mają dostać także rodzice z trojgiem dzieci, które w momencie składania wniosku nie są już na utrzymaniu rodziców.
  • Łatwiejsze korzystanie z Karty Dużej Rodziny. Karta Dużej Rodziny dostępna będzie w formie elektronicznej na urządzenia mobilne. Zostanie uruchomiona specjalna aplikacja mobilna "KDR na smartfonie" – by skorzystać ze zniżki, wystarczy pokazać kartę w telefonie. Plastikowa karta nie będzie już niezbędna. Dodatkowo, dzięki funkcji geolokalizacji posiadacz karty będzie mógł łatwo i szybko sprawdzić w telefonie, gdzie w pobliżu może skorzystać ze zniżek oraz zapoznać się z ofertą partnerów Karty Dużej Rodziny.
  • Łatwiejsze składanie wniosku o Kartę Dużej Rodziny. Wniosek o Kartę Dużej Rodziny już można złożyć bez wychodzenia z domu. Można złożyć wniosek on-line na portalu Emp@tia - po założeniu profilu zaufanego za pośrednictwem banku – o 5 świadczeń na rzecz rodzin: becikowe, kartę dużej rodziny, świadczenie rodzicielskie, świadczenie z funduszu alimentacyjnego oraz 500+.

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, a dzieciom do ukończenia 18 lat (lub 25 lat w przypadku kontynuowania nauki). Karta jest przyznawana bezpłatnie, bez względu na dochód. 

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Czytaj też: Jak dostać 500 zł na dziecko: wszystko na ten temat!
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy