Karta Dużej Rodziny
fot. Adobe Stock

Karta Dużej Rodziny - pospiesz się, od stycznia będzie płatna

Tylko do końca 2019 roku będzie można wyrobić bezpłatnie Elektroniczną Kartę Dużej Rodziny. Po 1 stycznia trzeba będzie za nią zapłacić. Zobacz, czy dotyczy to też ciebie!
Agnieszka Majchrzak
Karta Dużej Rodziny
fot. Adobe Stock
Karta Dużej Rodziny od stycznia 2018 roku działa także w formie elektronicznej. Do tej pory jej wyrobienie było bezpłatne, ale teraz to się zmieni. Nie dotyczy to jednak wszystkich rodzin.

Od stycznia 10 złotych za kartę

Karta Dużej Rodziny to rządowy program oferujący rabaty i promocje na produkty i usługi dla rodzin posiadających przynajmniej trójkę dzieci. Aby być posiadaczem karty, nie trzeba spełniać określonego pułapu dochodowego. Wśród firm honorujących kartę są zarówno duże ogólnopolskie sieci, jak i mali lokalni przedsiębiorcy. Z reguły zniżki zamykają się w przedziale 7-10 procent.

Od stycznia 2018 roku Karta Dużej Rodziny działa również w wersji elektronicznej. Osoby, które składały wniosek o kartę tradycyjną przed 1 stycznia 2018, tylko do końca bieżącego mogą wyrobić wersję elektroniczną bezpłatnie. Od stycznia 2020 roku opłata za nią wyniesie 9,21 złotych. Przykładowo dla pięcioosobowej rodziny będzie to już koszt 46,05 złotych.

„Mam ważną wiadomość dla posiadaczy tylko kart tradycyjnych. Jeżeli zawnioskowały one o kartę przed 1 stycznia 2018 roku, to jeszcze do końca tego roku mogą bezpłatnie domówić kartę w formie aplikacji mobilnej. Od nowego roku będzie się to wiązało już z opłatą 9,21 zł" – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Wygodna karta w wersji elektronicznej

Z Karty Dużej Rodziny w wersji elektronicznej korzysta ponad 642 tys. osób, natomiast z kart tradycyjnych, plastikowych - 2,86 mln.

Posiadanie elektronicznej wersji kary to większa wygoda jej użytkowania. Karta ma funkcję geolokalizacji, dzięki czemu może natychmiast sprawdzić, gdzie w pobliżu można skorzystać ze zniżek. Otrzymuje się także informacje o nowych rabatach.

Atutem mobilnej Karty Dużej Rodziny jest także łatwość je wyrobienia. Wystarczy pobrać aplikację na urządzenie mobilne – telefon, tablet, a następnie się do niej zalogować. Wcześniej musi jednak być decyzja wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o jej przyznaniu. W tym celu trzeba złożyć wniosek w urzędzie gminnym. Karta jest dostępna po maksymalnie 24 godzinach po akceptacji władz, bez konieczności czekania na wyrobienie plastikowego dokumentu.

Osoby, które wniosek o Kartę Dużej Rodziny będą dopiero składać (po raz pierwszy albo po zmianie danych) powinny podczas rejestracji od razu zaznaczyć dwie wersje karty – tradycyjną i elektroniczną. Taki wniosek nie podlega opłacie i pozwoli uniknąć w przyszłości opłaty za domówienie drugiej formy Karty Dużej Rodziny.

Czy korzystacie z Karty Dużej Rodziny? Czy jest to dla was ulga finansowa w domowym budżecie? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: superbiz.se.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy