Karta Dużej Rodziny
fot. materiały prasowe: rodzina.gov.pl

Karta Dużej Rodziny – aktualne informacje i wniosek do druku

Sprawdź, czym jest Karta Dużej Rodziny i kto może się o nią starać. Wydrukuj wniosek i zacznij korzystać ze zniżek. Od teraz dostępna jest też elektroniczna wersja Karty do pobrania na telefon.
Agnieszka Szumigaj
Karta Dużej Rodziny
fot. materiały prasowe: rodzina.gov.pl

W wielu gminach w Polsce od lat istniały miejskie lub gminne Karty Dużej Rodziny, które uprawniały do zniżek w okolicach miejscowości zamieszkania. W Warszawie były to między innymi zniżki na roczne bilety komunikacji miejskiej dla dzieci z rodzin z trojgiem dzieci. Obecnie możliwe jest korzystanie ze zniżek na terenie całego kraju. W związku z tym, że Sejm uchwalił nowelizację Karty Dużej Rodziny, od teraz elektroniczne Karty Dużej Rodziny mogą być wyświetlane w aplikacji mObywatel.

Spis treści:

Co to jest Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski program opracowany, obok 500 plus oraz 300 plus, przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Karta Dużej Rodziny ma na celu zapewnienie specjalnych uprawnień rodzinom z co najmniej 3 dzieci, niezależnie od ich dochodu. Chodzi o to, aby ułatwić rodzinom z co najmniej 3 dzieci dostęp do kultury, aktywnych form spędzania czasu oraz obniżyć koszty codziennego życia. Dzięki Karcie Dużej Rodziny można uzyskać zniżki na korzystanie z usług instytucji publicznych i firm prywatnych, które przystąpiły do programu. Są to muzea, parki narodowe, uzdrowiska, obiekty sportowe. Znajdziesz je dzięki specjalnemu oznaczeniu: „Tu honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny”.

Rozpatrzenie wniosku i przyznanie Karty jest bezpłatne. Za wydanie karty w wersji papierowej lub jej duplikat, jeśli masz już kartę elektroniczną, ustalona została opłata w wysokości 10 zł. Opłatę wnosi się do gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny. O wydanie Karty może wnioskować każdy rodzic, który kiedykolwiek posiadał na utrzymaniu minimum troje dzieci.

Duża rodzina = przywileje

Z Kartą Dużej Rodziny jej członkowie otrzymują zniżki w wielu punktach sprzedaży i usługowych. I tak np. na liście znajdują się:

 • sklepy spożywcze: Lidl, Carrefour, Piotr i Paweł (różne zniżki w zależności od sklepu);
 • stacje paliw: Orlen, Shell, Lotos;
 • gastronomia, np. niektóre bary fast-food McDonalds;
 • bilety na PKP;
 • darmowe wstęp do parków narodowych;
 • noclegi w schroniskach PTTK;
 • zniżki na ubezpieczenia w PZU;
 • zniżki na noclegi w ośrodkach, które przystąpiły do programu;
 • zniżki na bilety LOT.

Wyszukiwarka partnerów karty Dużej Rodziny: Oferta partnerów Karty Dużej Rodziny

Od teraz elektroniczna wersja Karty Dużej Rodziny

Ostatnia nowelizacja (kwiecień 2021 r.) sprawia, że Elektroniczne Karty Dużej Rodziny mogą już być wyświetlane w aplikacji mObywatel. Jest to aplikacja na smartfony, która umożliwia pobranie karty osobom uprawnionym, czyli każdemu, komu przysługuje karta i kto ma dowód osobisty i PESEL lub mLegitymację. Z tego rozwiązania nie będzie mogła skorzystać część cudzoziemców – im pozostaje papierowa wersja Karty.

Przy okazji nowelizacji Sejm zadecydował, że od teraz personel opiekujący się dziećmi do trzech lat, przed przyjęciem do pracy, będzie sprawdzany w bazie Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Sprawdzane będzie również to, czy dana osoba nie była skazana prawomocnym wyrokiem za inne spowodowane umyślnie przestępstwo.

Jak wyrobić Kartę Dużej Rodziny + wniosek

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na wniosek członka rodziny z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Kartę Dużej Rodziny mogą wyrobić osoby prowadzące rodzinne domy dziecka. Wnioski o jej wydanie można składać w urzędach gminy lub przez internet poprzez profil zaufany za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia.

Ściągnij i wydrukuj: Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny 2021

Termin ważności Karty Dużej Rodziny

Rodzice otrzymują Kartę Dużej Rodziny bezterminowo. Dzieci mogą korzystać ze swojej Karty:

 • do ukończenia 18 roku życia,
 • do ukończenia 25 lat w przypadku kontynuowania nauki,
 • bez ograniczeń wiekowych gdy mają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności (na czas jego ważności).
   

Więcej o Karcie Dużej Rodziny na stornie: www.rodzina.gov.pl

Sprawdź też:

Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy