kobieta i mężczyzna, para
fot. Fotolia

Karta obserwacji cyklu miesiączkowego do druku

Karta obserwacji cyklu miesiączkowego pozwoli ci kontrolować płodność. Sprawdź, kiedy masz dni płodne i dni niepłodne.
kobieta i mężczyzna, para
fot. Fotolia

Metoda podwójnego sprawdzania, inaczej zwana metodą wieloobjawową, jest jedną z 3 metod obserwacji cyklu miesiączkowego. Dwie pozostałe to metoda termiczna poszerzona oraz objawowo-termiczna.

Metoda podwójnego sprawdzania polega na rozpoznaniu początku i końca fazy płodności w danym cyklu. Metoda polega na obserwacji 3 objawów płodności:

  • temperatury,
  • śluzu
  • i szyjki macicy.
Obserwacji dokonuje się na podstawie kart obserwacji cyklu. Pamiętaj, że do prawidłowego odczytania tego kiedy są dni płodne potrzebne są przynajmniej 2 wskaźniki. Im więcej wskaźników zaznaczysz na karcie, tym odczyt będzie bardziej dokładny. Początek fazy płodności określany jest na podstawie obserwacji śluzu oraz obliczeń wynikających z zapisów naniesionych na kartę. Koniec fazy płodności zaś określa się na podstawie temperatury, objawu śluzu oraz szyjki macicy.

Metoda termiczna poszerzona, tak jak metoda termiczna ścisła, opiera się na obserwacji podstawowej temperatury ciała. Określa się dodatkowo okres niepłodności przedowulacyjnej wyznaczanej na podstawie czasu trwania cyklu - aby to określić, potrzebujemy co najmniej 6-12 poprzednich cykli lub fazy niskiej temperatury.

Metody objawowo-termiczne opierają się na wyznaczaniu fazy płodności oraz jej końca na podstawie wszystkich znanych objawów płodności:
  • podstawowej temperatury ciała,
  • zmiany struktury śluzu szyjkowego
  • i położenia szyjki macicy.
Najbardziej znane metody objawowo termiczne to: austriacka opracowana przez dr J. Rotzera; amerykańska opracowana przez S.J. Kippleyów; polska opracowana przez dr T. Kramarek.

Sprawdź 6 objawów dni płodnych.

Kliknij we wzór karty obserwacji cyklu, aby go wydrukować.


npr, dni płodne, dni niepłodne, obserwacja cyklu miesiączkowego, starania o dziecko, metoda termiczana


 

Redakcja poleca: Dieta kobiety i mężczyzny, którzy planują zajść w ciążę? - Radzi dietetyk (film)
Ile kawy dziennie może spożywać kobieta, która stara się o dziecko? Dlaczego tak ważna jest zawartość przeciwutleniaczy w diecie przyszłego taty i jakie produkty spożywane przez mężczyznę poprawią jakość nasienia?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy