Rodzice leżą w łóżku z niemowlęciem w pudełku
fot. The Baby Box Company

Kartonowe pudełko jest lepsze od łóżeczka! Kupiłabyś je swojemu dziecku?

Kartonowe pudełko zamiast becikowego? Dlaczego nie! Rząd brytyjski wprowadza nową formę wyprawki: pudełko z najpotrzebniejszymi akcesoriami dla niemowląt.
Hanna Szczesiak
Rodzice leżą w łóżku z niemowlęciem w pudełku
fot. The Baby Box Company
Kartonowe pudełka, zamienniki tradycyjnych łóżeczek, znane są w Finlandii od 80 lat. To dzięki nim, Finlandia ma najniższy współczynnik umieralności niemowląt na świecie. Rząd Wielkiej Brytanii przejął pomysł Finów. Kartonowe pudełka, które w Finlandii są formą becikowego, zostały wprowadzone jak na razie w jednym londyńskim szpitalu, jednak rząd planuje rozpowszechnić je w całym kraju.

Dlaczego kartonowe pudełka zmniejszają ryzyko SIDS?

Spanie w pudełku zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej z kilku powodów. Materac w pudełku jest solidny i niezbyt miękki, zgodnie z zaleceniami pediatrów. Samo pudełko  jest na tyle małe, że maluch może spać w nim na plecach, bez obracania się na brzuch (stwierdzono, że SIDS występuje najczęściej u dzieci śpiących na brzuszku). Pudełko pozwala rodzicom mieć malucha cały czas przy sobie – spanie z dzieckiem w jednym łóżku może być niebezpieczne, ale spanie w jednej sypialni daje poczucie bezpieczeństwa zarówno rodzicom, jak i dziecku. 
Redakcja poleca: Jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - film
Sprawdź, gdzie powinno spać niemowlę, czym przykrywać dziecko na noc i w jakiej pozycji układać niemowlaka do snu.

Co znajduje się w pudełku?

Kartonowe pudełka to nie tylko pierwsze łóżeczka dla niemowląt. Wypełnione są najbardziej potrzebnymi rzeczami do pielęgnacji maluszka. Znajdziemy w nich podstawowy zestaw ubranek, pieluchy i zabawki. W fińskich pudełkach można znaleźć także książki, termometr do kąpieli, śpiworek czy wkładki laktacyjne. W obu krajach rodzice dostają pudełka zupełnie za darmo. 

Najważniejsze są potrzeby dziecka

"Baby boxy" nie są modnymi, ekstrawaganckimi łóżeczkami dla niemowląt, na które mogą sobie pozwolić wyłącznie zamożni rodzice. Wręcz przeciwnie, Finlandia, w której powstał pomysł pudełek, była biednym krajem i każdy mógł zapewnić swojemu dziecku takie łóżeczko. Najważniejsze są podstawowe potrzeby dziecka. Rodzice, którzy nie mogą sobie pozwolić na drogie mebelki, mogą odetchnąć z ulgą – takie pudełko nie jest drogie, a odpowiada wszystkim potrzebom niemowlęcia. Z kolei zamożni rodzice mogą się przekonać, że dziecko nie potrzebuje wystawnych mebli i dziesiątek niepotrzebnych gadżetów, żeby prawidłowo się rozwijać.

Podoba nam się pomysł kartonowych pudełek zamiast łóżeczek! Gdyby w Polsce można było otrzymać takie pudełko, skorzystałybyście?

Czytaj także: Kontrowersyjna metoda usypiania – czy to może działać?

źródła: huffingtonost.com, mamamia.com.au
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy