śmierć rocznego chłopca w wyniku poparzeń
fot. Adobe Stock

Lubuskie: przerażająca śmierć rocznego chłopczyka - chwila nieuwagi babci

Tak malutkiego dziecka nie można zostawić nawet na moment bez opieki. Ten dramat każe jeszcze raz przypomnieć o tej zasadzie, wymagającej bezwzględnego przestrzegania.
Agnieszka Majchrzak
śmierć rocznego chłopca w wyniku poparzeń
fot. Adobe Stock
W momencie tragedii w domu była zarówno mama, jak i babcia dziecka. Mama wyszła do toalety poza domem, a maluszek niestety poszedł za nią. Na schodach stracił równowagę i wtedy doszło do dramatu.

Chłopczyk wyszedł z domu za mamą

Kartowice to malutka wieś w Lubuskiem, niedaleko Szprotawy. Był czwartek. Roczny chłopczyk był w domu z babcią, gdy jego mama wyszła z domu do toalety. Maluch podążył za kobietą. Otworzył drzwi i spadł ze schodka wprost na garnek ze studzącą się galaretą. Chłopczyk upadając, strącił pokrywę i wpadł do wrzątku.
  [content:0_13634,0_1488,1_3744,2_1186:PsychologicalTest]

Kobiety natychmiast wezwały pogotowie ratunkowe. Stan maluszka od początku był krytyczny. Najpierw śmigłowcem przetransportowano dziecko do szpitala w Zielonej Górze, a potem – z powodu rozległych poparzeń – do szpitala specjalistycznego w Szczecinie. Niestety lekarzom nie udało się uratować poparzonego chłopczyka. Dziecko po kilku dniach zmarło – przekazał rzecznik zielonogórskiej prokuratury okręgowej prokurator Zbigniew Fąfera. Śledczy badają okoliczności śmierci dziecka. Prokurator zlecił sekcję zwłok. Dochodzenie jest prowadzone pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka.
Redakcja poleca: Czego boją się rodzice szukający niani dla dziecka? [WIDEO]
Jest jedna rzecz, która paraliżuje rodziców i wzbudza lęk przed zatrudnieniem niani – mówi Joanna Jakubiak, właścicielka agencji niań i autorka poradnika "Zaufana niania". Jest nią strach o bezpieczeństwo dziecka. Zobacz film, z którego dowiesz się, czy rzeczywiście jest się czego bać.

Gorące jak najdalej od dziecka!

Dzieci w ogóle nie są świadome niebezpieczeństwa, jakie stanowi ogień i są najbardziej narażone na poparzenia. Aby temu zapobiec, pamiętaj o kilku żelaznych zasadach:
 
  • nie zostawiaj w zasięgu ręki dziecka zapałek czy zapalniczki;
  • nie kładź naczyń z gorącymi napojami czy posiłkami oraz garnków, w zasięgu ręki dziecka;
  • zabezpiecz kuchenkę, elektryczny czajnik, żelazko oraz wszystkie nagrzewające urządzenia domowe, tak aby dziecko nie miało do nich dostępu;
  • zastosuj blokady w kranach, które zabezpieczają przed strumieniem gorącej wody;
  • ucz dziecko takich pojęć, jak: „gorące”, „parzy”, możesz dać mu pod kontrolą dotknąć niezbyt gorący kubek z herbatą,aby poznało znaczenie słów.

Co robić, kiedy dziecko oparzy się?

W takiej sytuacji najważniejsze jest jak najszybsze schłodzenia poparzenia. W tym celu:
 
  • polej zimną wodą poparzone miejsce; nie wahaj się wsadzić dziecka pod prysznic;
  • przy ciężkich oparzeniach, schładzamy jedynie przez kilka minut, żeby nie wprowadzić dziecka w stan hipotermii;
  • nie ściągaj na siłę ubranka, jeżeli oparzenie jest duże, możesz w ten sposób bardzo uszkodzić skórę;
  • nie przebijaj pęcherzy, jeżeli się pojawiły;
  • zabezpiecz ranę jałowym gazikiem, jeżeli oparzenie nie jest rozległe, a chcesz z dzieckiem sama pojechać do szpitala.

Rada: warto trzymać w zamrażalniku hydrożelowe opatrunki (to folia z nalanym żelem, mrozi się go), który schłodzi ranę, ochroni ją przed zabrudzeniem oraz uśmierzy ból. Możesz dziecku podać odpowiednie do jego wieku leki przeciwbólowe i wezwij pogotowie.

Zgłoś się! Rozdajemy 1000 opakowań mleka następnego NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O!

Bardzo trudno upilnować małe, ruchliwe, interesujące się wszystkim dookoła dziecko. Niestety, statystyki pokazują, że większość wypadków, urazów, zatruć dzieje się w domu, często na oczach rodziców. Jedynym sposobem, aby im zapobiec jest eliminacja wszelkich zagrożeń poprzez zabezpieczenie domu i ścisły nadzór nad dzieckiem.

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 


Źródło: fakt.pl, radiozet,pl, wp

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy