kask narciarski dziecięcy
fot. Adobe Stock

Kask narciarski dziecięcy: rodzaje i jaki wybrać

Kask narciarski dziecięcy – wyposażenie każdego małego narciarza. Obowiązek jazdy w kasku obowiązuje do 16. roku życia. Podajemy cechy dobrego kasku dziecięcego
Ewa Janczak-Cwil
kask narciarski dziecięcy
fot. Adobe Stock
Na nartach trzeba chronić dziecięcą głowę tak samo skutecznie, jak podczas jazdy na rowerze. Uderzenie w lód lub zmrożony śnieg, zderzenie z innym narciarzem, kolizja ze słupem od wyciągu... Na uczące się jazdy na nartach dziecko czyha sporo niebezpieczeństw. Dlatego przed wyjazdem na narty trzeba go kupić – kask narciarski dziecięcy. Tylko jaki wybrać? Podpowiadamy!

Spis treści:

Kask narciarski dziecięcy – rodzaje

Na rynku są trzy typy kasków. Poniżej znajdziesz ich opisy wraz z zaletami i wadami.

Kask narciarski z pełną skorupą

Jest mocno zabudowany – plastik chroni całą głowę dziecka z wyjątkiem twarzy. Są twarde i doskonale chronią dziecięcą głowę. Mogą jednak tłumić dźwięki – zwłaszcza kaski tańsze. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzić, czy dziecko w wybranym kasku wszystko słyszy.

Kask narciarski z niepełną skorupą

Mają twarda plastikową nakładkę, która chroni czoło, wierzch głowy, skronie i potylicę, ale nie osłania uszu. Spod skorupy wystają miękkie nauszniki. W takim kasku lepiej słychać to, co dzieje się wokół, jednak dla dzieci bezpieczniejsze są kaski z pełną skorupą

Kask narciarski z osłonką na szczękę

Jest bardzo podobny do kasku z pełną skorupą, ale ma rodzaj pałąka, który chroni dolną część twarzy. Zwykle warto taki kupić dziecku, które uczy się jazdy na tyczkach.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Kask narciarski dziecięcy – jak go dobrać

Mimo oznaczeń S, M, L, stosowanych przez wszystkich producentów, nie należy się nimi kierować, gdyż każdy producent nieco inaczej klasyfikuje rozmiary kasków do tych kategorii. Najważniejszy jest rozmiar głowy dziecka, czyli jej obwód.

Jak zmierzyć obwód głowy dziecka

Weź centymetr krawiecki i przyłóż go tuż nad brwiami malca, nad jego uszami i tak, by przeszedł przez najbardziej wysuniętą w tył tylną część głowy. Odczytaj obwód – wynik należy porównywać z rozmiarami kasków podawanymi w centymetrach.

Na kaskach narciarskich dziecięcych może być podany albo dokładny rozmiar w centymetrach, albo przedział, w jakim powinien mieścić się obwód głowy dziecka. Część kasków ma regulowany rozmiar – specjalnym pokrętłem dopasowuje się kask do obwodu głowy malucha – to naprawdę wygodne rozwiązanie. Taki kask posłuży dłużej i w każdej chwili można go np. nieco poluzować.
Uwaga! Niektórzy producenci uwzględnili to, że kobiety i dziewczynki miewają długie włosy! W związku z tym w kaskach dla nich przeznaczonych jest miejsce nawet na obfity koński ogon.

Kask narciarski dziecięcy trzeba przymierzyć

To obowiązkowe przed wyjazdem na narty. Kaski różnych producentów mogą mieć różne kształty – mogą być węższe lub po prostu w kształcie, który nie będzie wygodny dla dziecka. Kask nie może opadać malcowi na oczy, powinien dobrze siedzieć na głowie, ale jej nie uciskać.

Jest jeszcze jeden powód, dlaczego kask trzeba mierzyć: gogle dla dzieci. Nie każde gogle pasują do każdego kasku. Trzeba więc je mierzyć jednocześnie – dopasowując raczej gogle do kasku niż odwrotnie, ale bywa, że kupuje się je w odwrotnej kolejności :)

Zobacz także: Gdzie jechać na ferie narciarskie z dzieckiem w Polsce i za granicą

Kask narciarski z daszkiem czy bez?

Daszek nie jest niezbędny, ale pomaga chronić oczy przed słońcem, a obszerniejszy może zapobiec uderzeniu twarzą w śnieg podczas upadku – może, ale nie musi.

Zapięcie kasku narciarskiego dla dzieci

Warto sprawdzić, czy sprzączka dobrze się zatrzaskuje, i czy ma wyściółkę, która zapobiegnie podrażnieniom skóry. Pamiętaj, że pasek zapięcia trzeba wyregulować – tak dopasować jego długość, by pozostawał nieruchomo pod brodą, a jednocześnie nie uciskał.

Podsumowanie: Idealny kask narciarski dla dziecka

Idealny kask narciarski dziecięcy powinien spełniać następujące warunki:
  • ma odpowiedni rozmiar i możliwość jego regulacji,
  • jest zabudowany,
  • ma odpowiednie atesty (CE, EN1077 lub ASTM),
  • ma skuteczną wentylację,
  • nie ogranicza dziecku słuchania dźwięków dochodzących z otoczenia,
  • podoba się dziecku.

Rada 1: jeśli wygląd kasku znudzi się dziecku, zawsze można kupić nakładkę (jest trochę jak pokrowiec), która zmieni kolor kasku, doda mu różki, albo zwierzęce uszka. 

Rada 2: na wyjazd w zimnym sezonie (styczeń-luty) warto kupić dziecko kominiarkę pod kask – na pewno przyda się przy kasku z niepełną skorupą. Sprawdź, czy kominiarka mieści się pod kaskiem!

Sprawdź:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy