kaszel u dziecka, alergia
fot. Adobe Stock

Kaszel alergiczny u dziecka: zwykle jest suchy i męczący. Po czym jeszcze go poznać? [I JAK POMÓC]

Kaszel alergiczny u dziecka jest spowodowany uczuleniem. Często nasila się nocą i utrudnia spanie. Nie pomogą wtedy środki wykrztuśne ani hamujące kaszel u dzieci. Kaszel alergiczny może być też objawem astmy. Dziecko wymaga opieki alergologa.
Katarzyna Pinkosz
kaszel u dziecka, alergia
fot. Adobe Stock
Kaszel alergiczny zwykle występuje bez innych objawów, np. gorączka. Może zdarzyć się katar sienny. Jeśli kaszel występuje łącznie z katarem, a dziecko ma też podwyższoną temperaturę lub inne objawy infekcji (np. ból gardła, głowy, biegunkę), można przypuszczać, że powodem kaszlu jest infekcja. Kiedy w takim razie podejrzewać, że przyczyną kaszlu jest alergia?

Spis treści:

Kaszel alergiczny - objawy u dzieci

Kaszel alergiczny jest spowodowany przez podrażnienie dróg oddechowych alergenami wziewnymi, takimi jak:


Kaszel alergiczny to efekt nadmiernej reakcji układu odpornościowego, spowodowanej alergią.

Objawy kaszlu alergicznego to najczęściej:
 • kaszel suchy
 • duszności
 • kaszel napadowy, uciążliwy
 • nasilenie kaszlu w nocy
 • kaszel pojawia się w określonych porach roku (zwykle w okresie wiosenno-letnim)
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Kiedy pojawia się kaszel alergiczny u dzieci?

W zależności od tego, czym spowodowana jest alergia, kaszel alergiczny występuje w różnych okolicznościach:
 • w przypadku uczulenia na pyłki roślin – kaszel alergiczny występuje w okresie silnego pylenia uczulającej rośliny. Zwykle nasila się po wyjściu dziecka na dwór.
 • w przypadku uczulenia na roztocza kurzu domowego – charakterystyczne jest to, że dziecko najczęściej i najsilniej kaszle w nocy, po położeniu się do łóżka, nad ranem i rano, po wstaniu z łóżka (powodem jest to, że w materacach i pościeli jest zwykle dużo uczulających roztoczy kurzu domowego.
 • w przypadku uczulenia na alergeny zwierząt domowych (kota, psa, świnki morskiej) – dziecko silnie kaszle po kontakcie ze zwierzęciem (jeśli w domu jest zwierzę, kaszel może być przewlekły).

Kaszel alergiczny a astma

Astma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. U dziecka charakteryzuje się występowaniem:
 • kaszlu,
 • duszności,
 • świszczącego oddechu.

Jednym z objawów astmy jest kaszel alergiczny. Charakterystyczne jest to, że dziecko kaszle również przy zmianie temperatur, np. przy wychodzeniu z domu na dwór, po powrocie z dworu do domu (zwłaszcza przy dużej różnicy temperatur), a często też np. gdy długo się śmieje. Konieczna jest wizyta u lekarza, który potwierdzi, czy dziecko ma astmę.

Co robić, gdy dziecko ma kaszel alergiczny?

Podejrzewasz, że dziecko ma kaszel alergiczny? Obserwuj je: zwróć uwagę, kiedy pojawia się u niego kaszel. Jeśli dziecko kaszle, a nie ma infekcji, idź z nim do pediatry. Zbada je, może zalecić przeprowadzenie badań lub skierować dziecko do alergologa.

Jak leczyć kaszel alergiczny u dziecka?

Leki na kaszel alergiczny zapisuje alergolog. Zwykle, jeśli stwierdza, że przyczyną problemów jest alergia, zaleca przyjmowanie:
 • środków antyhistaminowych, hamujących reakcję zapalną,
 • leków wziewnych, głównie sterydowych (najmłodszym dzieciom podaje się je przez specjalne tuby, inhalatory, nebulizatory)
 • leków wziewnych, rozszerzających oskrzela (jeśli to konieczne). 

Przede wszystkim konieczne jest jednak ograniczenie alergenów uczulających dziecko: ilości roztoczy kurzu domowego, pyłków roślin w otoczeniu, alergenów zwierzęcych.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy