kaszel u dziecka, alergia
fot. Adobe Stock

Kaszel alergiczny u dziecka: zwykle jest suchy i męczący. Po czym jeszcze go poznać? [I JAK POMÓC]

Kaszel alergiczny u dziecka jest spowodowany uczuleniem. Często nasila się nocą i utrudnia spanie. Nie pomogą wtedy środki wykrztuśne ani hamujące kaszel u dzieci. Kaszel alergiczny może być też objawem astmy. Dziecko wymaga opieki alergologa.
Katarzyna Pinkosz
kaszel u dziecka, alergia
fot. Adobe Stock
Kaszel alergiczny zwykle występuje bez innych objawów, np. gorączka. Może zdarzyć się katar sienny. Jeśli kaszel występuje łącznie z katarem, a dziecko ma też podwyższoną temperaturę lub inne objawy infekcji (np. ból gardła, głowy, biegunkę), można przypuszczać, że powodem kaszlu jest infekcja. Kiedy w takim razie podejrzewać, że przyczyną kaszlu jest alergia?

Spis treści:

Kaszel alergiczny - objawy u dzieci

Kaszel alergiczny jest spowodowany przez podrażnienie dróg oddechowych alergenami wziewnymi, takimi jak:


Kaszel alergiczny to efekt nadmiernej reakcji układu odpornościowego, spowodowanej alergią.

Objawy kaszlu alergicznego to najczęściej:
 • kaszel suchy
 • duszności
 • kaszel napadowy, uciążliwy
 • nasilenie kaszlu w nocy
 • kaszel pojawia się w określonych porach roku (zwykle w okresie wiosenno-letnim)
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.

Kiedy pojawia się kaszel alergiczny u dzieci?

W zależności od tego, czym spowodowana jest alergia, kaszel alergiczny występuje w różnych okolicznościach:
 • w przypadku uczulenia na pyłki roślin – kaszel alergiczny występuje w okresie silnego pylenia uczulającej rośliny. Zwykle nasila się po wyjściu dziecka na dwór.
 • w przypadku uczulenia na roztocza kurzu domowego – charakterystyczne jest to, że dziecko najczęściej i najsilniej kaszle w nocy, po położeniu się do łóżka, nad ranem i rano, po wstaniu z łóżka (powodem jest to, że w materacach i pościeli jest zwykle dużo uczulających roztoczy kurzu domowego.
 • w przypadku uczulenia na alergeny zwierząt domowych (kota, psa, świnki morskiej) – dziecko silnie kaszle po kontakcie ze zwierzęciem (jeśli w domu jest zwierzę, kaszel może być przewlekły).

Kaszel alergiczny a astma

Astma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. U dziecka charakteryzuje się występowaniem:
 • kaszlu,
 • duszności,
 • świszczącego oddechu.

Jednym z objawów astmy jest kaszel alergiczny. Charakterystyczne jest to, że dziecko kaszle również przy zmianie temperatur, np. przy wychodzeniu z domu na dwór, po powrocie z dworu do domu (zwłaszcza przy dużej różnicy temperatur), a często też np. gdy długo się śmieje. Konieczna jest wizyta u lekarza, który potwierdzi, czy dziecko ma astmę.

Co robić, gdy dziecko ma kaszel alergiczny?

Podejrzewasz, że dziecko ma kaszel alergiczny? Obserwuj je: zwróć uwagę, kiedy pojawia się u niego kaszel. Jeśli dziecko kaszle, a nie ma infekcji, idź z nim do pediatry. Zbada je, może zalecić przeprowadzenie badań lub skierować dziecko do alergologa.

Jak leczyć kaszel alergiczny u dziecka?

Leki na kaszel alergiczny zapisuje alergolog. Zwykle, jeśli stwierdza, że przyczyną problemów jest alergia, zaleca przyjmowanie:
 • środków antyhistaminowych, hamujących reakcję zapalną,
 • leków wziewnych, głównie sterydowych (najmłodszym dzieciom podaje się je przez specjalne tuby, inhalatory, nebulizatory)
 • leków wziewnych, rozszerzających oskrzela (jeśli to konieczne). 

Przede wszystkim konieczne jest jednak ograniczenie alergenów uczulających dziecko: ilości roztoczy kurzu domowego, pyłków roślin w otoczeniu, alergenów zwierzęcych.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy