Kaszel u dziecka
fot. Fotolia

Kaszel alergiczny: jak go rozpoznać i leczyć

Kaszel u dziecka może być spowodowany alergią. Nie pomogą wtedy środki wykrztuśne ani hamujące kaszel zwykle podawane u dzieci. Jak rozpoznać i leczyć kaszel alergiczny u dziecka?
Katarzyna Pinkosz
Kaszel u dziecka
fot. Fotolia
Co to jest kaszel alergiczny? Jak go rozpoznać? Jeśli kaszel występuje łącznie z katarem, a dziecko ma też podwyższoną temperaturę lub inne objawy infekcji (np. ból gardła, głowy, biegunkę), można przypuszczać, że powodem kaszlu jest infekcja. Kiedy w takim razie podejrzewać, że przyczyną kaszlu jest alergia?

Kaszel alergiczny: jak odróżnić

Kaszel alergiczny jest spowodowany przez podrażnienie dróg oddechowych alergenami wziewnymi, takimi jak:
 • pyłki roślin,
 • roztocza kurzu domowego,
 • pleśnie,
 • sierść psa, kota, świnki morskiej.
Kaszel alergiczny jest spowodowany nadmierną reakcją układu odpornościowego, spowodowaną alergią.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Kiedy występuje kaszel alergiczny

W zależności od tego, czym spowodowana jest alergia, kaszel alergiczny występuje w różnych okolicznościach:
 • w przypadku uczulenia na pyłki roślin – kaszel alergiczny występuje w okresie silnego pylenia uczulającej rośliny. Zwykle nasila się po wyjściu dziecka na dwór.
 • w przypadku uczulenia na roztocza kurzu domowego – charakterystyczne jest to, że dziecko najczęściej i najsilniej kaszle w nocy, po położeniu się do łóżka, nad ranem i rano, po wstaniu z łóżka (powodem jest to, że w materacach i pościeli jest zwykle dużo uczulających roztoczy kurzu domowego.
 • w przypadku uczulenia na alergeny zwierząt domowych (kota, psa, świnki morskiej) – dziecko silnie kaszle po kontakcie ze zwierzęciem (jeśli w domu jest zwierzę, kaszel może być przewlekły)

Kaszel alergiczny a astma

Astma to  przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. U dziecka charakteryzuje się występowaniem:
 • kaszlu,
 • duszności,
 • świszczącego oddechu.
Jednym z objawów astmy jest kaszel alergiczny. Charakterystyczne jest to, że dziecko kaszle również przy zmianie temperatur, np. przy wychodzeniu z domu na dwór, po powrocie z dworu do domu (zwłaszcza przy dużej różnicy temperatur), a często też np. gdy długo się śmieje.
Konieczna jest wizyta u lekarza w celu potwierdzenia, czy dziecko ma astmę.
Zobacz także: Skąd się bierze astma, co to za choroba

Jak diagnozować kaszel alergiczny

Obserwuj dziecko: zwróć uwagę, kiedy pojawia się u niego kaszel. Jeśli dziecko kaszle, a nie ma infekcji, idź z nim do pediatry. Zbada je, może zalecić przeprowadzenie badań lub skierować dziecko do alergologa.

Jak leczy się kaszel alergiczny

Leki na kaszel alergiczny zapisuje alergolog. Zwykle, jeśli stwierdza, że przyczyną problemów jest alergia, zaleca przyjmowanie:
 • środków antyhistaminowych, hamujących reakcję zapalną,
 • leków wziewnych, głównie sterydowych (najmłodszym dzieciom podaje się je przez specjalne tuby, inhalatory, nebulizatory)
 • leków wziewnych, rozszerzających oskrzela (jeśli to konieczne). 
Przede wszystkim konieczne jest jednak ograniczenie alergenów uczulających dziecko: w zależności od tego, co uczula malca – ograniczenie ilości roztoczy kurzu domowego, narażenia dziecko na pyłki roślin, alergeny zwierzęce.
Zobacz także: Co na suchy kaszel u dziecka? Jak mu pomóc?
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka