GRY

Suchy kaszel dziecka w nocy - o czym może świadczyć?

Suchy kaszel utrudnia dziecku sen, jest bardzo męczący. Jakie są najbardziej prawdopodobne przyczyny nocnego kaszlu u dzieci?

kaszel
fot. fotolia.com
Zwykle w nocy dziecko ma suchy kaszel. Bywa, że trzyma on dziecko tygodniami, a rodzice nie znajdują skutecznego lekarstwa. Próbują inhalacji, antybiotykoterapii, leków antyalergicznych. I nic. Jeżeli kaszel nie ustępuje po serii inhalacji, idź z dzieckiem do lekarza. Nie podawaj leków na własną rękę, zwłaszcza dzieciom poniżej 1. roku życia. 

Przyczyna nocnego kaszlu nr 1: refluks żołądkowo-przełykowy


To jedna z powszechniejszych przyczyn nocnego kaszlu. Cofające się z żołądka płyny podrażniają gardło. Ta dolegliwość może dotyczyć małych dzieci i diagnozuje się ją za pomocą USG.  
Najprostszym sposobem zapobiegania atakom kaszlu w tej sytuacji jest ułożenie głowy wyżej niż reszta ciała (np. na kilku poduszkach).  
Redakcja poleca: Mam prawo do humorów [WYRAŻANIE EMOCJI]
Jak uczyć dziecko wyrażać emocje? Dlaczego nie warto ich tłumić? Zobacz, co na ten temat mówi Dorota Zawadzka. Poznaj też ćwiczenia, dzięki którym nauczysz dziecko dopasowywać emocje do danych sytuacji.Przyczyna nocnego kaszlu nr 2: alergia

Alergia, która może objawić się kaszlem w nocy prawdopodobnie jest wywołana przez roztocza, sierść zwierząt, pleśń, pyłki roślin lub... mleko. Alergolog powinien zlecić wykonanie dziecku prostych testów skórnych. 

Jeżeli kaszel rzeczywiście wywołuje któryś z wymienionych alergenów (oprócz mleka), pokój dziecka musi być utrzymany w nienagannej czystości. Trzeba też pozbyć się dywanów, zasłon, miśki zamknąć w plastikowym pudełku lub szafce, a pościel prać w 90 °C. Trzeba się też upewnić, czy materac nie jest wykonany np. z końskiego włosia (w przypadku alergii na sierść zwierząt),   


Przyczyna nocnego kaszlu nr 3: suche powietrze

Może ono podrażniać górne drogi oddechowe. Optymalny poziom nawilżenia to 40-50 %. Większy może powodować rozwijanie się pleśni. 

W tej sytuacji pomocny będzie prosty ceramiczny nawilżacz powietrza na kaloryfer lub nowoczesny elektroniczny nawilżacz powietrza. 

Przyczyna nocnego kaszlu nr 4: zapalenie górnych dróg oddechowych

Nawet, jeżeli kaszlowi nie towarzyszy żaden inny objaw, dziecko powinno być osłuchane przez lekarza. Trzeba sprawdzić, czy nie ma zmian w oskrzelach lub płucach. 

Jeżeli drogi oddechowe są czyste, najprostszym sposobem łagodzenia kaszlu jest podanie dziecku miodu gryczanego. Dodatkowo, warto robić inhalacje np. mucosolvanem lub roztworem soli kuchennej lub fizjologicznej. 
 
Czytaj też:

Ocena (10 ocen)

3.8
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zapoznanie z nocnikiem

O czym marzą maluchy?