Kaszel suchy u dziecka
fot. AdobeStock

O czym może świadczyć suchy kaszel u dziecka?

Jeśli pojawia się w nocy, bardzo utrudnia dziecku wypoczynek. Co może być przyczyną takiego kaszlu?
Adela Prochyra
Kaszel suchy u dziecka
fot. AdobeStock
Zwykle w nocy dziecko ma suchy kaszel. Bywa, że trzyma on dziecko tygodniami, a rodzice nie znajdują skutecznego lekarstwa. Próbują inhalacji, antybiotykoterapii, leków antyalergicznych. I nic. Jeżeli kaszel nie ustępuje po serii inhalacji, idź z dzieckiem do lekarza. Nie podawaj leków na własną rękę, zwłaszcza dzieciom poniżej 1. roku życia. 

Przyczyna nocnego kaszlu nr 1: refluks żołądkowo-przełykowy


To jedna z powszechniejszych przyczyn nocnego kaszlu u dziecka. Cofające się z żołądka płyny podrażniają gardło. Ta dolegliwość może dotyczyć małych dzieci i diagnozuje się ją za pomocą USG.  
Najprostszym sposobem zapobiegania atakom kaszlu w tej sytuacji jest ułożenie głowy wyżej niż reszta ciała (np. na kilku poduszkach).  
Redakcja poleca: Tak wygląda sala porodowa i jej wyposażenie [WIDEO]
Sala porodowa może być jedno- lub wieloosobowa. Znajduje się w niej sprzęt ułatwiający rodzącej przetrwać rozwieranie się szyjki macicy, aparatura do badania kondycji matki i dziecka oraz akcesoria, których używa się, gdy trzeba dziecku nieco pomóc w przychodzeniu na świat.Przyczyna nocnego kaszlu nr 2: alergia

Alergia, która może objawić się suchym kaszlem w nocy prawdopodobnie jest wywołana przez:
  • roztocza,
  • sierść zwierząt,
  • pleśń,
  • pyłki roślin,
  • mleko.
Alergolog powinien zlecić wykonanie dziecku prostych testów skórnych

Jeżeli kaszel rzeczywiście wywołuje któryś z wymienionych alergenów (oprócz mleka), pokój dziecka musi być utrzymany w nienagannej czystości. Trzeba też pozbyć się dywanów, zasłon, miśki zamknąć w plastikowym pudełku lub szafce, a pościel prać w 90 °C. Trzeba się też upewnić, czy materac nie jest wykonany np. z końskiego włosia (w przypadku alergii na sierść zwierząt),    [content:8_1510,1_2270,0_13474,0_24075:CMNews]


Przyczyna nocnego kaszlu nr 3: suche powietrze

Może ono podrażniać górne drogi oddechowe. Optymalny poziom nawilżenia to 40-50 %. Większy może powodować rozwijanie się pleśni

W tej sytuacji pomocny będzie prosty ceramiczny nawilżacz powietrza na kaloryfer lub nowoczesny elektroniczny nawilżacz powietrza. 

Przyczyna nocnego kaszlu nr 4: zapalenie górnych dróg oddechowych

Nawet, jeżeli kaszlowi nie towarzyszy żaden inny objaw, dziecko powinno być osłuchane przez lekarza. Trzeba sprawdzić, czy nie ma zmian w oskrzelach lub płucach. 
Jeżeli drogi oddechowe są czyste, najprostszym sposobem łagodzenia kaszlu jest podanie dziecku miodu gryczanego. Dodatkowo, warto robić inhalacje np. mucosolvanem lub roztworem soli kuchennej lub fizjologicznej. 
 
Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy