suchy kaszel u dziecka w nocy
fot. AdobeStock

Suchy kaszel u dziecka w nocy: o czym świadczy?

Suchy kaszel u dziecka w nocy może być objawem dolegliwości zdrowotnych lub znakiem, że w pokoju, w którym śpi malec, jest zbyt sucho. Powtarzające się ataki suchego kaszlu w nocy u dziecka warto skonsultować z lekarzem, gdyż zdarza się, że tylko odpowiednie leczenie pomoże zlikwidować tę dolegliwość.
Adela Prochyra
suchy kaszel u dziecka w nocy
fot. AdobeStock
Suchy kaszel u dziecka w nocy pojawia się o tej porze częściej niż mokry. Bywa, że męczy on dziecko tygodniami, a rodzice nie znajdują skutecznego lekarstwa. Próbują inhalacji, antybiotykoterapii, leków antyalergicznych. I nic. Jeżeli suchy kaszel u dziecka w nocy nie ustępuje po serii inhalacji z soli fizjologicznej, idź z dzieckiem do lekarza. Nie podawaj leków na własną rękę, zwłaszcza dzieciom poniżej 1. roku życia. 

Spis treści:
 1. Przyczyny ataku suchego kaszlu u dziecka w nocy
 2. Inne przyczyny suchego kaszlu u dziecka w nocy
 3. Jak odróżnić suchy kaszel u dziecka w nocy od mokrego?

Przyczyny ataku suchego kaszlu u dziecka w nocy

Istnieją cztery najczęstsze przyczyny suchego kaszlu u dziecka w nocy. Lekarz w pierwszej kolejności będzie rozważał właśnie te przyczyny, a dopiero po ich wykluczeniu zacznie rozważać inne możliwości. Oto powody, dla których najczęściej dzieci mają ataki suchego kaszlu w nocy:

1. Refluks żołądkowo-przełykowy

To jedna z powszechniejszych przyczyn nocnego kaszlu u dziecka. Cofająca się z żołądka treść żołądkowa podrażnia gardło. Ta dolegliwość często dotyczy małych dzieci i diagnozuje się ją za pomocą USG. Najprostszym sposobem zapobiegania atakom kaszlu w tej sytuacji jest ułożenie podłożenie pod nóżki łóżeczka od strony głowy dziecka podwyższenia (ok.5 cm), aby głowa malca znajdowała się wyżej od jego brzuszka.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

2. Alergia

Alergia, która może objawić się suchym kaszlem u dziecka w nocy, prawdopodobnie jest wywołana przez:
 • roztocza,
 • sierść zwierząt,
 • pleśń,
 • pyłki roślin,
 • mleko.
   
Aby potwierdzić lub wykluczyć tę możliwość, alergolog powinien zlecić wykonanie dziecku prostych testów skórnych

Jeżeli suchy kaszel u dziecka w nocy rzeczywiście wywołuje któryś z wymienionych alergenów (oprócz mleka), pokój dziecka musi być utrzymany w nienagannej czystości. Trzeba też pozbyć się dywanów, zasłon, maskotki zamknąć w plastikowym pudełku lub szafce, a pościel prać w 90°C. Trzeba się też upewnić, czy materac nie jest wykonany np. z końskiego włosia (w przypadku alergii na sierść zwierząt) i w razie potrzeby zmienić go na syntetyczny.

3. Suche powietrze

Może ono podrażniać górne drogi oddechowe. Optymalny poziom nawilżenia to 40-50 procent. Większy może powodować rozwijanie się pleśni. Jeśli faktycznie w waszym domu jest suche powietrze (najczęściej zimą), pomocny będzie nawilżacz powietrza w pokoju dziecka. 
 

4. Zapalenie górnych dróg oddechowych

Nawet jeżeli kaszlowi nie towarzyszy żaden inny objaw, dziecko powinno być osłuchane przez lekarza. Trzeba sprawdzić, czy nie ma zmian w oskrzelach lub płucach. Bardzo często w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych początkowo pojawia się suchy kaszel u dziecka w nocy, a później, po 2-3 dniach, zamienia się w kaszel mokry, mniej męczący i pozwalający odkrztusić zalegająca w oskrzelach wydzielinę.
Jeżeli drogi oddechowe są czyste, najprostszym sposobem łagodzenia kaszlu jest podanie dziecku miodu gryczanego. Dodatkowo warto robić inhalacje np. mucosolvanem, roztworem soli kuchennej lub fizjologicznej. 

Inne przyczyny suchego kaszlu u dziecka w nocy

Rzadszymi przyczynami ataków suchego kaszlu u dziecka wieczorem, w nocy lub nad ranem mogą być:
 • krztusiec – ostra choroba zakaźna, dla której charakterystyczne są bardzo silne napady kaszlu w nocy,
 • niewydolność krążenia – wynika z zaburzeń w pracy lewej komory serca,
 • ostre podgłośniowe zapalenie krtani (krup),
 • zapalenie zatok.

Jak odróżnić suchy kaszel u dziecka w nocy od mokrego?

Suchy kaszel nazywany jest również nieproduktywnym, gdyż podczas kaszlu nie dochodzi do odkrztuszania. Taki kaszel brzmi głucho, słychać tylko wydychane z dużą prędkością powietrze, nic się nie „odrywa”, do ust nie trafia żadna wydzielina poza śliną. Bardzo często z atakiem suchego kaszlu w nocy dziecko odczuwa suchość w gardle oraz uczucie łaskotania lub drapania w drogach oddechowych. Przy ataku takiego kaszlu dziecko ma nieodparty odruch kasłania, nie jest w stanie go opanować.

Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy