Kaszel i chrypka przy ząbkowaniu: skąd się bierze? Jak leczyć?
fot. Adobe Stock

Kaszel i chrypka przy ząbkowaniu: skąd się bierze? Jak leczyć?

Kaszel i chrypka u niemowlaka nie są typowymi objawami przy ząbkowaniu. Mogą być jednak męczące dla malucha, więc warto wiedzieć, jak skutecznie się z nimi rozprawić. Czy rodzaj kaszlu przy ząbkowaniu – suchy lub mokry – ma znaczenie? Sprawdź!
Sylwia Arlak
Kaszel i chrypka przy ząbkowaniu: skąd się bierze? Jak leczyć?
fot. Adobe Stock
Dziecko, które ząbkuje, odczuwa ból dziąsła, przez które przebija się mleczak. Kiedy maluch wkłada do buzi ręce i różne przedmioty, do jego organizmu przenikają drobnoustroje odpowiedzialne za wywoływanie infekcji. W okresie ząbkowania organizm malca jest zwykle mocno osłabiony, dlatego wyrzynaniu się zębów często towarzyszą m.in. kaszel. Na szczęście pojawienie się kaszlu i chrypki przy ząbkowaniu rzadko wymaga wizyty u lekarza. 

Czy przy ząbkowaniu może wystąpić kaszel?

Choć – jak już wiemy – kaszel (podobnie jak np. katar) nie jest typowym objawem ząbkowania, często mu towarzyszy. Może być wynikiem infekcji, ale nie tylko. Przez wyrzynanie się zębów w jamie ustnej wytwarza się nadmiar śliny i innych wydzielin. Dziecko wypluwa część z nich, co często kończy się powstaniem wysypki przy ząbkowaniu. Pozostała ilość wydzielin spływa po tylnej ścianie gardła, przez co zostaje pobudzony ośrodek kaszlu. 

Jak długo trwa kaszel przy ząbkowaniu?

Rodzice zastanawiają się, jak długo trwa kaszel przy ząbkowaniu, ale nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. To sprawa indywidualna. Jedne dzieci mogą kaszleć zaledwie przez jeden dzień, a inne aż do czasu całkowitego wyrżnięcia zęba. 

Czy ząbkowaniu może towarzyszyć chrypka?

Czasem przy kaszlu podczas ząbkowania u dziecka pojawia się także chrypka (powstaje w momencie, gdy puchną struny głosowe). Najczęstszą przyczyną chrypki poza zapaleniem i przeciążeniem głosu jest przeziębienie (wówczas trwa około tygodnia). Przy ząbkowaniu chrypka zwykle spowodowana jest częstym płaczem (dużo krzycząc, maluchy przeciążają strony głosowe). Jeśli twoje dziecko ma nie tylko chrypkę, ale także problemy z oddychaniem, nie zwlekaj i skontaktuj się z lekarzem. 
UWAGA: Chrypkę mogą także powodować niektóre żele stosowane przy ząbkowaniu na ból dziąseł. Jeśli podejrzewasz, że jakiś preparat mógł podrażnić gardło dziecka, odstawy go do czasu konsultacji z pediatrą.

Co pomoże na kaszel przy ząbkowaniu?

Jeśli kaszel u dziecka w trakcie ząbkowania spowodowany jest nadprodukcją śliny, nie będą towarzyszyć mu inne infekcyjne dolegliwości. Napady kaszlu nie powinny być częste i mocne. Maluch nie powinien też mocno gorączkować. Dopiero gdy temperatura przekroczy 38,5°C, wybierz się do lekarza. W innym wypadku wystarczą domowe sposoby leczenia:
  • Zadbaj o to, by jak najmniej wydzieliny spływało do gardła dziecka – maluch nie powinien zbyt długo leżeć na plecach.
  • Podawaj maluchowi jak najwięcej płynów, które rozrzedzą gęstą ślinę.
  • Stosuj inhalacje (w ten sposób oczyszczasz górne drogi oddechowe).
  • Pamiętaj o prawidłowo nawilżonym powietrzu w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko (suche powietrze dodatkowo podrażnia górne drogi oddechowe).
  • Oklepuj plecy dziecka w ciągu dnia (nie rób jednak tego przed samym snem, bo możesz spowodować napad kaszlu w nocy).

Kaszel przy ząbkowaniu – kiedy do lekarza?

Jeśli kaszel przy ząbkowaniu spowodowany jest infekcją, domowe sposoby leczenia mogą nie przynieść pożądanego efektu. W takim wypadku należy udać się do lekarza. W zależności od nasilenia kaszlu, a także wieku malucha, pediatra przepisze małemu pacjentowi syrop albo leki sterydowe. 
UWAGA! Jeśli twojemu dziecku dokucza kaszel bardzo suchy, albo bardzo mokry, a dodatkowo towarzyszy mu wysoka gorączka i objawy przeziębienia lub grypy (w tym kaszel), natychmiast udaj się do lekarza. Nie lekceważ infekcji, bo może skończyć się np. zapaleniem ucha, oskrzeli czy płuc. Wybierz się do specjalisty, także wówczas, gdy kaszlowi nie towarzyszą żadne dodatkowe objawy, ale jest on wyjątkowo męczący i nasilony. 
Zobacz też:
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy