Kaszlące dziecko
fot. Fotolia

Czy ten kaszel trzeba leczyć?

Jak poznać, że kaszel, który ma twoje dziecko, wymaga leczenia? Poznaj objawy, które powinny cię zaniepokoić, a także skuteczne sposoby na dziecięcy kaszel.
Sylwia Niemczyk
Kaszlące dziecko
fot. Fotolia

1. „Szczekający” kaszel

Najczęściej  taki kaszel pojawia się w środku nocy. Jak sama nazwa wskazuje, przypomina szczekanie psa – jednak nie jazgotliwe ujadanie ratlerka, tylko basowe i chrapliwe poszczekiwania owczarka. Taki kaszel jest oznaką zapalenia krtani. Maluch podczas ataku kaszlu bardzo się męczy, często też nie może zaczerpnąć tchu (to tzw. duszność wdechowa). Jeżeli zauważysz duszności, stań z dzieckiem w otwartym oknie albo podaj mu zimne picie z lodówki – zimno zmniejszy obrzęk dróg oddechowych. Jeżeli duszności nie mijają, wezwij karetkę.
Redakcja poleca: Czy szczepionki 5w1, 6w1 są bezpieczne?
Szczepionki 5w1, 6w1 to szczepionki wysoko skojarzone. Czy są bezpieczne? Lepiej nimi szczepić dziecko czy szczepionkami pojedynczymi - wątpliwości rodziców rozwiewa prof. Ewa Augustynowicz.


2. Kaszel suchy

Pojawia się zwykle na początku wirusowych infekcji np. grypy. Lekarze nazywają go bezproduktywnym, bo nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Zwykle jego przyczyną jest podrażnienie gardła. Jeśli ataki suchego kaszlu są częste i bardzo męczące (bo np. trwają przez pół nocy) lekarz może zdecydować o podaniu syropu przeciwkaszlowego, np. Sinecod.


3. Ostry i mokry

Zwykle mokry kaszel idzie w parze z przeziębieniem albo grypą. Nie należy go hamować np. syropami przeciwkaszlowymi. Dzięki niemu dziecko pozbywa się wydzieliny, która zalegając w drogach oddechowych mogłaby stać się pożywką dla bakterii. Warto za to syropami mukolitycznymi (np. Mucosolvanem, Proposanem czy Flegaminą) rozrzedzać wydzielinę zalegającą w gardle i oskrzelach, aby ułatwić maluszkowi odkrztuszanie jej.

Sprawdź, jak lekarze leczą mokry kaszel u swoich dzieci


4. Ostry przedłużający się

Często z tego typu kaszlem mamy do czynienia po przeziębieniu albo zapaleniu oskrzeli. Może trwać nawet  dwa miesiące. Jeżeli z biegiem czasu słabnie, a ataki są coraz rzadsze, najpewniej nic złego się nie dzieje – jednak pediatra powinien raz na tydzień obejrzeć maluszka, aby wykluczyć np. pojawienie się nowej infekcji.


5. Napadowy

Atak napadowego kaszlu zwykle poprzedzony jest gwałtownym kichaniem i wodnistym katarem. Taki kaszel jest charakterystyczny dla alergii wziewnej – uczulenie na pyłki albo na roztocza kurzu domowego może dopaść już niemowlę. Już w lutym zaczęła pylić leszczyna, a w marcu olcha. Kolejne miesiące (aż do lipca) są jeszcze gorsze dla małych alergików. Nocny napadowy kaszel, trwający od kilkunastu minut nawet do kilku godzin, może być także objawem astmy wczesnodziecięcej.


6. „Pianie koguta”

Taki piejący kaszel jest charakterystyczny kiedy dziecko ma krztusiec (leczenie). Maluch z trudem łapie powietrze, męczy się, kaszel jest suchy. Aby zmniejszyć ryzyko choroby, nie zaniedbuj szczepień dziecka (szczepionkę przeciwko krztuścowi maluch dostaje w 2. na przełomie 3.i 4. oraz w 5. miesiącu życia). W razie podejrzenia krztuśca, jak najszybciej jedź do lekarza.

Krztusiec – dawna choroba powraca do Polski!


7. Kaszel przewlekły

Kiedy maluch kaszle od ponad dwóch miesięcy, może to świadczyć np. o początkach astmy, niewykrytej mukowiscydozie albo toczącym się po cichu zapaleniu oskrzeli. Tu konieczne będą dokładne badania, np. zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej.


8. Nawracający kaszel

Badania potrzebne będą także wtedy, jeżeli przynajmniej dwa razy w roku zdrowy na pierwszy rzut oka i zupełnie nie zakatarzony maluch kaszle przez tydzień albo dwa. Taki nawracający kaszel także może być objawem ukrytej choroby.


Skuteczny sposób na kaszel: wieczorna porcja miodu!

Badania prowadzone przez naukowców Penn State College of Medicine dowodzą, że małe dawki miodu gryczanego podawanego dzieciom przez snem, lepiej skutkują niż wiele syropów na kaszel dostępnych bez recepty. Badacze zaobserwowali, że podany pół godziny przed snem miód zmniejsza częstotliwość i stopień natężenia kaszlu. Pamiętaj jednak, że ten naturalny lek może uczulać, dlatego nie podawaj go dziecku, dopóki nie skończy dwóch lat.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy