dziecko, zdrowie dziecka, lekarz, badanie
fot. Panthermedia

Kaszel u dziecka? Poznaj ważne fakty i zalecenia

Choć na dźwięk kaszlu u swojego dziecka może cię ogarniać przerażenie, wiedz, że kaszel jest pożyteczny! Dzięki niemu wiesz, że dzieje się coś złego. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o kaszlu u dziecka?
dziecko, zdrowie dziecka, lekarz, badanie
fot. Panthermedia

Kaszel u dziecka - powieść w odcinkach. To kolejny raz w tym sezonie, gdy twoje dziecko kaszle? Co zrobić najpierw? Biec do lekarza, czy poczekać i podać dziecku syrop? Niestety, kaszel u dziecka czasami bywa podstępny. Co warto wiedzieć, by skutecznie zwalczać dziecięcy kaszel?

Kaszel u dziecka: kaszel mokry i suchy

Kaszel u dziecka najczęściej kojarzy się z kaszlem mokrym lub suchym. Przy mokrym kaszlu dziecko odkrztusza wydzielinę, a przy suchym niczego nie może odkrztusić. „Lepszy” jest kaszel mokry niż suchy. Kaszel mokry pojawia się, gdy w drogach oddechowych gromadzi się dużo wydzieliny zapalnej, która jest świetną pożywką dla bakterii. Kaszel pomoże dziecku jej się pozbyć. W ten sposób bakterie tracą swoją pożywkę. Na mokry kaszel dobre są środki rozrzedzające wydzielinę - to leki mukolityczne (czyli wykrztuśne). Rozrzedzają wydzielinę, by dziecku łatwiej było ją odkrztusić.

Nie wszystkie syropy można podawać wieczorem. Po wykrztuśnych syropach dziecko kaszle nawet więcej – w nocy nie mógłby spać. Dlatego taki syrop podaje się najpóźniej o godz. 17. Ziołowe syropy pomogą złagodzić kaszel.  Na początku infekcji można podać malcowi syrop prawoślazowy, tymiankowy, z babki lancetowatej. Trzeba je jednak stosować ostrożnie, bo mogą spowodować alergię.

 
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Ważne informacje o kaszlu u dziecka

Mając dzieci, powinniśmy wiedzieć jak najwięcej u kaszlu u dziecka, bo niestety nikogo on nie ominie! Oto kilka najważniejszych informacji i zaleceń dotyczących kaszlu u dzieci:
 • Niemowlak ma zapalenie płuc i nie kaszle - jeśli od kilku dni niemowlę męczy katar, sprawdź, czy nie stało się senne, nie pojawiła się gorączka i niechęć do jedzenia. Jeżeli tak, powiedz o tym lekarzowi.
 • Mokrego kaszlu się nie hamuje - powodem mokrego kaszlu u dziecka jest nadmiar wydzieliny w drogach oskrzelowych. Hamowanie kaszlu spowoduje zatkanie oskrzelików wydzieliną i jeszcze szybsze namnażanie się bakterii. Można go hamować tylko wtedy, gdy malec jest mocno osłabiony i chcemy, by przespał noc.

 • Dziecko nie zawsze musi brać antybiotyk na kaszel - większość infekcji u dzieci jest spowodowana wirusami, na które antybiotyk nie działa. Wystarczą leki rozrzedzające wydzielinę oraz wzmacniające.

 • Podczas kaszlu trzeba oklepywać plecki - oklepywanie ułatwia pozbycie się wydzieliny z oskrzeli. Najlepiej to robić rano i w godzinę po podaniu środka mukolitycznego. Połóż malca na brzuszku, na swoich kolanach – główka powinna być niżej niż reszta ciała. Oklepuj plecki dłonią złożoną w łódkę, po obu stronach kręgosłupa, w kierunku barków (nie klep po nerkach ani po kręgosłupie!).

 • Przy wilgotnym kaszlu – inhaluj - dzięki inhalacjom wydzielina bardziej się rozrzedza i łatwiej się jej pozbyć. Dla dziec­ka najlepsze są inhalacje z gorącej wody i soli (łyżka soli na dwa litry wody).

   

  [content:1_2270,8_1510,0_20237,0_13469:CMNews]
 • Gdy dziecko kaszle, może wymiotować - malutkie dzieci raczej nie wydmuchują noska, tylko połykają wydzielinę, a jej nagromadzenie w żołądku może pobudzać odruch wymiotny.

 • Kaszel nie zawsze jest objawem zapalenia płuc lub oskrzeli - może też pojawić się w następstwie silnego kataru. Gdy dziecko nie potrafi wydmuchać nosa, wydzielina spływa do gardła, co powoduje kaszel. Dlatego katar trzeba leczyć.

 • Suchy kaszel jest bardziej męczący, bo nie prowadzi do pozbycia się wydzieliny. Występuje na początku infekcji wirusowej, a często też po jej zakończeniu. Może trwać kilka tygodni. Pojawia się też przy zapaleniu krtani i niektórych chorobach alergicznych. Suchy kaszel trzeba hamować, bo jest męczący i niczemu nie służy. Lekarz może zalecić środki hamujące kaszel.

 • Niebezpieczny jest kaszel szczekający - może świadczyć o zapaleniu krtani, często towarzyszy mu duszność. Szybko dzwoń po lekarza. Zanim przyjdzie, ubierz dziecko, otwórz okno lub wyjdźcie na balkon, by maluchowi łatwiej było oddychać.

 • Kaszel przypominający pianie kogut często jest spowodowany krztuścem. Dziecko musi być pod opieką lekarza, zostać w domu, sporo pić i odpoczywać. Dostanie też leki przeciwkaszlowe.

Konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy