GRY
 
 

W jednej parze o kaszelku i katarze

Przeziębienie to najczęstsza dolegliwość niemowląt i małych dzieci. Nie lekceważ niepokojących objawów, bo organizm dziecka reaguje inaczej niż twój.

Nagle, często z godziny na godzinę – tak rozwijają się infekcje u maluszków. Objawy są nasilone i dokuczliwe, ale takie same jak u dorosłych: katar, kaszel i wysoka temperatura.

S.O.S. dla noska

Katar u niemowlaka łączy się z nieprzyjemnym uczuciem obrzęku i zatkania nosa. Jest to bardzo uciążliwe dla niemowlęcia, które nie potrafi jeszcze sprawnie oddychać przez usta. Zatkany nosek utrudnia również ssanie.
Jak można pomóc?
 • Dawaj dziecku dużo pić. Wydzielina stanie się wodnista i nosek łatwiej się oczyści. Jeśli karmisz piersią, przystawiaj malca częściej, choćby na krótko (pierwsze łyki pokarmu są bardziej wodniste, najszybciej zaspokajają pragnienie).
 • Nawilżaj powietrze. Możesz położyć czysty, mokry ręcznik na kaloryferze albo ustawić obok niego pojemnik z wodą lub rozwiesić mokrą pieluszkę tetrową w nogach łóżeczka. Jeśli dziecko już pewnie siedzi, napełnij wannę gorącą wodą i pobaw się z maluchem przez kwadrans w łazience. Pobyt w takiej „saunie” udrożni nosek oraz nawilży gardło.
 • Często oczyszczaj nos, szczególnie przed karmieniem i spaniem. Wpuść do każdej dziurki 1–2 krople soli fizjologicznej. Rozrzedzoną wydzielinę usuń gruszką z szeroką, plastikową końcówką albo specjalnym aspiratorem, np. NoseFrida, Marimer, Sopelek. Do wycierania noska używaj delikatnych chusteczek.
 • Podłóż pod materac jasiek lub zwinięty koc, by dziecko, leżąc na plecach, miało główkę wyżej niż nóżki (możesz też unieść nogi łóżeczka od strony poduszki).
 • Układaj na brzuszku, pamiętając, że niemowlęcia nigdy nie wolno zostawiać w tej pozycji bez opieki.
 • Pielęgnuj skrzydełka noska, kiedy są podrażnione – pieką i bolą. Otarcia złagodzi maść majerankowa, wazelina lub tłusty krem. Natłuszczaj też skórę pod noskiem.
 • Podawaj witaminę C, która łagodzi objawy kataru.
 • Skrapiaj pościel olejkiem eterycznym, który ułatwi oddychanie (np. Amol, Aromatol, Inhalol, Olbas Oil), ale pod warunkiem, że dziecko nie jest alergikiem i skończyło rok.
Uwaga: Niemowlętom krople do nosa może przepisać tylko lekarz. Jednak jest to ostateczność, bo choć na krótko przynoszą ulgę, to podrażniają delikatną śluzówkę nosa. Nie wolno stosować ich dłużej niż trzy dni. Wpuszczaj je tylko przed karmieniem i przed snem.

Zobacz także: Najlepsze sposoby na katar u niemowlaka
Redakcja poleca: Sposoby na kaszel niemowlaka [WIDEO]
Mokry czy suchy, kaszel u niemowlęcia to zawsze powód do niepokoju rodziców. Zobacz, jakie są najlepsze metody zwalczania kaszlu u malucha.

Kaszel suchy czy wilgotny

Kiedy w płucach dziecka „gra“ i słychać, że maluch odkasłuje śluz – masz do czynienia z wilgotnym kaszlem. Natomiast suchy kaszel atakuje znienacka. Dziecko nie odkasłuje przy nim wydzieliny.
Uwaga: Przyczyną kaszlu może być też alergia, ciało obce, które dostało się do dróg oddechowych, dym z papierosów. Kaszlące niemowlę, nawet jeśli nie gorączkuje, musi osłuchać lekarz. Z pozoru niegroźne przeziębienie może rozszerzyć się na oskrzela lub płuca.

Jak można pomóc dziecku przy katarze?
Postępuj jak przy katarze, a dodatkowo także:
 • Nacieraj stópki i klatkę piersiową malca rozgrzewającą maścią dla dzieci (kupisz ją w aptece bez recepty). Załóż maluchowi ciepłą piżamkę i grube skarpetki. Pamiętaj, że maści rozgrzewających nie należy stosować u alergików ani u dzieci, które nie skończyły jeszcze pół roku.
Uwaga: Stary babciny sposób wcierania spirytusu nie jest dobry, bo przez skórę malca przenika alkohol.
 • Oklepuj plecki. To ułatwia pozbycie się zapalnej wydzieliny przy mokrym kaszlu. Aby oklepywanie pomogło, połóż malca na swoich kolanach pleckami do góry. Zadbaj, by główka była niżej od pupy (w tej pozycji twoim sprzymierzeńcem jest siła grawitacji). Złącz palce, ułóż je w daszek i oklepuj energicznie plecki w stronę głowy.
 • Stosuj inhalacje, czyli wdychanie pary wodnej. Nawilżą drogi oddechowe i pomogą uporać się z kaszlem. Posadź malca w pobliżu pojemnika z wodą – niech wdycha unoszącą się parę wodną. Uważaj, bo gorącą parą ławo się poparzyć! Inhalacje dla starszych dzieci możesz przygotować z dodatkiem ziół (np. rozmarynu, podbiału) lub olejków eterycznych (sosnowy, eukaliptusowy).
 • Z rozwagą sięgaj po syrop. U dzieci do trzech lat powinien zalecić go pediatra. Syropu przeciwkaszlowego używa się tylko przy męczącym, suchym kaszlu i tylko u dzieci starszych. Syropy wykrztuśne na mokry kaszel podaje się dzieciom powyżej roku życia (u młodszych mogą powodować biegunki). Maluchom, które skończyły rok, można przygotować syrop z cebuli (działa wykrztuśnie). Cebulę pokrój w plastry, posyp cukrem lub dodaj łyżkę miodu (możesz dorzucić 1–2 ząbki czosnku) i przykryj. Gdy cebula puści sok, syrop jest gotowy. Syropów wykrztuśnych nie stosuje się na noc. Wykrztuśnie działa ciepłe mleko z masłem i miodem, ale nadaje się dla dzieci od ok. trzeciego roku życia.
Polecamy: 10 objawów, których nie możesz przeoczyć - idź z dzieckiem do lekarza
Doładuj
Przeładuj